Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Telefonování v Moskvě je malé dobrodružství

  9:27aktualizováno  9:27
Dlouhá léta obyvatelé Moskvy za místní telefonní hovory neplatili ani kopějku. A tak se telefonování stalo doslova ruským koníčkem. Částečnou zásluhu na tom má samozřejmě také vrozená komunikativnost Rusů, kteří milují povídání o všem možném pokud možno co nejdéle. Domorodci jsou schopní strávit na drátě doslova hodiny. A lidé znalí poměrů už vědí, že pokud někam telefonují a je obsazeno, šanci, že se dovolají, mají nejdříve za několik desítek minut. Cizinec neznalý poměrů ovšem žasne.

Zvláště pokud k němu přijde na návštěvu Rus, a je-li to Moskvan, a požádá jej, zda by si nemohl zavolat. "Samozřejmě," zní odpověď. Milý domorodec sedne k telefonu a sluchátko položí až za hodinu. A je jedno, jestli je odpoledne nebo půlnoc. V metropoli je společensky únosné někomu telefonovat do pozdních nočních hodin.
V hlavním městě jsou registrovány tři miliony uživatelských čísel, což znamená, že pevná linka je bez výjimky v každé domácnosti. Ceny hovorů jsou stále ještě více než lidové a zatím se nemění - po Moskvě zadarmo, do České republiky na pevnou linku deset rublů (asi 13 korun), na mobilní telefon 15 rublů.

Jenomže kvantita často neznamená kvalitu. Někam se dovolat znamená malé dobrodružství. Ve sluchátku neslyšíte jenom sebe a volaného, ale obvykle i hovor někoho jiného. Dalo by se to nazvat svérázným ruským chatem - můžete se tak nechtě seznámit s docela milými lidmi, a popovídat si o svých radostech a starostech. Jindy zase voláte sousedovi a jeho hlas se ozývá z velké dálky. Nebo vytočíte sice správné číslo, ale přesto se vám ozve někdo docela jiný. To skřítci Telefončíci zase řádí a náhodně přesměrovávají hovory někam úplně jinam. Řešení je jediné: položit sluchátko a vytočit číslo znova.

A dostat se z pevné linky na internet? Tak to si uvařte kafe, zapalte cigaretu a najděte noviny. Zvláště v exponované hodiny, tedy v pozdním odpoledni a hlavně večer, můžete číslo serveru vytáčet i dvacetkrát, než se nad vámi zastaralé linky slitují.

Leč starým dobrým časům nedávno odzvonilo. Moskevské městské telekomunikace v polovině tohoto roku oznámily, že už nehodlají být humanitární organizací. Letos v září zavedly poprvé ve své historii abonentský poplatek. Všichni registrovaní uživatelé musí paušálně platit šedesát rublů měsíčně (asi osmdesát korun). Od října ještě o deset rublů víc, a jako dárek k novém roku si telekomunikace přejí dostat sto rublů měsíčně za jeden přístroj. Cena za zavedení telefonu se pak od začátku příštího roku zvedne šestkrát - z tisíce rublů na šest tisíc.

V řadách uživatelů, zvláště důchodců, to vzbudilo obrovskou nevoli. Zaměstnanci telekomunikací si museli vyslechnout hodiny litanií na téma "kde na to máme brát?". A nic jim nepomohlo vysvětlování, že díky novým poplatkům budou moci zmodernizovat telefonické sítě a ústředny, z nichž většina slouží bez větších úprav už od 50. let minulého století. Jenom za poplatky za jeden měsíc budou moci zmodernizovat tři telefonní ústředny.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Další z rubriky

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Marx, kachničky a hrníčky. Suvenýry kritika kapitalismu jsou skvělý byznys

Nejslavnější kritik kapitalismu Karl Marx je v rodném Trevíru předmětem velmi...

Nejslavnější kritik kapitalismu Karl Marx je v rodném Trevíru předmětem velmi dobrého byznysu. Suvenýry s jeho...

Najdete na iDNES.cz