Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tip na výlet: Medvědí jeskyně

  12:36aktualizováno  12:36
Do největší jeskyně Sudet, za níž je považována Medvědí jeskyně v polské části pohoří Králického Sněžníku, je nejlépe naplánovat dvoudenní výlet. Na túru je vhodné si přivstat a vyjet vlakem z Olomouce do Hanušovic přes Šternberk, Uničov a Šumperk. Zde přesedneme na lokálku, jež nás podél říčky Krupá, která v červenci tolik pustošila krajinu, doveze na konečnou do Starého Města pod Sněžníkem.

Tok Krupé sledujeme i po vystoupení z vlaku, když procházíme silničkou k osadě Nová Seninka. Od této osady pokračujeme po téže komunikaci stále vzhůru přes Kladskou bránu (protínáme " hřebenovou"  červenou značku) na Kladské sedlo. To jsme již ve výšce 815 metrů nad mořem na přechodu pro malý pohraniční styk pro pěší, cyklisty a motocyklisty se stroji o objemu válců do 50 kubických centimetrů. Provozován je denně do 22 hodin.

Od přechodu se po žluté turistické značce (na některých mapách není vyznačena) dostaneme k modré. Jdeme převážně lesem bohatým na vysokou zvěř. Cesta střídavě mírně klesá a stoupá. Až po výrazně delším klesání ze tří stran obkroužíme 898 metrů vysoký, na mapě vyznačený vrch Porenbek, opustíme na křižovatce modrou značku. Jdeme kolem obřích lomů na mramor a poutače nás upozorní na Medvědí jeskyni. Ještě než k ní dojdeme, můžeme okusit minerální vodu vyvěrající pod tlakem na povrch. Je tu víceramenný vodotrysk.

"Jaskinia Niedžwiedzia" byla zpřístupněna v roce 1966. Dala jméno celé 89 hektarů rozlehlé přírodní rezervaci. Kromě chodeb a síní s bohatou výzdobou jsou tu nálezy koster zvířat, mimo jiné i medvědů. Ty lze spatřit ve vestibulu. Mimochodem, zde jsou i obšírné upoutávky na naše jeskyně Na Pomezí a Na Špičáku. Vstupné do Medvědí jeskyně je 10 zlotých (100 korun), zlevněný lístek je za šest "zlotek". Provádí se od 10 do 16 hodin.

Od jeskyní jdeme po žluté značce. Když vyjdeme z rezervace, můžeme uvažovat o bivaku. Jinak po půldruhé hodině nepřetržitého stoupání dojdeme k nejstarší chatě v Kladsku - Sniežnik. I za české koruny je tu možné přespat a občerstvit se. Druhý den nás čeká půlhodinový výstup na Králický Sněžník (1424 metrů nad mořem) po polské zelené značce. Od rozvalin bývalé chaty a rozhledny se podél tyčí vydáme k pramenu Moravy. Odtud lze po červené a později žluté se zastávkou na chatě Návrší (občerstvení) jít přes Stříbrnice do Starého Města pod Sněžníkem.

Okruh by se tím uzavřel, což ocení automobilisté. Lidé bez závazku auta se asi pro změnu vydají po žluté značce údolím pomalu mohutnějící říčky Moravy. Projdou kolem Tvarožných děr k obci Dolní Morava s jejími částmi Horní a Velká Morava, kde je řada hospůdek a rekreačních objektů. Na konci Dolní Moravy řeka mizí vpravo, my ale po silnici dojdeme do Červeného Potoka. Vlak od Letohradu nás doveze do Hanušovic. Odsud s velkou rezervou chytáme rychlík přes Zábřeh a Olomouc až třeba do Brna.

Kříštálová chodba v Medvědí jeskyni

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Zkamenělá řeka u Chotěboře: unikát, který přírodovědci přehlédli

Úzký proud Zkamenělé řeky

Různých řek máme u nás mnoho, ale Zkamenělou řeku jenom jednu. A jen málokdo o ní ví! Nachází se na severním okraji...

Trosky jdou s dobou. Na letošní sezonu hrad chystá únikovou hru s robotem

Kromě zážitku z prohlídky Trosek zůstane návštěvníkům i vstupenka, kterou mohou...

Trosky jsou nejnavštěvovanějším hradem v Libereckém kraji, na zříceninu nedaleko Turnova vyšlo loni přes 112 000...

Herní hit Kingdom Come nastartoval v Sázavském klášteře turistiku

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Už tento týden se po zimě otevřou brány českých památek. A o žádné jiné se nyní nehovoří tolik jako o Sázavském...

Najdete na iDNES.cz