Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


TEST: Dovolená s cestovkou, nebo na vlastní pěst? Víme, jak ušetřit tisíce

aktualizováno 
Každý rok se do ciziny bez cestovky vydá 48 procent Čechů. Výhodami jsou finanční úspory i svoboda cestování. Pokud ale kupujete last moment na španělské pobřeží nebo exotický zájezd do Dominikánské republiky, laciněji vás vyjde s cestovkou. Naopak třeba Kanáry pořídíte sami za polovinu i s půjčením auta.
Pláž, moře - ilustrační foto

Pláž, moře - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Na vlastní pěst vás vyjde mnohem levněji také například i eurovíkend v Itálii, cyklookruh po Švýcarsku nebo "čundr" do Norska. Záleží samozřejmě na tom, kdy a kam jedete, kolik vás je nebo jestli jedete autem.

Na vlastní pěst: pár rad, jak na to

Plánujete-li vydat se do ciziny "na divoko", měli byste splňovat několik kritérií. Mezi ta nejdůležitější patří aspoň základní znalost angličtiny (podle konkrétní lokality se ale může hodit i jiný jazyk), dále vlastnictví platební karty umožňující platby a rezervace po internetu a pevné připojení k internetu.

Nutná je i ochota strávit u počítače nějakou tu půlhodinku, nepočítejte s tím, že na webu zařídíte všechno za pět minut. Nejprve si zvolte aspoň přibližnou lokalitu a dobu, kterou tam chcete strávit. Pak začněte zařízením dopravy. Plánujete-li třeba jen část cesty letadlem, tak na prvním místě vždy obstarejte letenky. Potom zarezervujte ubytování.

Letadlo

Cestujete-li po Evropě, oceníte neustále se rozšiřující nabídku nízkonákladových společností. Jejich letenky koupíte pouze na webu (případně přes tzv. call centra), často za pár stokorun. Nejrozsáhlejší síť má v Evropě irský Ryanair, ale z Prahy v současnosti létá už jen jediná linka. Z okolních letišť vypravuje Ryanair mnoho letů například z Bratislavy nebo z Katovic.

Důležitými hráči na pražském ruzyňském letišti jsou společnosti Wizz Air, které míří z Prahy do 15 destinací, Smart Wings a easyJet.

Z "klasických" společností mají nejširší síť ČSA.

U většiny leteckých firem zaplatíte kromě letenky také poplatek za odbavené zavazadlo (10 až 15 € za kus a úsek). Zvažte, zda se nedokážete zabalit jen do příručního zavazadla, které je zdarma.

Není důvod obávat se kombinace dvou na sebe navazujících nízkonákladových letů, jen si dejte na přestup čas aspoň tři hodiny. Důležitými přestupními body při letech z Prahy jsou Milano/Bergamo, Brusel/Charleroi, Paříž/Beauvais, Řím/Fiumicino a letiště Gatwick, Luton a Stansted v Londýně.

Vlak

V západní Evropě si obstarejte jízdenky na vlak předem, u rychlovlaků je to i několikanásobně lacinější. Pomohou vám stránky společnosti Thalys, v Německu kupujte přes www.db.de, v Itálii na www.trenitalia.com, pro cesty po Francii poslouží www.voyages-sncf.com, atd.

Výhodné permanentky i pro malé skupinky nabízejí švýcarské dráhy na www.sbb.ch.

Když započítáte veškerý cestovní čas, tak na vzdálenosti do 600 kilometrů je vlak často rychlejší než letadlo.

Autobus

Nejširší sítí dálkových linek po Evropě disponuje společnost Eurolines, které jezdí i do Prahy. Nabízejí také "síťovky", např. patnáctidenní permanentka pro neomezené cestování po Evropě autobusy Eurolines stojí v létě 345 eur, mimo sezonu i mnohem méně.

V některých zemích se dá autobusy cestovat velmi lacino, například v Británii můžete na internetu na www.nationalexpress.com pořídit v předstihu jednotlivou jízdenku třeba z Londýna až do Skotska jen za pár liber.

Půjčovny aut

Auto z půjčovny si zařiďte předem, je to prakticky vždy lacinější. Dobře poslouží velké zprostředkovatelny jako například britské Holiday Autos nebo Auto Europe. Případně se můžete obrátit na některou z velkých mezinárodních firem (www.avis.com, www.hertz.com, www.budget.com).

