Terénní motorky ničí přírodu v Českém ráji

  10:32aktualizováno  10:32
Řev motoru, rozrytý les, vyplašení ptáci a zvěř. To mají na svědomí motorkáři, kteří ničí přírodu v okolí Malé Skály i na Kozákově v Českém ráji. Mladí jezdci na terénních strojích ničí dokonce i Chráněné krajinné území Český ráj.

"Nedávno přímo přede mnou vyrazila z lesa u Mukařova skupina motorkářů. Přejeli louku, dostali se na silnici a ujeli. Motorky jsou slyšet i z okolí Pantheonu nebo Frýdštejna. Jednou jeden z jezdců projížděl i korytem řeky Jizery," popsal starosta Malé Skály Jiří Nejedlo.

Na bývalé sjezdovce u Malé Skály se podle jednoho z místních obyvatel projíždějí motokáři celkem pravidelně. "Asi se domlouvají. Často vyrážejí do lesů skupiny v pátek v pět hodin odpoledne," upozornil muž, který si nepřál zveřejnit jméno. "Někdy i hodiny zkoušejí vyjet strmý kopec, který ani pěšky skoro nejde vyšlápnout," líčil muž. Právě tento obtížný, prudký a členitý terén láká do oblasti Maloskalska.

"Jako ornitologa mě hodně trápí, když motorkáři dělají v lese rámus, protože ruší hnízdící ptáky," dodal muž z Malé Skály.

To potvrdil i Zdeněk Mrkáček z CHKO Český ráj. "V kritickém období jako je hnízdění, snášení vajec a líhnutí mláďat hrozí, že rámus ptáky vyděsí. Rodiče pak potomky opustí a mláďata zahynou," upozornil Mrkáček.

V lokalitách, kde terénní motorky ničí přírodu, žijí třeba vzácní krkavci velcí, jestřábi lesní či čápi černí. "Motorky ruší i další zvířata. Navíc způsobují erozi. Kvůli ní dešťová voda strhne vrchní část půdy i s rostlinami," dodala Daniela Vacková z CHKO.

Stejné problémy zaznamenali ochranáři také na Kozákově a v okolí Lomnice nad Popelkou. Správa CHKO již letos proti černým jezdcům na motorkách zakročila. Několik dní strážci přírody hlídali vytipované lokality na Kozákově.

"Jednoho jezdce jsme na místě chytili. Nyní mu hrozí až padesátitisícová pokuta," uvedl Aleš Hoření v CHKO Český ráj. Podle něj je obtížné motorkáře bezpečně zastavit. "Mají silné stroje, a když nás vidí, tak ujedou," dodal Hoření.

"Navíc musíme spolupracovat s policií a pomohla by i podpora obcí a lidí," uvedla Vacková. Hoření včera slíbil, že ochranáři budou v akcích pokračovat. "Je to priorita, protože problém motorkářů Český ráj hodně trápí," ujistil.

Pokud motorkáře ochranáři nechytí přímo na místě, jen těžko jim černou jízdu lesem dokáží. Stroje totiž nemívají čitelnou státní poznávací značku. Jezdec má na hlavě helmu, takže jej později nemohou svědci identifikovat.

 

Trosky

Autoři:

Nejčtenější

Kde je nejlepší lyžování v Alpách? Vybrali jsme 10 super středisek

Chamonix

Vybrat nejlepší lyžařská střediska Alp není snadné. Kritériem našeho žebříčku je hlavně velikost propojených lyžařských...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Výhodné skipasy, nové atrakce. Velký přehled novinek v rakouských Alpách

Výhled z Rifflsee směrem k ledovci

Tolik zahraničních i místních turistů, kolik do rakouských Alp přijelo v minulé zimní sezóně, tu ještě nikdy...

Smutný symbol války v Jugoslávii. Unikátní most rozstříleli před 25 lety

Hercegovský Mostar. Plocha předválečné občiny (zhruba náš okres, resp....

Více než čtyři století byl Stari most neodmyslitelnou součástí hercegovského Mostaru. Přitahoval nejen odvážlivce...

VIDEO: Žebřík do nebe. Nová atrakce v Rakousku pro milovníky adrenalinu

V rakouských alpách postavili „žebřík do nebe“

Rakouskou oblast Gosaukamm znají hlavně horolezci. Nově si tu mohou všichni zájemci o dobrodružství vychutnat výstup po...

Další z rubriky

Kde řádili Páni kluci. Malý výlet po stopách staré dobré železnice

Z filmu Páni kluci (1975)

Od zfilmování knižní předlohy Marka Twaina režisérkou Věrou Plívovou-Šimkovou už uběhlo více než čtyřicet let. Páni...

Památka padlých z Hlučínska. Bojovali za wehrmacht i za Československo

Hřbitov a dřevěný kostel v Hněvošicích

Cestování po hřbitovech, které právě v těchto dnech vrcholí, je příležitostí k pokání, odpuštění a zamyšlení nad...

Nejkrásnější nádraží roku 2018 mají podle čtenářů iDNES.cz Blíževedly

Blíževedly jsou finalisty v soutěži Nejkrásnější nádraží roku 2018.

Největší počet hlasů mezi našimi čtenáři získala v anketě o Nejkrásnější nádraží roku 2018 nově zrekonstruovaná stanice...

Najdete na iDNES.cz