Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Thajsko letecky a bez cestovky. Tipy, jak ušetřit tisíce

aktualizováno 
Thajsko, Bali, Vietnam. Za 14 dní s cestovkou zaplatíte za tyto zájezdy od 30 000 Kč výše, a navíc máte pevně stanovený termín. Jde to ale mnohem levněji a pohodlněji. Poradíme vám, jak letecky procestovat Asii a přitom ušetřit tisíce.

Vyberte si dovolenou v Asii z domova od počítače

Kupte si letenku

Nejprve se musíte dostat do některého velkého jihoasijského leteckého hubu (letištní uzel, odkud aerolinky dopravují cestující do jejich cílových destinací). V našem případě je nejlepší volbou malajský Kuala Lumpur nebo thajský Bangkok.

Letenku z Německa do Kuala Lumpuru nebo Bangkoku pořídíte za zhruba 20 000 korun včetně všech poplatků, mimo hlavní sezonu i o něco levněji. Minimální ceny začínají na 15 000 korunách. Pokud chcete letět přímo z České republiky, připočítejte zhruba další 4 000 až 5 000 korun na osobu, ale když budete mít štěstí, vejdete se i do oněch 20 000 korun.

Pro tyto mezikontinentální letenky můžete zabrousit na některé tuzemské portály specializující se na prodej letenek. Pokud na žádnou zajímavou nabídku nenatrefíte, zkuste přímo stránky leteckých společností. Často nabízejí velmi výhodné ceny letenek.

Další možností jsou portály německých cestovních kanceláří (či jejich tuzemských partnerů), které nabízejí buď samotné letenky, nebo letenku v kombinaci s jednou či dvěma nocemi v hotelu v cílové destinaci. Ceny jsou i v tomto případě výhodné, limitem je však pevný termín.

Ve všech případech lze letenky koupit přímo přes internet, stačí mít platební kartu s povolenou platbou přes internet.

Některé letecké společnosti stále vydávají papírové letenky, ty je pak nutné před odletem vyzvednout na letišti. Je dobré se mailem dotázat, kde přesně budou letenky k vyzvednutí, většinou je to totiž na jiné přepážce než na té odbavovací. Ve většině případů ale obdržíte elektronické letenky a ty jsou vlastně virtuální.

AirAsia.com
AirAsia.com. Ve většině případů se nastupuje vpředu i vzadu. Největší zájem je o místa vpředu letadla.

Vyberte si destinaci

Pokud máte letenku z Evropy do Asie, zadejte v prohlížeči adresu airasia.com a začněte si vybírat z nepřeberné nabídky exotických destinací. AirAsia jsou totiž největší asijské lowcostové aerolinie, které zcela dominují tamnímu trhu levné přepravy. Vedle samotných letenek nabízejí i ubytování, a co nás zajímá nejvíc, i balíčky kombinující letenku a ubytování.

AirAsia.com

Hlavní huby AirAsia jsou právě v Kuala Lumpuru a v Bangkoku. Větší nabídka je z Kuala Lumpuru, některé destinace jsou zase nabízeny jen z Bangkoku. V prvním případě je k dispozici i víc letů a většinou i o něco nižší ceny.

AirAsia má huby i v dalších městech a létá i do destinací, kam se pohodlně dostanete z Evropy. Jenže v případě hubu v Jakartě budete jen velmi obtížně hledat přímé lety z Evropy za výhodné ceny (indonéský národní dopravce Garuda nesmí do Evropy létat) a v dalších případech byste stejně museli nejdřív letět do Kuala Lumpuru nebo Bangkoku.

Tyto dvě destinace jsou proto nejvýhodnější. My doporučujeme dát přednost Kuala Lumpuru ještě z několika dalších důvodů. Předně do Malajsie nepotřebujeme víza a také se zde neplatí odletová taxa jako na všech thajských letištích. Takže ušetříte pěkných pár stokorun či spíš tisícikorun.

Na stránkách AirAsia si nejprve otevřete mapu destinací. Bude to nutné, jelikož u většiny z nich asi vůbec nebudete tušit, kde se nacházejí. Pak stačí zvolit záložku s ikonkou letadla a postele (vlevo nahoře u červeného vyhledávacího okna) a již vybíráte balíček letenky s hotelem.

AirAsia.com

Objednávejte brzy, odlet uprostřed týdne

Zde je dobré připomenout, že balíček kombinující hotel a letenku je třeba objednávat minimálně týden dopředu, samotnou letenku pak tři dny dopředu. A jelikož se jedná o nízkonákladové aerolinie, často platí, že čím dřív objednáváte, tím nižší bývá cena, respektive je volných více letů.

V bohaté nabídce se hůř orientuje, možných variant jsou totiž desítky nebo spíš stovky. Ceny se mohou u stejné destinace velmi lišit. Záleží na termínu a na výběru hotelu. U termínu může cenu významně zdvihnout nějaký lokální svátek, prázdniny a vyšší ceny jsou také o víkendu. Je proto lepší odlétat i přilétat uprostřed týdne.

