Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tip na dovolenou: vinné stezky a sklípky jižní Moravy

  10:00aktualizováno  10:00
Před rokem 1989 dávaly v Šatově lišky dobrou noc. Bylo tu přísně střežené hraniční pásmo, nikdo sem nesměl a krajina kolem byla pro turistiku uzavřená. Dnes jsou tu vyhlášené vinné sklípky, přibyly i penziony a cyklostezky. K tomu nádherná příroda a rovnice je jasná = příjemná dovolená.

Šatov - Ulička v památkové zóně šatovských vinných sklepů | foto: Martin JanoškaiDNES.cz


Mapa © PLANstudio s.r.o. 

Obec a od roku 2007 městys Šatov leží vzdušnou čarou zhruba 7 km jihozápadně od Znojma. Po pádu železné opony Šatov postupně doznal velkých změn – obec zkrásněla, objevilo se množství penzionů a hotýlků, nové kabáty získaly četné budovy památkové zóny zahrnující střed Šatova. Ke koloritu obce patří například i šatovská dlažba, citlivě rekonstruovaná na chodnících a vozovce.

Šatovské železniční nádraží

Šatovské železniční nádraží

Vinařská turistika

Šatov je jedním z center vinařství ve znojemské oblasti. Sídlí tady největší a nejznámější producent vín na Znojemsku, společnost Znovín Znojmo, a. s., která díky zaměření na výrobu kvalitních vín proslavila české vinařství ve světě.

Součástí propagace vín tohoto podniku je i tzv. vinařská turistika s cílem přivést návštěvníka do míst, kde víno vyrostlo a urodilo se. K tomu slouží bohatá síť cyklotras a terénních prodejen vína, kde je možné spočinout a občerstvit se.

Jedním z nejkrásnějších míst, kam lze v rámci vinařské turistiky zavítat, je starobylá vinice Šobes nad říčním meandrem řeky Dyje v Národním parku Podyjí. Vinné révě se tu daří odedávna, doklady o šobeském vinohradu jsou už ze středověku.

V průběhu staletí získalo víno vypěstované ve stovkách teras na svahu vinné hory takový věhlas, že si našlo cestu do nejlepších vídeňských restaurací, a dokonce až na císařskou tabuli.

Kromě výletu na Šobes je možné se vydat také Naučnou vinicí starých odrůd nebo naučnou stezku "Za historií, vínem a opevněním".

Kde ochutnat dobré víno

Milovníci vína si jistě nenechají ujít také starou vinařskou obec Havraníky, která je vyhlášená dlouhými vinnými sklepy v délce několika set metrů, a dokonce kilometrů. Nad obcí uprostřed mladých vinic stojí ochutnávkový stánek, který vznikl přímo u cyklostezky vedoucí ze Znojma.

Nádherný výhled do kraje, jenž při dobrých povětrnostních podmínkách obsahuje i panorama rakouských Alp, si můžete zpříjemnit ochutnávkou až šesti vzorků zajímavých vín z produkce firmy Znovín. Stánek bývá otevřen od června do srpna denně od 9 do 18 hodin, mimo hlavní sezonu pouze o víkendech a svátcích.

V těsném sousedství ochutnávkového stánku se nacházejí další pozoruhodná místa. Jedním z nich je poutní kaple, kde se roku 1680 stal zázrak v podobě zástavy morové epidemie.

Kaple se nachází uprostřed Havranického vřesoviště, které je součástí Národního parku Podyjí a patří k druhově nejbohatším u nás. Na suchém a teplém místě, které patří k evropským unikátům a zároveň k největším vřesovištím na jižní Moravě, rostou kostřavy, vřes obecný, kručinky, koniklece, divizny i janovce, suchomilnou faunu zastupují kudlanky nábožné, dudci a ještěrky.

