Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Krásné výhledy, sáňkování i pěší túry. Do zimních Tater nejen na lyže

aktualizováno 
Češi míří do Vysokých Tater hlavně v létě a zimu tam mají nostalgicky spojenou s filmem Anděl na horách. My jsme strávili ve slovenských velehorách týden a zjistili, že pobyt tady ocení hlavně ti, kteří nechtějí jen brázdit sjezdovky, ale užít si třeba i procházek, sáňkování či výstupů s průvodcem.

Horní část červené sjezdovky pod Skalnatým plesem | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Lyžovali jsme v Tatranské Lomnici a na Štrbském plese, vyzkoušeli sáňkařskou dráhu na Hrebienku a prošli několik pěších zimních tras. Byli jsme také zvědaví, jak se Slováci vyrovnávají s konkurencí rakouských středisek, ať už z hlediska investic do skiareálů nebo lidského přístupu k zákazníkům.

Tatranská Lomnica

Lázeňské městečko Tatranská Lomnica je sice nejníže položené z hlavní trojice středisek Štrbské pleso – Smokovec – Lomnica, zato se ale nachází přímo pod Lomnickým štítem. Pro sjezdové lyžaře jde o nejlepší lokalitu ve Vysokých Tatrách, najdeme tu nejen nejdelší a nejvýše položenou sjezdovku, ale také se můžeme vyvézt na vrchol Lomnického štítu a obdivovat vrcholky Tater z ptačí perspektivy.

Fotogalerie

Dolní stanice lanovek a parkoviště leží na severním okraji městečka, parkuje se zdarma a k pokladnám se od auta přepravíte na pohyblivém lyžařském pásu. Nahoru se můžete vyvézt buďto kabinovou lanovkou, vedoucí až na Skalnaté pleso, nebo moderní krytou šestisedačkou, která ovšem končí na mezistanici Štart. Kousek stranou ještě vede další šestisedačka obsluhující hezkou a širokou červenou sjezdovku Buková hora.

Zatímco dolní část sjezdovek od Štartu dolů je určená spíše začátečníkům, horní pasáž ze Skalnatého plesa je značená červeně. Tahla sjezdovka nabízí za hezkého počasí opravdový zážitek – jednak není lehká a jednak si na ní užijete nádherné výhledy.

Pokud budete chtít lyžovat jen na horní části, budete muset přistoupit do kabiny na mezistanici Štart. Pro příští rok se plánuje dostavba nové lanovky Štart – Skalnaté pleso, což by vyřešilo problémy s čekáním na mezistanici na volné místo v kabině.

Lanovka na Lomnický štít

Lanovka na Lomnický štít

Skalnaté pleso

Jakmile se ocitnete na Skalnatém plese, uchvátí vás vysokohorská panoramata – zatímco nad vámi se zvedá stěna Lomnického štítu, na opačné straně můžete obdivovat pohledy na tatranské podhůří a Nízké Tatry.

Tip na dovolenou

Poznejte krásy zimních Tater. Vyberte si z nabídky zájezdů na dovolena.iDNES.cz

Pokud je dost sněhu a nehrozí lavinové nebezpečí, můžete pokračovat dvojsedačkou ještě výš, do Lomnického sedla. Tady leží nejvýše položená, černě značená sjezdovka, která je výzvou i pro zkušené lyžaře. Mimochodem, právě tady (a nikoliv na Solisku, jak se často traduje) se natáčela scéna s vejtahou Kunečkem ("skáču dobře, skáču rád!") z filmu Anděl na horách, kdy Kuneček upadne a zraní se.

Za hezkého počasí doporučujeme připlatit si 24 eur a vyvézt se visutou lanovkou na Lomnický štít. Z venkovních ochozů se vám naskytnou nádherné výhledy na tatranské štíty a doliny, za dobré viditelnosti tu v podstatě máte celé Tatry a jejich podhůří jako na dlani. Tenhle výhled směle konkuruje i mnohým alpským vyhlídkám a v zimě navíc sníh krásně vykresluje kontury tatranských stěn.

