Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tip na neděli: letecká elita a adrenalin v Příbrami

  11:12aktualizováno  11:12
Milovníci letadel a adrenalinu mají na neděli 24. srpna program jasný. Na letišti Dlouhá Lhota u Příbrami se koná již 12. ročník známé Acrobatshow. Návštěvníci uvidí akrobatické vystoupení Tomáše Merty na Gripenu JAS39, mistra republiky Martina Šonka na Suchoji SU31 či salta na motorce v podání legendárního Petra Kuchaře.

Na Acrobatshow u Příbrami předvede trojnásobný mistr Evropy Přemysl Vávra sestavu s kouřovými efekty. | foto: Agentura J.L.M.


Zdroj: Mapy © PLANstudio

To nejlepší z české letecké akrobacie

"Program, který začne v 10 hodin dopoledne a skončí kolem půl páté, je nabitý nejméně dvaceti zajímavými čísly," řekl Vladimír Labuda, ředitel tradiční příbramské Acrobatshow.

Letecká část vyvrcholí akrobatickým vystoupením armádního display-pilota Tomáše Merty na nadzvukovém stroji JAS39 Gripen a dalšího vojenského pilota, mistra republiky kategorie unlimited Martina Šonky, na Suchoji SU31.

Diváci se mohou těšit i na výjimečnou show Přemysla Vávry, který se minulý týden stal v polské Radomi mistrem Evropy ve volné sestavě v akrobacii na kluzácích. "Už se těším do Příbrami a doufám, že se divákům moje nová exhibiční sestava, kterou létám s hudebním doprovodem a používám při ní kouřové efekty, bude líbit," řekl nový mistr Evropy.

Acrobatshow na Dlouhé Lhotě u Příbrami

Martin Šonka se speciálem Suchoj SU31

Motokrosový gladiátor na Dlouhé Lhotě

Skákat na motorce až patnáct metrů vysoko, a ještě přitom provádět všelijaké triky včetně salta vzad, to je motokrosový freestyle. Právě tuto neděli spatří návštěvníci Memoriálu Martina Stáhalíka na Dlouhé Lhotě v akci Petra Kuchaře - světovou legendu tohoto sportu.

Mnohonásobný mistr republiky v motokrosu a superkrosu, úspěšný jezdec světové motokrosové Grand Prix, se v posledních letech věnuje výhradně freestylu. Byl prvním českým a jedním z prvních světových jezdců, kteří zvládli zmíněné salto vzad (back-flip). Na otázku, jak obtížný je tento skok, Kuchař říká: "Záleží tady víc než jinde na psychice, člověk musí být stoprocentně odhodlaný a koncentrovaný. Aby člověk mohl předvádět takový věci a nezabít se u toho, musí pro to získat patřičný cit. A samozřejmě být se strachem dobrej kámoš."

Přesto ale má i Kuchař za sebou děsivé pády a kostí, které ještě neměl zraněné, už moc není. Zda na Dlouhé Lhotě předvede i svůj unikátní back-flip, nechce předem slibovat, protože při tomto riskantním skoku hrají roli i takové drobnosti, jako je mírný závan větru, proto jej motokrosoví gladiátoři předvádějí pod širým nebem jen zřídka. Při Kuchařově posledním vystoupení na Acrobatshow před dvěma roky nicméně diváci back-flip viděli.

Acrobatshow na Dlouhé Lhotě u Příbrami

Petr Kuchař se chystá předvést i salto vzad.

Premiéra na Dlouhé Lhotě: Xtreme show v U-rampě

Na nedělní Acrobatshow bude mít také premiéru sportovní disciplína, která v posledních letech zažívá celosvětový raketový růst popularity.

Xtreme show v U-rampě přitom předvedou hned tři světové hvězdy této adrenalinové podívané. Na Acrobatshow se představí trojnásobný mistr světa BMX v kategorii Vert Jan Valenta, dvojnásobný mistr světa a mistr Evropy v akrobacii na koloběžce Martin Nogol i vicemistr Evropy na skateboardu Marek Čerchan.

Takto začíná show mototrialisty Mirka Lisého. Na jejím konci je 16 ležících dobrovolníků.

Show mototrialisty Mirka Lisého. Na jejím konci je 16 ležících dobrovolníků.

Dopravní spojení - odkaz vede pryč z tohoto webu

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

TEST DNES: Kompletní výsledky testu kempů pro rodiny s dětmi

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala čtrnáct kempů po celém Česku, od západočeského Brodu nad Tichou až po severomoravský Příbor. Výběr...

Romantika a čistá voda. Tipy na nejkrásnější zatopené lomy v Česku

Horní Cerekev

Některé slouží vyloženě k rekreaci, jiné k rybaření, na ty odlehlejší a hůře přístupné jezdí trampové a nudisté....

Najdete na iDNES.cz