Staré stodoly v Šatově
Staré stodoly v Šatově

Hnanice
Vesnice Hnanice na okraji Národního parku Podyjí

Malovaný sklep v Šatově
Malovaný sklep v Šatově

Ochutnávkový stánek nad obcí Havraníky

Ochutnávkový stánek nad obcí Havraníky

Malovaný sklep

V Šatově však najdete i zajímavosti z prostředí uměleckého. Raritou mezi českými pamětihodnostmi je šatovský malovaný sklep vyhloubený v pískovcovém svahu napravo od silnice směrem na Havraníky. Nedávno byl rekonstruován a zpřístupněn veřejnosti jako nevšední turistická atrakce. Součástí prohlídky je i ochutnávka jednoho vzorku vína.

Malovaný sklep v Šatově nesloužil pro výrobu a skladování vína, ale jako soukromá vinárna pro převážně pánskou klientelu. Tomu odpovídalo i členění sklepa, kde bylo pamatováno na oddělené místnosti pro pány a jejich společnice. Díky skvělé izolaci a výtečnému vínu z okolních vinic v něm bylo příjemně v kteroukoliv roční dobu a za jakéhokoliv počasí.

Malovaný sklep v Šatově

Raritou šatovského malovaného sklepa jsou naivní plastické malby a obrazy místního rodáka Maxmilliana Appeltauera. Tvoří podivuhodnou říši mořských panen, trpaslíků, alpských krajinek, nacionálních symbolů i budovatelských motivů, jež zdobí obě strany hlavní chodby i stěny pěti přilehlých salonků.

 Lidový umělec upsal malovanému sklepu celý svůj život – pracoval tu neděli co neděli plných šestatřicet let a nezastavilo jej ani zranění z druhé světové války, kdy přišel o ruku. Tvořil za první republiky, za Hitlera i za komunistů. V levém podpaží si přidržoval nádobku s barvou, v pravé ruce měl štětec a svíčkami připevněnými na klobouku si osvětloval plochu před sebou.

Šatov

Salonek pro pány v malovaném sklepě v Šatově

Může se hodit

Nenechte si ujít
Větrný mlýn v rakouském Retzu – stojí na návrší nad malebným městem ve vzdálenosti cca 6 km od Šatova a je jediným zachovalým a funkčním objektem svého druhu na území Rakouska. Obilí mlel do roku 1927. Zajímavostí je dřevěné ráhno sloužící k ručnímu natáčení střechy proti větru. Nedaleko mlýnské budovy se nachází kalvárie s dalekým výhledem do krajiny a menší vřesoviště.

Větrný mlýn v Retzu – ráhno na ruční otáčení střechy

Otvírací doby v roce 2008

Malovaný sklep
1. 1. – 21. 3. 2008 na základě objednávky Po – Ne 9:00–18:00
22. 3. – 31. 5. 2008 So,Ne, svátek 9:00–18:00, jinak na základě objednávky
1. 6. – 31. 8. 2008 denně 9:00–18:00
1. 9. – 5. 10. 2008 So, Ne, svátek 9:00–18:00, jinak na základě objednávky
6. 10. – 31. 12. 2008 na základě objednávky Po – Ne 9:00–18:00
Kontaktní tel.: 721 754 548
Délka prohlídky je asi 60 min., cena děti: 15 Kč, dospělí: 25 Kč vč. jednoho vzorku vína

Pěchotní srub MJ-S3
květen, červen, září a říjen: So, Ne, svátky
červenec, srpen: úterý – neděle 9:00–17:00,
jindy na objednávku (min. 10 osob).
tel. 602 265 150 (v prodeji je "pevnostní víno")

Ochutnávkový stánek Havraníky
22. 3. – 31. 5. So, Ne, svátek 9:00–18:00
1. 6. – 31. 8. denně 9:00–18:00
1. 9. – 5. 10. So, Ne, svátek 9:00–18:00


Mapy
1:50 000 KČT č. 81 – Podyjí, Vranovská přehrada

Výlety za technikou

V Šatově najdou zalíbení i milovníci techniky a vojenských památek. Na návrší jižně od obce stojí pěchotní srub MJ-S3 Zahrada, jenž je jedinou z velkých pevností, které se podařilo zpřístupnit veřejnosti na jižní Moravě.

