Terezín je na cestě do UNESCO

Prakticky dokonalé a ideální pevnostní město, kde je vše podřízeno obrannému účelu. Tak charakterizují Terezín památkáři, a proto si jej má celý svět cenit. Terezín a dalších několik památek, které budou kandidovat na zápis do seznamu památek UNESCO, navrhl letos Státní ústav památkové péče v Praze. "Proti Terezínu panovaly v minulosti mnohé námitky, například že UNESCO nezapisuje lidské utrpení a že pevnostních měst už je v seznamu dost. Na druhou stranu my nabízíme Terezín jako pevnostní město z osmnáctého století a jako takové je naprosto ojedinělé," uvedla architektka Vladimíra Rákosníková ze Státního ústavu památkové péče v Praze.

V konkurenci mnoha zahraničních měst budete muset Terezín nějak "prodat". Čím je tedy tak zvláštní?

V Terezíně je unikátní systém vodních příkopů. Když se zvednou stavidla na Ohři, tak může voda zaplavit příkopy kolem města a dokonce i blízké louky. Pak chrání voda město ještě dokonaleji. Tento systém je dnes nefunkční, nadto v příkopech hospodaří zahrádkáři, ale rádi bychom ho jednou v budoucnosti po opravě vyzkoušeli. Základy hradeb sahají až k hladině podzemní vody, což ztěžovalo nepříteli jejich podkopání. A dále, Terezín je také stále autentický, byly zbourány jen dvě brány a nových staveb tu mnoho nepřibylo.

Takže žádný majitel některou zdejší památku nepokazil necitlivou přestavbou?

Pravdou je, že se do pevnostního města rozhodně nehodí některé fasády jasných, málem až postmoderních barev a baldachýny nad výkladními skříněmi obchodů, které v Terezíně najdete. Památník pak trochu necitlivě opravil jeden pilíř na rohu průchodu v Malé pevnosti.

Čím se liší Terezín od ostatních českých měst?

Je to poměrně mladé město, stavělo se asi před dvěma stovkami let - další města mají už za sebou nejméně sedm století. Terezín se stavěl podle jednotného plánu a naráz. Má pravidelný půdorys a rozkládá se v úplné rovině, tedy prakticky v nepřirozeném prostředí. Byl od počátku stavěn kvůli jedné jediné specifické funkci a tím se také liší. Zajímavé je, že Terezín má v Čechách svou téměř kopii - Josefov ve východních Čechách.

Do jaké fáze přípravné procedury pro kandidaturu se Terezín právě teď dostal?

Loni byl vytvořen takzvaný indikativní seznam devatenácti navržených lokalit v České republice a prvním sítem prošlo devět památek. Kromě Terezína je tam ještě například třeboňská rybniční soustava nebo židovské město v Třebíči. Pro všechny jsme vytvořili takzvané malé pasporty, tedy předběžnou dokumentaci, která je popisuje, a tu odešle ministerstvo kultury do Paříže.

Dokážete si představit, jak intenzivně se budou bránit zahrádkáři z příkopů, pokud jim jejich výpěstky budete chtít v příštích letech zatopit?

Bránit se mohou, ale předpokládám, že jim bude poskytnuta odpovídající náhrada.

Pokud vám vadil špatně opravený pilíř, z plánovaného Kauflandu u Terezína vám musely vstávat vlasy hrůzou?

Stavbu supermarketu Kaufland jsem měla na stole poté, co se odvolal ústecký památkový ústav, a naštěstí se jí podařilo zažehnat. Nebezpečí ale hrozilo, protože město se chovalo k investorovi velkého obchodu dost vstřícně.

ČESKÉ PAMÁTKY V UNESCO

* historické jádro Prahy (1992)
* historické jádro Českého Krumlova (1992)
* historické jádro Telče (1992)
* sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci (prosinec 2000)
* poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou (1994)
* historické jádro Kutné Hory s kostelem sv. Barbory a katedrálou Panny Marie v Sedlci (1995)
* Lednicko-valtický areál (1996)
* vesnice Holašovice (1998)
* zámek a zahrady v Kroměříži (1998)
* zámek v Litomyšli (1999)