Pohlídejte si podmínky pronájmu, hlavně spoluúčast v případě nehody a krádeže. Při vyzvednutí auta na přepážce budete požádáni o otisk platební karty a zůstatek na účtu v okamžiku výpůjčky musí pokrýt jistinu, což může dělat až desítky tisíc korun.

Laciné půjčovné je například ve Španělsku či Portugalsku (i méně než 200 eur za týden), mnohem více zaplatíte v Itálii, Německu a hlavně ve Skandinávii. Levně natankujete například ve Španělsku a to především na ostrovech, Lucembursku či Švýcarsku. Drahé pohonné hmoty jsou naopak v Norsku či Nizozemsku.

Ubytování

Míříte-li do hotelu, dobrou volbou jsou mezinárodní hotelové rezervační systémy, například www.booking.com či www.hotel.de, oboje má základní komunikaci i v češtině.

Jednodušší ubytování typu hostelů a hotelů nižší kategorie obstaráte na rezervačním systému Lonely Planet na www.hotels.lonelyplanet.com, případně na www.budgetplaces.com.

V okamžiku rezervace neplatíte buď nic a platební karta slouží jen jako záruka, nebo si poskytovatel stáhne servisní poplatek v řádu 10 % z ceny. Každopádně si pročtěte stornovací podmínky.

Někdy se vyplatí prozkoumat internetové stránky daného města či oblasti, mnoho turistických lokalit má dnes vlastní on-line rezervační systém. Nebo se svěřte webovým vyhledávačům, zadejte třeba "Hamburg Unterkunft" nebo "Lago di Garda bed and breakfast" a brouzdejte a brouzdejte.

Peníze

Na cestu se vybavte hotovostí, kterou si obstarejte před odjezdem doma ve směnárně, je to levnější než v cizině vybírat z bankomatu, kde jsou poplatky za výběr v řádu stokorun. (Aktuální test směnáren v Česku najdete ZDE.)

Platba kartou v cizině bývá naopak výhodnější, protože banka měnu přepočítá ve výhodnějším kurzu, nejčastěji se používá "deviza prodej". Kursy prakticky všech užívaných měn světa poskytuje server Oanda.

Platební kartu budete potřebovat také jako jistinu (půjčení auta) nebo pro případ neodolatelně výhodného nákupu, se kterým jste předem nepočítali.

Počasí

Chcete-li odhadnout s předstihem, jak asi bude v místě vaší dovolené za několik měsíců, podívejte se na www.worldclimate.com. Tento server publikuje průměrné klimatické hodnoty po měsících v roce, zejména teploty a srážky, za několik tisíc míst po celém světě.

Nejpřesnější krátkodobou předpověď počasí pro danou oblast poskytnou stránky národních meteorologických služeb, např. www.dwd.de (Německo), www.meteoschweiz.admin.ch (Švýcarsko), www.meteo.it (Itálie) apod. Z mnoha globálních serverů o počasí doporučujeme britský news.bbc.co.uk/weather nebo německý www.wetter.com.

vypočítali jsme za vás: kdy, kam a za kolik

1) Kanárské ostrovy, Gran Canaria

Týden u moře v apartmánu s vlastní stravou, letecká doprava, 2 dospělí + 1 dítě, třetí listopadový týden 2010.
Cestovní kancelář: celková cena 18 300 Kč za dospělého/dítě, celkem 54 900 Kč.
Na vlastní pěst: doprava Praha – Las Palmas a zpět 5 000 Kč na osobu (easyJet a Ryanair s přestupem v Londýně), nocleh na zpáteční cestě v Londýně 750 Kč na osobu, ubytování Gran Canaria od 155 € za apartmán, půjčení auta od 190 €, celkem 26 200 Kč.
Doporučení: Není co řešit, úspora při individuálním zařízení cesty je obrovská. Ušetříte více než polovinu peněz , navíc ve výpočtu ceny máte půjčení auta, které cestovní kancelář v základní ceně nenabízí.

Jedinou výhodou programu zakoupeného u CK je přímé letecké spojení. Zařídíte-li si cestu sami, musíte kvůli nenavazujícímu spojení na cestě zpět nocovat v Londýně - to však za cenový rozdíl několika desítek tisíc rozhodně stojí.


