Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tip na neděli: letecká elita a adrenalin v Příbrami

  11:12aktualizováno  11:12
Milovníci letadel a adrenalinu mají na neděli 24. srpna program jasný. Na letišti Dlouhá Lhota u Příbrami se koná již 12. ročník známé Acrobatshow. Návštěvníci uvidí akrobatické vystoupení Tomáše Merty na Gripenu JAS39, mistra republiky Martina Šonka na Suchoji SU31 či salta na motorce v podání legendárního Petra Kuchaře.

Na Acrobatshow u Příbrami předvede trojnásobný mistr Evropy Přemysl Vávra sestavu s kouřovými efekty. | foto: Agentura J.L.M.


Zdroj: Mapy © PLANstudio

To nejlepší z české letecké akrobacie

"Program, který začne v 10 hodin dopoledne a skončí kolem půl páté, je nabitý nejméně dvaceti zajímavými čísly," řekl Vladimír Labuda, ředitel tradiční příbramské Acrobatshow.

Letecká část vyvrcholí akrobatickým vystoupením armádního display-pilota Tomáše Merty na nadzvukovém stroji JAS39 Gripen a dalšího vojenského pilota, mistra republiky kategorie unlimited Martina Šonky, na Suchoji SU31.

Diváci se mohou těšit i na výjimečnou show Přemysla Vávry, který se minulý týden stal v polské Radomi mistrem Evropy ve volné sestavě v akrobacii na kluzácích. "Už se těším do Příbrami a doufám, že se divákům moje nová exhibiční sestava, kterou létám s hudebním doprovodem a používám při ní kouřové efekty, bude líbit," řekl nový mistr Evropy.

Acrobatshow na Dlouhé Lhotě u Příbrami

Martin Šonka se speciálem Suchoj SU31

Motokrosový gladiátor na Dlouhé Lhotě

Skákat na motorce až patnáct metrů vysoko, a ještě přitom provádět všelijaké triky včetně salta vzad, to je motokrosový freestyle. Právě tuto neděli spatří návštěvníci Memoriálu Martina Stáhalíka na Dlouhé Lhotě v akci Petra Kuchaře - světovou legendu tohoto sportu.

Mnohonásobný mistr republiky v motokrosu a superkrosu, úspěšný jezdec světové motokrosové Grand Prix, se v posledních letech věnuje výhradně freestylu. Byl prvním českým a jedním z prvních světových jezdců, kteří zvládli zmíněné salto vzad (back-flip). Na otázku, jak obtížný je tento skok, Kuchař říká: "Záleží tady víc než jinde na psychice, člověk musí být stoprocentně odhodlaný a koncentrovaný. Aby člověk mohl předvádět takový věci a nezabít se u toho, musí pro to získat patřičný cit. A samozřejmě být se strachem dobrej kámoš."

Přesto ale má i Kuchař za sebou děsivé pády a kostí, které ještě neměl zraněné, už moc není. Zda na Dlouhé Lhotě předvede i svůj unikátní back-flip, nechce předem slibovat, protože při tomto riskantním skoku hrají roli i takové drobnosti, jako je mírný závan větru, proto jej motokrosoví gladiátoři předvádějí pod širým nebem jen zřídka. Při Kuchařově posledním vystoupení na Acrobatshow před dvěma roky nicméně diváci back-flip viděli.

Acrobatshow na Dlouhé Lhotě u Příbrami

Petr Kuchař se chystá předvést i salto vzad.

Premiéra na Dlouhé Lhotě: Xtreme show v U-rampě

Na nedělní Acrobatshow bude mít také premiéru sportovní disciplína, která v posledních letech zažívá celosvětový raketový růst popularity.

Xtreme show v U-rampě přitom předvedou hned tři světové hvězdy této adrenalinové podívané. Na Acrobatshow se představí trojnásobný mistr světa BMX v kategorii Vert Jan Valenta, dvojnásobný mistr světa a mistr Evropy v akrobacii na koloběžce Martin Nogol i vicemistr Evropy na skateboardu Marek Čerchan.

Takto začíná show mototrialisty Mirka Lisého. Na jejím konci je 16 ležících dobrovolníků.

Show mototrialisty Mirka Lisého. Na jejím konci je 16 ležících dobrovolníků.

Dopravní spojení - odkaz vede pryč z tohoto webu

Autor:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

O víkendu se bude psát historie. Boeing 787 poletí z Londýna do Austrálie

Qantas na linku Perth - Londýn nasadí letoun Boeing 787-9 Dreamliner.

První přímý komerční let mezi Austrálií a Evropou se uskuteční v sobotu na trase Perth - Londýn dlouhé 14 498 kilometrů...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Další z rubriky

Turistické stezky v Českém Švýcarsku budou uzavřené až do března

Pravčická brána

Na turistické stezky do Českého Švýcarska se budou moci lidé vrátit až v březnu. Správa parku totiž stále odstraňuje...

V holínkách za tajemstvím německé podzemní továrny Diana na Vysočině

Osada Kutiny z malého železničního viaduktu

Nevedou tudy značky, ovšem romantiky, dobrodružství a záhad si člověk užije vrchovatě. Vydejme podél dvou nenápadných...

Trosky jdou s dobou. Na letošní sezonu hrad chystá únikovou hru s robotem

Kromě zážitku z prohlídky Trosek zůstane návštěvníkům i vstupenka, kterou mohou...

Trosky jsou nejnavštěvovanějším hradem v Libereckém kraji, na zříceninu nedaleko Turnova vyšlo loni přes 112 000...

Najdete na iDNES.cz