AirAsia.com

I méně hvězdiček je standard 

Ceny hotelů se také liší až mnohonásobně. Základní nabídka představuje v drtivé většině tříhvězdičkové hotely, maximem jsou pak superluxusní hotely nejvyšší třídy. Kdo je z Evropy zvyklý na běžný tří a čtyřhvězdičkový standard našich cestovek v Řecku, Turecku nebo ve Španělsku, může s klidem volit ty nejlevnější nabídky. Kvalita bude minimálně srovnatelná, většinou ale vyšší.

Problém může být jen s umístěním hotelu. Plážové hotely nabízí AirAsia jen v některých destinacích. Někdy je u nejlevnějších hotelů v nabídce problém s blízkostí letiště nebo chybějící pláží, ač leží přímo u moře. Než se spolehnout na popis umístění hotelu na stránkách aerolinek nebo na jeho vlastních, zkuste si jej najít třeba v Google Earth.

V některých případech nabízí AirAsia v balíčku nejen letenku a ubytování, ale i další služby. Praktický může být transport z letiště do hotelu a zpět. Ovšem i bez této služby se obejdete. V Malajsii i Thajsku jsou ceny taxíků poměrně nízké, a navíc v Malajsii jsou na letištích pevně stanovené ceny do konkrétních destinací a platí se v kanceláři ještě před odjezdem.

AirAsia.com

Další tipy, jak najít dobrý hotel

Může se stát, že si z nabízených hotelů na stránkách AirAsia nevyberete. Pak si objednejte pouze letenku a hotel hledejte nejjednodušeji, jak to jen jde. Dobře poslouží vyhledávač Google. My jsme například úspěšně zkoušeli službu asiatravel.com, která u většiny hotelů garantuje okamžité potvrzení rezervace a naopak nechce okamžitou platbu. Tu provedete až na konci pobytu v hotelu.

A kolik to bude stát? Balíček letenky a hotelu (***) u AirAsia stojí na týden zhruba 2 500 až 4 000 korun za osobu. Samotná letenka stojí od tisícikoruny do maximálně trojnásobku a v tříhvězdičkovém hotelu přijde noc na 300 korun na osobu.

Vyšší ceny hotelů jsou v centrech velkých měst, ale i zde vás noc v dvoulůžkovém pokoji nebude za osobu stát víc než 500 až 600 korun.

V případě individuálního výběru hotelu se pak nemusíte ohlížet ani na společnost AirAsia a můžete zkusit nabídku některých velkých aerolinií, které nabízejí balíčky zvýhodněných letenek. Běžně tyto balíčky najdete u Thai nebo Malaysian. Například posledně jmenovaná společnost nabízela balíček pro pět letů v rámci Malajsie v přepočtu za 3 600 korun. Oproti AirAsia se v tomto případě nemusí vždy vracet do Kuala Lumpuru, ale létat hvězdicovitě (samozřejmě v rámci možností letového řádu).

AirAsia.com

Pokud tedy všechno sečtete, vyjde vás zájezd například na některý malajský ostrov (u pevninské části Malajsie) na zhruba 23 000 korun na 14 dnů se všemi poplatky. Pokud budete kombinovat několik destinací, bude cena o trochu vyšší, ale ne o mnoho. Naopak, v ideálním případě vás může celá dovolená vyjít již okolo 20 000 korun.

Jak provést rezervaci   

Vraťme se ale k samotné rezervaci u AirAsia. Po vybrání letů a hotelu budete požádáni o vyplnění osobních údajů a zadání parametrů své platební karty. Následně si vytisknete rezervaci, která vám bude ještě potvrzena v e-mailu. Vytištěný papír je lepší mít s sebou, ale cestovat se u AirAsia dá i bez něj.

AirAsia.com

Celou proceduru jsme prakticky vyzkoušeli a nenarazili jsme na žádné problémy. V porovnání se zájezdem pořádaným cestovní kanceláří (a to v podobě klasického či individuálního zájezdu) jsme nikde nečekali ani o minutu déle a můžeme tento postup doporučit i méně zkušeným cestovatelům.

Malajsie je v tomto směru výhodnější, výborně se zde domluvíte anglicky. To v Thajsku je to s angličtinou horší, ale především v turistickém průmyslu zde narazíte na domorodce vládnoucí i němčinou.

Odlety z Prahy - možná blízká budoucnost

Na závěr ještě dodejme, že společnost AirAsia.com má i svou pobočku pro dálkové lety mimo Asii. Jmenuje se AirAsia X a zatím létá do Austrálie. V krátké době ale chce začít létat i do Evropy a přímo na webových stránkách společnosti je mezi prvními destinacemi i Praha. Podle našich informací se ale ještě o této lince definitivně nerozhodlo. Více ZDE.

Kuala Lumpur


KLIA (Kuala Lumpur International Airport) je velmi elegantní letiště. Nízkonákladový terminál, z kterého odlétají všechna letadla AirAsia, leží na druhé straně než hlavní terminál. Mezi oběma terminály jezdí autobusy a taxi.