2) Costa Brava, Španělsko

Týden u moře v hotelu*** s polopenzí, pozemní doprava, 2 dospělí, druhý srpnový týden 2010.
Cestovní kancelář: celková cena od 13 500 Kč na osobu.
Na vlastní pěst: doprava autem 7 600 Kč + 140 € poplatky za dálnice, hotel 550 € za pokoj se snídaní, večeře á 15 € x 7. Celkem 15 500 Kč na osobu.
Doporučení: Toužíte-li po Španělsku, chcete-li jet po zemi a jste jen dva, svěřte se raději cestovce – bude to o něco lacinější a dlouhá cesta je mnohem snesitelnější když nemusíte řídit. Pokud se nebojíte čekat do posledního dne na nějaký "last minute", je navíc pravděpodobné, že cena od cestovní kanceláře bude ještě nižší než uvedená.


3) Costa Brava, Španělsko

Týden u moře v hotelu*** s polopenzí, letecká doprava z Prahy, 2 dospělí, druhý srpnový týden 2010.
Cestovní kancelář: celková cena od 15 100 Kč na osobu (no name hotel).
Na vlastní pěst: letecká doprava Praha – Barcelona a zpět 4 000 Kč, transfer z/na letiště 30 €; hotel 550 € za pokoj se snídaní, večeře á 15 € x 7. Celkem 14 500 Kč na osobu.
Doporučení: Obě varianty jsou cenově srovnatelné , mírně dražším nákupem v cestovní kanceláři ušetříte dost času a starostí.


4) Prodloužený víkend v Římě

Tři dny v Římě v hotelu*** se snídaní, letecká doprava z Prahy, 2 dospělí, první zářijový víkend 2010 (typ "eurovíkend")
Cestovní kancelář: celková cena od 7 690 Kč na osobu.
Na vlastní pěst: letecká doprava Praha – Řím a zpět 2 300 Kč, transfer z/na letiště 10 €; hotel od 170 € za pokoj. Celkem 4 700 Kč na osobu Kč.
Doporučení: Krátký výpad do "věčného města" si s předstihem naplánujte sami , ušetříte dost peněz.


5) Švýcarsko, údolí Engadin

Šest dní cyklistický a turistický zájezd, ubytování v kempu, pozemní doprava z ČR, 2 dospělí + 2 děti, poslední červencový týden 2010.
Cestovní kancelář: celková cena 7 300 Kč na osobu s polopenzí ze zdrojů CK, celkem 29 200 Kč.
Na vlastní pěst: doprava autem Praha – Svatý Mořic a zpět 3 000 Kč, strava z vlastních zdrojů 5 000 Kč, kempovné 5 500 Kč, celkem 13 500 Kč.
Doporučení: Cestu si zařiďte sami, přijde vás to na polovic. Cestovní kancelář sice v tomto případě zařídí převoz kol a logistiku na místě, ale pokud jste jen trochu zběhlí, tak za dvojnásobnou cenu vám to nestojí.


6) Jižní Norsko

Putování jižní částí Norska, spíte každý den jinde, 11 dní, pozemní doprava, parta 4 přátel, červenec 2010.
Cestovní kancelář: celková cena 13 500 Kč za dospělého, celkem 54 000 Kč.
Na vlastní pěst: doprava autem včetně trajektů přes Balt 25 000 Kč, kempovné 8 000 Kč, celkem 33 000 Kč.
Doporučení: O dost levnější je to individuálně , ale počítejte s dlouhými vzdálenostmi, dva zkušení řidiči se při dopravě autem jeví jako nutnost.

Značnou položku (v našem výpočtu nezapočtenou ani v jedné variantě) hraje stravování, vždyť Norsko je nejdražší zemí Evropy, předpokládáme proto, že část potravin se povezete tak jako tak sebou. Ve Skandinávii se smí skoro všude volně stanovat, výdaje za kempovné (chatky) tak lze snadno ušetřit.


