Karlova koruna

Karlova koruna - Zámek Karlova koruna v Chlumci nad Cidlinou | foto: Městský úřad Chlumec nad Cidlinou

Tip iGLOBE na výlet: zámecký park v Chlumci nad Cidlinou

Když si nejvyšší kancelář českého království František Ferdinand Kinský stavěl letní rezidenci, využil služeb prvotřídního architekta té doby Jana Santiniho Aichela. Ten mu nabídl projekt hodný jeho postavení a majetku. Santiniho projekt do detailů rozpracoval a v letech 1721-1723 realizoval další významný architekt František Maxmilián Kaňka. Na počest návštěvy císaře Karla VI., který se poté, co byl na podzim roku 1723 v Praze korunován na českého krále, zdržel v Chlumci na honech, byl zámek pojmenován Karlova koruna.

Zámek stojící na temeni mírného návrší se stal krajinnou dominantou, ústředním bodem okolní krajiny. S ní byla Karlova koruna podle Santiniho projektu spojena třemi alejemi vedenými v osách svého trojcípého půdorysu.

Chlumecká alej směřuje od města, Převýšovská od Prahy a Vlkovská od Nového Bydžova. Na východním svahu návrší byla zpočátku rozsáhlá okrasná barokní zahrada. Na západní straně oddělené řadou topolů byla bažantnice. Když se v šedesátých letech 19. století stará zahrada přebudovávala na volně pojatý krajinářský park, byly zrušeny aleje ve směru od Prahy a od Nového Bydžova. Alej od města zůstala zachována.

Park byl směrem k městu rozšířen a rozčleněn do tří soustředných kruhových pásem. Jejich středem zůstal zámek s dalšími budovami v sousedství. Druhé největší pásmo níže po svahu bylo propojeno okružní cestou a tvoří základ přírodně krajinářského parku anglického typu. Jsou to prostorné louky s krásně rostlými solitérními jedinci či skupinkami stromů, oddělované od sebe stromovými kulisami. Okružní cesta nabízí zajímavé průhledy na zámek. Třetí okrajové pásmo parku tvoří souvislou uzavírající stromovou hradbu.

V parku jsou i drobné ozdobné stavby a fragmenty kašny barokního kláštera Loreta. Zvláště půvabné je sousoší andílka s delfínem z doby okolo roku 1720. Dendrologické bohatství parku je značné. Udává se 27 druhů jehličnanů a 103 druhy listnáčů. Z jehličnanů tam roste mohutný jalovec viržinský a několik druhů cypříšků. Z listnáčů zaujme více jak osmnáct metrů vysoká líska turecká, kaštanovník setý, některé duby a řada dalších. Při silnici na Prahu je u jedné ze zámeckých bran velké parkoviště, odkud jsou park i zámek nejsnadněji dostupné.