Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tip na dovolenou: vinné stezky a sklípky jižní Moravy

  10:00aktualizováno  10:00
Před rokem 1989 dávaly v Šatově lišky dobrou noc. Bylo tu přísně střežené hraniční pásmo, nikdo sem nesměl a krajina kolem byla pro turistiku uzavřená. Dnes jsou tu vyhlášené vinné sklípky, přibyly i penziony a cyklostezky. K tomu nádherná příroda a rovnice je jasná = příjemná dovolená.

Šatov - Ulička v památkové zóně šatovských vinných sklepů | foto: Martin JanoškaiDNES.cz


Mapa © PLANstudio s.r.o. 

Obec a od roku 2007 městys Šatov leží vzdušnou čarou zhruba 7 km jihozápadně od Znojma. Po pádu železné opony Šatov postupně doznal velkých změn – obec zkrásněla, objevilo se množství penzionů a hotýlků, nové kabáty získaly četné budovy památkové zóny zahrnující střed Šatova. Ke koloritu obce patří například i šatovská dlažba, citlivě rekonstruovaná na chodnících a vozovce.

Šatovské železniční nádraží

Šatovské železniční nádraží

Vinařská turistika

Šatov je jedním z center vinařství ve znojemské oblasti. Sídlí tady největší a nejznámější producent vín na Znojemsku, společnost Znovín Znojmo, a. s., která díky zaměření na výrobu kvalitních vín proslavila české vinařství ve světě.

Součástí propagace vín tohoto podniku je i tzv. vinařská turistika s cílem přivést návštěvníka do míst, kde víno vyrostlo a urodilo se. K tomu slouží bohatá síť cyklotras a terénních prodejen vína, kde je možné spočinout a občerstvit se.

Jedním z nejkrásnějších míst, kam lze v rámci vinařské turistiky zavítat, je starobylá vinice Šobes nad říčním meandrem řeky Dyje v Národním parku Podyjí. Vinné révě se tu daří odedávna, doklady o šobeském vinohradu jsou už ze středověku.

V průběhu staletí získalo víno vypěstované ve stovkách teras na svahu vinné hory takový věhlas, že si našlo cestu do nejlepších vídeňských restaurací, a dokonce až na císařskou tabuli.

Kromě výletu na Šobes je možné se vydat také Naučnou vinicí starých odrůd nebo naučnou stezku "Za historií, vínem a opevněním".

Kde ochutnat dobré víno

Milovníci vína si jistě nenechají ujít také starou vinařskou obec Havraníky, která je vyhlášená dlouhými vinnými sklepy v délce několika set metrů, a dokonce kilometrů. Nad obcí uprostřed mladých vinic stojí ochutnávkový stánek, který vznikl přímo u cyklostezky vedoucí ze Znojma.

Nádherný výhled do kraje, jenž při dobrých povětrnostních podmínkách obsahuje i panorama rakouských Alp, si můžete zpříjemnit ochutnávkou až šesti vzorků zajímavých vín z produkce firmy Znovín. Stánek bývá otevřen od června do srpna denně od 9 do 18 hodin, mimo hlavní sezonu pouze o víkendech a svátcích.

V těsném sousedství ochutnávkového stánku se nacházejí další pozoruhodná místa. Jedním z nich je poutní kaple, kde se roku 1680 stal zázrak v podobě zástavy morové epidemie.

Kaple se nachází uprostřed Havranického vřesoviště, které je součástí Národního parku Podyjí a patří k druhově nejbohatším u nás. Na suchém a teplém místě, které patří k evropským unikátům a zároveň k největším vřesovištím na jižní Moravě, rostou kostřavy, vřes obecný, kručinky, koniklece, divizny i janovce, suchomilnou faunu zastupují kudlanky nábožné, dudci a ještěrky.

Staré stodoly v Šatově
Staré stodoly v Šatově

Hnanice
Vesnice Hnanice na okraji Národního parku Podyjí

Malovaný sklep v Šatově
Malovaný sklep v Šatově

Ochutnávkový stánek nad obcí Havraníky

Ochutnávkový stánek nad obcí Havraníky

Malovaný sklep

V Šatově však najdete i zajímavosti z prostředí uměleckého. Raritou mezi českými pamětihodnostmi je šatovský malovaný sklep vyhloubený v pískovcovém svahu napravo od silnice směrem na Havraníky. Nedávno byl rekonstruován a zpřístupněn veřejnosti jako nevšední turistická atrakce. Součástí prohlídky je i ochutnávka jednoho vzorku vína.

Malovaný sklep v Šatově nesloužil pro výrobu a skladování vína, ale jako soukromá vinárna pro převážně pánskou klientelu. Tomu odpovídalo i členění sklepa, kde bylo pamatováno na oddělené místnosti pro pány a jejich společnice. Díky skvělé izolaci a výtečnému vínu z okolních vinic v něm bylo příjemně v kteroukoliv roční dobu a za jakéhokoliv počasí.

Malovaný sklep v Šatově

Raritou šatovského malovaného sklepa jsou naivní plastické malby a obrazy místního rodáka Maxmilliana Appeltauera. Tvoří podivuhodnou říši mořských panen, trpaslíků, alpských krajinek, nacionálních symbolů i budovatelských motivů, jež zdobí obě strany hlavní chodby i stěny pěti přilehlých salonků.

 Lidový umělec upsal malovanému sklepu celý svůj život – pracoval tu neděli co neděli plných šestatřicet let a nezastavilo jej ani zranění z druhé světové války, kdy přišel o ruku. Tvořil za první republiky, za Hitlera i za komunistů. V levém podpaží si přidržoval nádobku s barvou, v pravé ruce měl štětec a svíčkami připevněnými na klobouku si osvětloval plochu před sebou.