7) Puerto Plata, Dominikánská republika

Jeden týden pobytu u moře all inclusive, letecká doprava, 2 dospělí, únor 2011.
Cestovní kancelář: celková cena 23 500 Kč za dospělého, doprava na letiště (Berlín) á 1 500 Kč, celkem 50 000 Kč.
Na vlastní pěst: letecká doprava (easyJet, American Airlines s přestupem v Londýně) 18 000 Kč za osobu, ubytování 5 000 Kč za osobu, transfery 500 Kč za osobu, strava 2 500 Kč za osobu, celkem 52 000 Kč.
Doporučení: Svěřte se cestovní kanceláři , je to mnohem pohodlnější a taky trochu levnější.


Jak jsme hodnotili

U výpočtu ceny při individuálním obstarání cesty jsme používali zejména následující zdroje:
Ubytování: servery www.booking.com a www.hotel.de, respektive stránky jednotlivých měst a oblastí;
Letecká doprava: webové stránky jednotlivých společností a server www.sa.cz. Do ceny započítáváme jedno zapsané zavazadlo.
Půjčovny aut: servery www.holidayautos.co.uk, www.auto-europe.co.uk;
Vlastní doprava automobilem: zahrnuty jsou náklady na pohonné hmoty (při spotřebě 7 litrů / 100 km) a povinné poplatky (dálnice, tunely apod.); není započítána amortizace vozidla.
Kurzový přepočet: 1 € = 25,80 Kč.
Pro nabídky cestovních kanceláří a agentur jsme použili servery www.dovolena.cz a www.invia.cz.

Údaje a ceny použité ve výpočtech jsou platné k 29.6.2010.

Jezdíte na dovolenou s cestovkou, nebo na vlastní pěst?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 24. července 2010. Anketa je uzavřena.

Většinou na vlastní pěst 1352
Spíše s cestovkou 561
Autoři:Nejčtenější

OBRAZEM: Nejlepší pláže světa. Chorvatsko v prestižní anketě není

Na celých osmi kilometrech Slunečního pobřeží nalezne člověk pláže pokryté...

Cestovatelský server FlightNetwork se rozhodl, že tentokrát opravdu vybere nejlepší pláže světa. Ne pro letošní rok, ne...

Za jídlem do Vratislavi. Polská gastronomie dokáže překvapit i pobavit

Jeden z nejjednodušších způsobů, jak ochutnat výbornou polskou kuchyni,...

Češi se dlouho dívali na polskou kuchyni skrz prsty a to je velká škoda. Současná gastronomie našich severních sousedů...Vzhůru do Afriky. A s dětmi. Pohodová dovolená v Senegalu bez turistů

Senegalská vozidla a vozítka se vyznačují zběsilou konstrukcí a prakticky...

Není to typicky dovolenková destinace, kde byste potkali davy turistů, ale o to větší kouzlo Senegal má. S rodinou se...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Za kolejemi pod hladinou Lipna

Nádraží v Želnavě (Nové Peci)

V dnešním díle našeho historického seriálu se vydáme do nitra šumavských hvozdů. Trať směrem na České Budějovice...

Pořádné vybavení a prací prášek. Deset osvědčených dárků pro milovníky hor

Vysoká (754 m) a Schneeberg (2076 m) z Vápenné

Pokud chcete udělat radost někomu, kdo se rád toulá mimo civilizaci a zabloudí i do zasněžených hor, můžete najít...Další z rubriky

Nejkrásnější nádraží mají letos Doksy, nejpohádkovější Velký Valtinov

Nejkrásnější nádražím v Česku roku 2017 jsou Doksy.

Vítězem 11. ročníku soutěže o Nejkrásnější nádraží se stávají Doksy s celkovým počtem 1 602 platných hlasů. Titul...

Turismus na jeden den se nevyplácí. Dolní Morava chystá další atrakce

Například zde - na Dolní Moravě v nadmořské výšce 1 116 metrů - mohou...

V rekreačním středisku Dolní Morava na Orlickoústecku vzniká další areál s celoročním provozem. Společnost Větrný vrch...

Anketa o nejlepší kemp roku 2017 zná vítěze. Opět boduje Český ráj

Kempem roku 2016 s nejlépe hodnocenými službami se stal Autocamp Sedmihorky v...

Obliba kempování v českých a moravských krajích neupadá, spíš naopak. A zákazníci neradi jezdí naslepo. Jedním z...Najdete na iDNES.cz