Z hlavního terminálu jezdí do centra města vlak, zpáteční jízdenka za nejrychlejší spojení s centrem stojí v přepočtu asi 350 Kč na osobu. Výhodou je, že při zpáteční cestě se lze na centrální stanici, kam vlak jezdí, odbavit na letech Malaysian Airlines. Na letiště tak pojedete již s palubním lístkem a jen s kabinovým zavazadlem. Taxi z letiště do centra či zpět stojí v přepočtu asi 400 korun jedním směrem. Cena je pevná.
Z nízkonákladového terminálu jezdí do centra několik speciálních autobusů, které na cestě nezastavují. Cesta stojí jedním směrem v přepočtu okolo 50 korun. Opět se jezdí na centrální stanici, odkud jezdí několik linek metra. Taxi stojí stejně jako z hlavního terminálu.

Letiště KLIA je velmi daleko od centra Kuala Lumpuru. Cesta taxi nebo autobusem trvá minimálně hodinu, spíš 80 až 90 minut. Vlakem se do a z centra dostanete do půl hodiny.

Web letiště: www.klia.com.my
Web vlaku: www.kliaekspres.com


Bangkok


V Bangkoku se od předloňského roku létá na nové letiště Suvarnabhumi (východně od centra), odkud létá i AirAsia. Některé vnitrostátní linky obsluhuje ještě staré – dnes zrekonstruované - letiště Don Muang (severně od centra), a to vybrané lety společností Thai, Nok Air a One-Two-Go.

Cesta z letiště Suvarnabhumi do centra města trvá hodinu, především v odpolední dopravní špičce pak ještě déle.
Z letiště Don Muang pojedete do centra dvě hodiny. Použít lze taxi, letištní autobusy, veřejnou dopravu nebo speciální taxi službu. Cesta veřejnou dopravou stojí pár korun, speciální letištní autobus vás do centra doveze za zhruba 70 korun a taxi stojí přibližně 350 korun. U taxi se pak musí platit i letištní taxa, a pokud pojedete po dálnici, i mýtné.   

Web letiště:

www.bangkokairportonline.com www.donmuangairportonline.com

Autoři: ,
Nejčtenější

Dopravní zácpy na vjezdu do Doveru, které přístav trápily loni v létě.
Brexit ochromí dopravu přes La Manche, Dover se děsí obřích kolon

Vystoupení Británie z Evropské unie ovlivní celou řadu obchodních sfér i životy obyčejných lidí. Velké problémy očekávají provozovatelé přístavu v britském...  celý článek

Sedlo Zbojská
Divoký výlet do historie. Malý Slovenský ráj zbojníka Jakuba Surovca

Ve stínu legendárního Juraje Jánošíka působil v 18. století na Slovensku zbojník nemilosrdného jména Jakub Surovec. Jeho domovským rajonem byla oblast...  celý článek

Tisíc vojáků se střetlo u Slavkova u Brna. Připomněli si rok 1805, kdy...
Kde se psala historie. Procházka za bitvou tří císařů v okolí Slavkova

V dalším díle seriálu Cesty kulturní krajinou jsme tentokrát zamířili do krajiny okolo Slavkova u Brna. Na komentovanou procházku s ruční kamerou jsme se...  celý článek

Pokuta za porušení zákazu kouření na thajských plážích může dosáhnout až 100...
Za cigaretu u moře pokuta 60 tisíc. Thajsko zakazuje kouření na plážích

Jedna z nejpopulárnějších turistických destinací zavádí od 1. listopadu zákaz kouření na vybraných plážích. Thajský turistický úřad k zákazu přistoupil poté,...  celý článek

V Kerkyře na Korfu je nejmenší přistávací ranvej v jižní Evropě
VIDEO: Káva a letadla nad hlavou. Pohodová atrakce na řeckém ostrově

Na Korfu je jedna z nejmenších přistávacích ranvejí v jižní Evropě. Piloti musí mít speciální výcvik, neboť z jedné strany je moře a z druhé nejvyšší hora...  celý článek

Další z rubriky

Pohled z Ostré na hřeben mezi Ostrou a Zadnou ostrou
Podzimní ráj bez lidí. Projděte si nejhezčí celodenní túru ve Velké Fatře

Slovenské pohoří Velká Fatra je opravdu velké. Naplánovat tady jednodenní výšlap, který by ukázal tyto pusté a divoké hory v celé své kráse není jednoduché....  celý článek

Japonští turisté před bazilikou Sacré-Couer
Čekají Paříž z filmů a realita je šokem. Japonci z toho i zvracejí

Paříž, město lásky a světel, je především díky filmům a seriálům známá jako jedno z nejromantičtějších míst na světě. Ovšem pro některé turisty je realita tak...  celý článek

Pokuta za porušení zákazu kouření na thajských plážích může dosáhnout až 100...
Za cigaretu u moře pokuta 60 tisíc. Thajsko zakazuje kouření na plážích

Jedna z nejpopulárnějších turistických destinací zavádí od 1. listopadu zákaz kouření na vybraných plážích. Thajský turistický úřad k zákazu přistoupil poté,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.