Thajsko, Ayutthaya

Thajsko, Ayutthaya - Jedna z největších soch Buddhy v Ayutthaye | foto: Libor BudínskýiDNES.cz

Thajsko: nejen pohádkové pláže, ale i osmý div světa

  • 8
Většina turistů míří do Thajska za plážemi a odpočinkem. V této exotické zemi však najdete i místo, které kdysi středověcí poutníci označili za 8. div světa. Pohádkové město Ayutthaya, které je na prestižním seznamu UNESCO, rozhodně stojí za návštěvu.

Osmý div světa

Evropští cestovatelé, kteří v 17. a 18. století Ayutthayu navštívili, popsali ve svých cestopisech zářivou metropoli v samých superlativech. V té době byla větší než Paříž či Londýn! Žil v ní totiž neuvěřitelný milion lidí.

Návštěvníkům učarovala především spleť mohutných zlatých věží, na které padly stovky tun zlata a které byly pýchou královského dvora. Napočítali jich na dva tisíce. "Není na světě nic krásnějšího," shodli se poutníci a vyslovili ortel: osmý div světa.

Město ležící z velké části na ostrově, město obehnané dvanáct kilometrů dlouhými hradbami a protkané sítí vodních kanálů skrývalo pohádkové chrámy a paláce. A také mohutné zlaté sochy asijského mesiáše - Buddhy. Do dnešních dob se bohužel nedochovaly. Dobyvatelé toužící po zlatém kovu je po vyplenění Ayutthayi v roce 1767 nechali roztavit. 

Thajsko

Šest tun zlata

Jen jediná socha zůstala zachována. Její příběh zní jako zázrak. Pohádka pro dospělé. Obránci ji na poslední chvíli zakryli jakousi omítkou ze sádry. Ze zlatého Buddhy byl rázem Buddha "hliněný". Dokonalý trik se provalil až před padesáti lety, kdy se při manipulaci se zdánlivě bezcennou sochou znenadání kus sádry odloupl. Pod rukama povolaných restaurátorů se během pár minut vyloupla zářivá Buddhova podoba.

Nyní je tři metry vysoký a šest tun vážící Buddha vystaven v bangkockém chrámu Traimit. O návštěvu klenotu, jehož cena prý činí miliony dolarů, je obrovský zájem. Tak obrovskou sochu ze zlata hned tak neuvidíte.

Největší chovaná zlatá sochy Buddhy z thajské Ayutthayi

Do nitra zřícenin

Rozsáhlé zříceniny Ayutthayi fascinují tisíce návštěvníků. Historický areál leží ve čtverci přibližně deset krát deset kilometrů. Na mapě sice najdete asi 50 nejdůležitějších památek, ale další a další jsou na každém kroku. Pěší túra podivným bludištěm je fyzicky obtížná. Proto řada turistů objíždí vzdálenější památky s pomocí minibusu. A k těm bližším se nechá dovézt na slonech.

Vysoké pohádkové věže z červených cihel si můžete užít doslova na vlastní kůži. Někde se neplatí žádné vstupné a ruiny jsou zcela přístupné, jindy je třeba zaplatit vstup v přepočtu 20 až 30 korun.

Tu lezete po strmém a úzkém schodišti do malé svatyně na vršku chrámu, jindy sestoupíte krkolomnou chodbou až do nitra chrámu, kde na vás čeká podivuhodné obětiště se zachovalými barevnými freskami. Pozor, zloději vykrádali zdejší krypty ještě v polovině minulého století!

Thajsko

Thajsko, Ayutthaya

Thajsko, Ayutthaya

Vypleněný Angkor

Ayutthayu založil roku 1350 chrabrý bojovník Ramathibodi, který sjednotil knížectví středního Siamu (Thajska) a vytvořil mocnou říši. Její prestiž ještě vzrostla v následujícím století, když Siamci roku 1431 dobili hlavní město prastaré kambodžské říše Angkor a domů si přivezli neuvěřitelné bohatství - tisíce vozů naložených nevyčíslitelnými poklady. Ale nepohrdli ani bohatstvím ducha a s sebou odvedli také učence a stavitele.

Pár let po prvním úspěchu Ayutthaya dobyla severothajské království Sukhothai. Právě tento okamžik je považován za faktické sjednocení země a vznik Thajského království.

Království mnichů

Mezi rozvalinami středověkých chrámů už dávno vyrostly nové svatostánky, ve kterých se Buddhovi neustále klaní desítky lidí – vždy bez bot a se zakrytýma nohama i rukama.

V celém Thajsku stojí zhruba 30 tisíc klášterů, ve kterých žije několik set tisíc mnichů (další muži sem přicházejí na týdny či měsíce očištění). Buddhismus vyznává i král, který je nejvyšším ochráncem víry. Sochy Buddhů, často zahalených do oranžového hábitu, jsou v Ayutthaye - stejně jako v celém Thajsku - pevným svorníkem mezi minulostí a budoucností.

Kupte si svobodu

Naopak pouze turistickou atrakcí jsou proutěné klícky s uvězněnými ptáčky. Ptáčníci, stojící u každé významnější památky v Ayutthaye, je prodávají po dvou třech nebo klidně po deseti kusech. Když si je koupíte a vzápětí je propustíte na svobodu, budete mít ve svém životě štěstí. Jeden kus vyjde v přepočtu na 10 korun.

A jak tvrdí lámanou angličtinou jeden z prodavačů, platí zde zvláštní rovnice: Čím více svobody, tím více štěstí. Hlavně pro prodavače.

Thajsko, Ayutthaya

Thajsko, Ayutthaya

Thajsko, Ayutthaya

 Thajsko, Ayutthaya

Může se hodit

Rozdělte si návštěvu historických památek na dopoledne a odpoledne, mezi dvanáctou a druhou buďte raději ve stínu. Ke vzdálenějším památkám je možné zajet člunem po řece. Na prozkoumání nejslavnějšího města Thajska, které je zapsané na prestižní seznam památek UNESCO,  postačí dva dny.

Ayutthaya leží pouhých 100 kilometrů od Bangkoku, mezi městy funguje bezproblémové autobusové spojení. Ve městě je dostatek příjemných a levných hotýlků.