Bojíte se teroristického útoku? Nespěte v přízemí a horních patrech hotelu

Podle čeho si vybíráte hotelový pokoj? Podle výhledu, nebo abyste to neměli daleko do jídelny? Bývalý agent CIA tvrdí, že byste se měli vyhýbat pokojům v přízemí a horních patrech, protože ty jsou v případě teroristického útoku nejvíc ohrožené.

Až 67 procent Čechů bere při výběru dovolené v úvahu riziko teroristického útoku v dané destinaci. Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Obavy z možných teroristických útoků ovlivňují mimo jiné i cestování a zřejmě jen málokoho nikdy nenapadlo, jak by se zachoval, kdyby se stal obětí teroristického útoku. Drew Dwyer, bývalý agent CIA, dal dohromady tipy, které vám při cestování mohou zachránit život.

Ani přízemí, ani nejvyšší patro

Jedno z nejdůležitějších pravidel zní, že byste vždy měli na recepci hotelu požádat o přidělení pokojů, které se nenacházejí ani v přízemí, ani v nejvyšších patrech hotelu. „Nejvyšší patro hotelu je nevýhodné kvůli tomu, že nedovoluje prakticky žádný manévrovací prostor,“ uvedl pro deník Sun Drew Dwyer. „Přízemí je zase pro potenciální útočníky snadno dostupné.“ Stejně tak Drew doporučuje hostům, aby si při ubytování vyžádali kopii únikového požárního plánu.

Dvě třetiny Čechů vybírají dovolenou podle rizika teroristického útoku

Až 67 procent Čechů bere při výběru dovolené v úvahu riziko teroristického útoku v dané destinaci. Větší obavy mají hlavně starší lidé. Češi se bojí teroristů více než zbytek Evropy, v průměru se toto číslo v Evropě pohybuje kolem 48 procent lidí, v České republice je toto číslo téměř o dvacet procent vyšší.

„Pro případ, že byste potřebovali pokoj rychle opustit, je výhodné mít po ruce malé zavazadlo, kde budete mít sbalené peníze a doklady,“ dodává bývalý detektiv CIA.

I když vám může připadat jako lehce paranoidní, hrozba terorismu ovlivňuje i cestovní ruch a ochotu lidí cestovat vůbec. Například populární prázdninové destinace jako Francie, Turecko nebo Egypt jsou klasifikovány jako země s vysokým rizikem teroristického útoku.

„Pokud má terorista zbraň, všechno se odehraje velmi rychle, proto platí základní pravidlo zkusit se odtud dostat co nejrychleji pryč. Utíkat a schovat se na místě, kde je menší pravděpodobnost, že váš útočník najde,“ říká Randy Spivey, zakladatel společnosti Center for Personal Protection and Safety.

„Pokud se nemůžete dostat z budovy, protože se nacházíte ve vyšších patrech, nejlepší je vyběhnout po schodech do nejvyššího patra a odtud pak na střechu. Zkrátka dostat se od nebezpečné situace, co nejdál to jde. Utíkejte co nejrychleji a důvěřujte svým instinktům. Může to znít logicky a jednoduše, ale spousta lidí v krizové situaci ztuhne a jen stojí.“

Nehrajte mrtvého

Jakmile se dostanete pryč, najděte si místo, kde se můžete schovat a ideálně i zabarikádovat. „Pokud se nemůžete dostat ven z budovy, zamkněte se například v koupelně a ideálně zabarikádujte dveře, abyste útočníkovi ztížili přístup,“ říká Randy Spivey.

„Pokud nemáte žádnou možnost dostat se od útočníka pryč, musíte se pokusit odzbrojit ho. Například při masakru, který se v roce 2016 odehrál v nočním klubu v Orlandu, střílel jen jeden útočník. Pokud se vám podaří na svou stranu získat pět nebo šest lidí, máte velkou šanci, že se vám podaří útočníka odzbrojit. Skupina lidí dokáže mnoho, ale musí najít mentální kapacitu k tomu, aby jednali kolektivně.“

„Problém s běžnými lidmi, kteří nikdy neabsolvovali žádný výcvik, je v tom, že zůstanou stát na místě, zírají a jsou úplně ztuhlí. To je ta nejhorší věc, kterou můžete vůbec udělat. Stejně tak předstírání, že jste mrtví, by mělo být tou úplně poslední možností, ke které se uchýlíte. Sice existují lidé, kterým tato metoda zachránila život, ale příliš se to nedoporučuje.“

Ztlumte telefon

„Je však potřeba uvědomit si, že i v případě, že nejste v zorném úhlu útočníka, to nemusí znamenat, že jste v bezpečí,“ uvedli bezpečnostní experti, které oslovil deník The Telegraph. „Kulky dokážou projít skrz sklo, dřevo, kov i cihly.“ V první řadě zavolejte na policii a informujte je o detailech útoku, hned poté ztlumte zvuk svého telefonu, aby vás útočník podle něj nenašel. Nestarejte se o zavazadla a trvejte na tom, aby ostatní utekli s vámi a nezůstávali na místě.

Nejbezpečnější jsou podle expertů údajně hotelové pokoje ve druhém a ve třetím patře, co nejdál od hotelové haly a restaurace. Ty totiž nejsou v případě útoku tolik „na ráně“ a zároveň nejsou tak vysoko, abyste se nemohli (třeba i v případě požáru) případně spustit z balkonu. Ideální je, pokud se vám podaří dostat pokoj v blízkosti požárního schodiště.

Boj až na posledním místě

Akční video, které vám poradí, jak se zachovat během teroristického útoku, zpracovala v loňském roce také Policie České republiky. Ani tady se nedoporučuje hrát si na hrdinu. V případě útoku šíleného střelce či jiného teroristického činu by se měl člověk řídit podle strategie “Utíkej, schovej se, bojuj“.

„Policejní složky jsou v případě podobného útoku na místě do několika minut, ale to je doba, kdy jsou lidé odkázáni sami na sebe. Instruktážní video seznámí veřejnost, jak v těchto situacích reagovat,“ řekl o projektu jeho autor Ladislav Beránek, koordinátor prevence Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 16:08

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

Nevzdávejte cestovatelská předsevzetí. Jaro jen ten pravý čas procestovat Evropu

26. dubna 2024

Advertorial Evropské metropole jsou známé tím, že jsou v létě plné turistů. Předběhněte je a vydejte se na...

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 16:08

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...