Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Televizní spoty začnou varovat neopatrné lyžaře

  10:10aktualizováno  10:10
Stejně jako řidiče začne i lyžaře a snowboardisty varovat před lehkomyslností televizní kampaň v duchu hesla "nemyslíš, zaplatíš". Nabádat bude ke slušnému chování na sjezdovkách a nošení lyžařských přileb. Za vznikem klipů, které bude vysílat Česká televize, stojí aktivita jablonecké senátorky Soni Paukrtové.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Paukrtová nejprve přišla s myšlenkou zavedení zákona o povinném nošení přileb. "Velmi vážně jsem o tom uvažovala, ale sjezdovka není silnice a zákonné vymezení by bylo velmi složité. Myslím, že daleko rozumnější je zabývat se propagací bezpečnosti na lyžích," říká.

Navíc již od začátku roku platí česká státní norma "Značení a zabezpečení v zimním středisku", která problematiku bezpečného chování řeší.

Norma neurčuje jen povinnosti provozovatelů areálů, ale stanoví i pravidla pro chování lyžařů. Mimo jiné doporučuje nošení dětských přileb, řeší pohyb roleb a skútrů po sjezdovkách, pohyb samotných lyžařů a určuje zabezpečení překážek podél sjezdovek.

"Tam, kde dohlížejí na dodržování normy, to funguje výborně. Klipy mají ukázat, jak se lidé mají na sjezdovkách chovat a varovat před nebezpečím. Bude to něco na způsob klipů o chování na silnicích," vysvětluje senátorka.

Klipy vznikaly v lyžařském areálu na tanvaldském Špičáku, kde na dodržování pravidel dbají. "Jsme rádi, že norma platí. Sice nic nenařizuje, pouze doporučuje, ale třeba při soudních přích se soudce má o co opřít," uvedl Pavel Bažant ze společnosti Ski Bižu, která areál provozuje.

Na dodržování normy tu dohlížejí zaměstnanci areálu a lyžařských škol. Jednou v budoucnu možná vzniknou i samostatné patroly.

"S vymahatelností dodržování pravidel to je stejné jako s vymahatelností práva u nás. Nějaké páky ale máme. Pokud se někdo chová opravdu nebezpečně, tak mu sebereme jízdenku," vysvětluje Bažant.

Nebezpeční nemusí být pouze snowboardisté, jak se traduje, ale i sjezdaři. Vzájemný náraz může způsobit stejně vážné následky jako náraz do pevné překážky. Ty navíc musí být podél sjezdovek obalené tlumící hmotou.

Provozovatelé Špičáku se na sjezdovkách nepotýkají jen s chováním lyžařů, ale také s řidiči. "Ať je léto, nebo zima, stále máme problémy s motorkami a čtyřkolkami," stěžuje si Bažant na nezodpovědné chování řidičů.

"Bez přilby jsou následky úrazů mnohem těžší"

Horská služba v Krkonoších se během roku setkává s několika smrtelnými úrazy na lyžích. Podle náčelníka Adolfa Klepše by přilba většinu lyžařů od tragických konců uchránila.

Jak je podle zkušeností horské služby důležité nošení přileb?
Velmi. Neděláme si sice žádnou podrobnou statistiku, ale s určitostí mohu říct, že pokud dojde k nehodě s úrazem hlavy, tak bez přilby jsou následky mnohem vážnější. V případě těžkých úrazů bez přilby bývají až fatální. Pokud má lyžař přilbu, ta ho od nejhoršího nejspíš uchrání.

Setkáváte se v Krkonoších i se smrtelnými případy?
Samozřejmě. A většina fatálních úrazů, dalo by se říct sto procent, je právě bez přilby.

Kolik případů za sezonu bývá?
Jak kdy. Ke smrtelným úrazům dochází zpravidla při vyjetí ze sjezdovky a nárazu do pevné překážky a nebo při srážce dvou lyžařů. Pokud je sjezdovka tvrdá a ledovatá, tak se jezdí rychleji a kolizí tak přibývá. Obecně se dá říct, že za sezonu dojde na sjezdovkách v Krkonoších ke třem až pěti smrtelným nehodám.

Jaké je podle vás chování lyžařů na sjezdovkách?
To se těžko posuzuje. Úrazů je zhruba stejně. Nárůst se pohybuje tak kolem dvou tří procent. Řekl bych, že se na sjezdovkách už srovnali lyžaři se snowboardisty. Zpočátku snowboardů bylo vzájemných úrazů více, protože každá skupina se na svahu pohybuje trochu jinak. Myslím, že většina lidí se chová slušně, ale občas se najde nějaký pitomec, který zkouší extrémní věci a jezdí na hraně možností. Rizikový je na svahu také alkohol. Na to, kolik lidí se motá na sjezdovkách, to je ale vcelku dobré.

Takže kombinaci alkoholu a lyžování nedoporučujete?
Pokud všude kolem sjezdovek budou stánky s alkoholem, tak se nám ho vymýtit asi nepodaří. V rozumné míře ani nevadí. Člověk ale nesmí ztrácet soudnost a odhad. Je to podobné jako na silnicích.
Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Lyžařů ve střediscích ubývá, ale sněhu je na horách stále dost

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Lyžařské areály v českých horách navzdory oteplení stále hlásí velmi dobré podmínky. Na sjezdovkách leží kvalitní...

Rekordní lavina v Krkonoších: za 48 vteřin se utrhlo 50 tisíc tun sněhu

Archivní fotografie lavinového neštěstí v Krkonoších v roce 1968.

Přesně před padesáti lety se odehrálo největší lavinové neštěstí v moderní historii Krkonoš. Kolem poledne 20. března...

Zaniklé obce a tajuplná příroda. Parádní běžky v opuštěných horách

Zaniklá obec Chaloupky

Pro milovníky běžeckého lyžování představuje Krušnohorská lyžařská magistrála jednu z nejkrásnějších dálkových tras u...

Najdete na iDNES.cz