Šatov

Salonek pro pány v malovaném sklepě v Šatově

Může se hodit

Nenechte si ujít
Větrný mlýn v rakouském Retzu – stojí na návrší nad malebným městem ve vzdálenosti cca 6 km od Šatova a je jediným zachovalým a funkčním objektem svého druhu na území Rakouska. Obilí mlel do roku 1927. Zajímavostí je dřevěné ráhno sloužící k ručnímu natáčení střechy proti větru. Nedaleko mlýnské budovy se nachází kalvárie s dalekým výhledem do krajiny a menší vřesoviště.

Větrný mlýn v Retzu – ráhno na ruční otáčení střechy

Otvírací doby v roce 2008

Malovaný sklep
1. 1. – 21. 3. 2008 na základě objednávky Po – Ne 9:00–18:00
22. 3. – 31. 5. 2008 So,Ne, svátek 9:00–18:00, jinak na základě objednávky
1. 6. – 31. 8. 2008 denně 9:00–18:00
1. 9. – 5. 10. 2008 So, Ne, svátek 9:00–18:00, jinak na základě objednávky
6. 10. – 31. 12. 2008 na základě objednávky Po – Ne 9:00–18:00
Kontaktní tel.: 721 754 548
Délka prohlídky je asi 60 min., cena děti: 15 Kč, dospělí: 25 Kč vč. jednoho vzorku vína

Pěchotní srub MJ-S3
květen, červen, září a říjen: So, Ne, svátky
červenec, srpen: úterý – neděle 9:00–17:00,
jindy na objednávku (min. 10 osob).
tel. 602 265 150 (v prodeji je "pevnostní víno")

Ochutnávkový stánek Havraníky
22. 3. – 31. 5. So, Ne, svátek 9:00–18:00
1. 6. – 31. 8. denně 9:00–18:00
1. 9. – 5. 10. So, Ne, svátek 9:00–18:00


Mapy
1:50 000 KČT č. 81 – Podyjí, Vranovská přehrada

Výlety za technikou

V Šatově najdou zalíbení i milovníci techniky a vojenských památek. Na návrší jižně od obce stojí pěchotní srub MJ-S3 Zahrada, jenž je jedinou z velkých pevností, které se podařilo zpřístupnit veřejnosti na jižní Moravě.

Pevnost sice pochází z roku 1938, avšak v té době ještě neměla výzbroj ani posádku. K dokončení došlo teprve roku 1948 a o rok později přibyly nově vyrobené pancéřové zvony. V roce 1951 armáda srub částečně vybavila a v roce 1960 přezbrojila novým protitankovým kanonem ráže 85 mm vzor 44/59.

Až do roku 1990 byla pevnost využívána k výcviku speciální vojenskou jednotkou. Pěchotní srub je dnes uveden do podoby z 80. let 20. století včetně maskovacího nátěru používaného na objektu v tomto časovém období. V bezprostřední blízkosti srubu se počítá i s obnovením protipěchotních překážek s ostnatým drátem a instalací různých typů plotů, dokonce i strážní věže.

Pěchotní vojenský srub v Šatově

Zajímavým technickým objektem je také budova železničního nádraží, kam vede směrem z Rakouska elektrifikovaná trať, ovšem na české území dále nepokračuje. Důvodem je památkově chráněný ocelový most přes údolí Dyje ve Znojmě, který musí projít před další elektrifikací tratě zásadní rekonstrukcí.

Autoři:
Nejčtenější

"V den mých pětadvacátých narozen jsem se ráno podíval na svou kočku a uvědomil...
Moje kočka si žila lépe než já, říká muž, který brázdí svět bez motorů

V pětadvaceti opustil dobře placenou práci a rozhodl se věnovat své vášni – pomalému cestování. Dave Cornthwaite ukrajuje kilometry na paddleboardu, kajaku,...  celý článek

Tyrkysová hladina jezera Iskanderkul
Odpočívejte, vodky popijem. Tádžické Fanské hory překypují vstřícností

Fanské hory v severozápadní části Tádžikistánu jsou vyhlášené svými tyrkysovými jezery a dechberoucími scenériemi. Díky své kráse byly hojně navštěvovány již v...  celý článek

Přistání na řece Hudson
Zázrak na řece Hudson. Přistání, které se zapsalo do letecké historie

Úžasná přirozená ranvej. Široká, rovná. Ne příliš rušná. Až na to, že její povrch tvoří vodní hladina, na níž neplánovaně přistál airbus se 150 pasažéry. Po...  celý článek

Další z rubriky

Hadí vrch. Výhled
Hadí vrch, Březník i zmizelá ves. Tři nejhezčí procházky Šumavou

Nádherné výhledy, pořádné výšlapy, překrásná krajina a nikde nikdo. Šumava je krásná po celý rok. Na začátku jara ji ale ještě můžete mít jen pro sebe....  celý článek

Nenáročný okružní výlet na jihovýchodním okraji Žďárských vrchů poblíž Bystřice...
Z Víru do Víru přes tři krásné hrady. Jarní výlet, který naláká

Přelom března a dubna je jako stvořený pro objevování starých hradních zřícenin. Absence listí na stromech umožňuje mnohým z nich právě teď představit svou...  celý článek

Ulice Tkalčićeva je středobodem záhřebského kavárenského, hospodského i nočního...
V Záhřebu zapaříte jako ve Stodolní. Výlet noční chorvatskou metropolí

Ta záhřebská ulička nemá na délku ani kilometr, bez jediné zastávky ji přejdete za zhruba 11 minut. Jako ulici Ivana Tkalčića ji ale znají pouze mapy, mnohem...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.