Pevnost sice pochází z roku 1938, avšak v té době ještě neměla výzbroj ani posádku. K dokončení došlo teprve roku 1948 a o rok později přibyly nově vyrobené pancéřové zvony. V roce 1951 armáda srub částečně vybavila a v roce 1960 přezbrojila novým protitankovým kanonem ráže 85 mm vzor 44/59.

Až do roku 1990 byla pevnost využívána k výcviku speciální vojenskou jednotkou. Pěchotní srub je dnes uveden do podoby z 80. let 20. století včetně maskovacího nátěru používaného na objektu v tomto časovém období. V bezprostřední blízkosti srubu se počítá i s obnovením protipěchotních překážek s ostnatým drátem a instalací různých typů plotů, dokonce i strážní věže.

Pěchotní vojenský srub v Šatově

Zajímavým technickým objektem je také budova železničního nádraží, kam vede směrem z Rakouska elektrifikovaná trať, ovšem na české území dále nepokračuje. Důvodem je památkově chráněný ocelový most přes údolí Dyje ve Znojmě, který musí projít před další elektrifikací tratě zásadní rekonstrukcí.

Autoři:Nejčtenější

Jak nenaletět na cestách. Nejčastější podvody v jihovýchodní Asii

Jihovýchodní Asie je poměrně bezpečný region, spíš než násilné přepadení vás...

Nejen pro evropské turisty je tato část světa svůdná svou exotikou, tropickým klimatem i příznivými cenami. Jenže kde...

Nepoznaná brdská divočina. Turisté se nehrnou, chybí atrakce a bufety

K bunkru Jordán známého z filmu Obecná škola se smí jen po cestě. (leden 2018)

Původně vojenský prostor Brdy je už dva roky veřejně přístupný. Navzdory očekávání brdských obyvatel a čím dál většímu...Voda dojde 22. dubna. Kapské město je na suchu, šetřit musí i turisté

Kapské město trápí v posledních letech velmi vysoké teploty a sucha.

Klimatické změny přinášejí do některých světových regionů dosud nevídaná horka. S nimi přicházejí regiony o zdroje...

Nádherné fotky Rožmberku si na Instagramu prohlédlo přes 10 milionu lidí

Fotografie Rožmberku nad Vltavou na Českokrumlovsku, které pořídila Christina...

Fotografie Rožmberku nad Vltavou se objevily na jedné z nejsledovanějších turistických instagramových platforem...

Mami, tu hůlku fakt potřebuju! Parádní výlet do ateliérů Harryho Pottera

Harry Potter vás zavede do fantastického světa i při návštěvě ateliérů, kde se...

Harry Potter je fenomén. Příběhu mladého kouzelníka propadly po celém světě miliony lidí. Není divu, že do ateliérů...

Další z rubriky

Výlet: nejkrásnější údolí Drahanské vrchoviny zdobí koberce bledulí

Bledule jarní v Rakoveckém údolí

Druhá polovina března je tradičním obdobím jarních výletů za rozkvetlými bílými koberci bledulí jarních. K mediálně...

Lotyšská Praha se chlubí legendou o prvenství vánočního stromu

Riga se chlubí prvním vánočním stromečkem vztyčeným před radnicí. Podle legendy...

Hlavní město Lotyšska svým historickým centrem zapsaným v UNESCO připomíná Prahu a v poslední době se o něm mluví...

Jak jsem zvracela v Peru. Léčba magickou ayahuascou očima čtenářky

Pohled na rozhlehlý pozemek sanatoria z mojí rákosové chatičky.

O amazonské ayahuasce, liáně duše, jsem toho spoustu četla a viděla. Od různých článků na internetu přes dokumentární...

Najdete na iDNES.cz