Občerstvit se můžete buď v samoobslužné jídelně přímo v budově lanovky nebo v maličké Skalnaté chatě, ležící pár minut chůze pod stanicí lanovky - pokud je ale otevřeno. My jsme během naší návštěvy v přezkáčích sešli ke Skalnaté chatě, ale k našemu překvapení byla uzamčená. Další možnost pak nabízí restaurace na mezistanici Štart nebo dole u nástupní stanice.

Stanice lanovek na Skalnatém plese

Stanice lanovek na Skalnatém plese

Štrbské pleso

Sjezdový areál na Štrbském plese patří mezi menší střediska, leží však v krásném prostředí těsně vedle nejnavštěvovanějšího tatranského jezera. Pokud nejste ubytováni přímo na Štrbském plese, počítejte tu s problémy s parkováním – malé parkoviště u lanovek se brzy ráno zaplní a ze záchytného parkoviště jezdí v asi patnáctiminutových intervalech skibus. Bohužel obě parkoviště jsou zpoplatněná. U dolní stanice lanovek najdeme informační středisko a stánky se suvenýry a občerstvením.

Páteřní lanovkou střediska je starší čtyřsedačka vedoucí na Solisko. Tam se sbíhá s moderní šestisedačkou Furkota, která obsluhuje horní část sjezdovky. Většina ze sedmi kilometrů tratí tu má červenou barvu – nabízejí pestré terény od lyžování nad hranicí lesa až po lesní úseky. Ve spodní zalesněné části najdeme ještě trojsedačku a pomu, které bývají populární zejména za větrných dní. Děti si mohou zajezdit na dětském vleku hned u dolní stanice lanovek.

Sjezdové lyžování tu můžete doplnit běžkováním na zdejších tratích, využít lze některý ze tří okruhů a 17 km upravovaných stop. Najíst se můžete třeba ve zrekonstruované chatě Pod Soliskom nebo v sousední restauraci Bivak klub, dole pak najdete pestrý výběr restaurací nebo stánků s občerstvením.

Zamrzlé a zasněžené Štrbské pleso

Zamrzlé a zasněžené Štrbské pleso

Sáňkování ve Smokovci

Sjezdové lyžování ve Vysokých Tatrách lze hodnotit jako "odpovídající přírodním podmínkám", kdy pochopitelně délkou, převýšením  a počtem sjezdovek nemohou konkurovat Alpám nebo nedalekému Chopku. Sáňkováním jsme však byli nadšeni. Trať v délce 2,6 km z Hrebienku do Smokovce vede po vysněžené asfaltové cestě a její sklon je ideální pro jízdu na saních – nejede to ani moc pomalu, ani nemusíte moc brzdit a v cestě je několik zatáček, které prověří vaše dovednosti.

Na trať můžete i s vlastními saněmi, my jsme ale navštívili půjčovnu v dolní stanici lanovky a vypůjčili si tu kvalitní duralové saně. Byli jsme nejrychlejší na trati a navíc sáně krásně reagovaly na náklony. Nahoru se dostanete pozemní lanovkou, která jezdí v půlhodinových intervalech, což je tak akorát, abyste po svižné jízdě dolů a rychlém čaji stihli další vlak… Každé úterý, pátek a sobotu tu navíc můžete vyzkoušet i noční sáňkování.

Rozcestí Hrebienok a start sáňkařské dráhy

Rozcestí Hrebienok a start sáňkařské dráhy

Sáňkařská dráha Hrebienok - Smokovec

Sáňkařská dráha Hrebienok - Smokovec

Pěší výlety

Zimní Tatry mají co nabídnout i nelyžujícím návštěvníkům. Vrcholové partie cest jsou sice v zimě uzavřené, vyšlápnout si ovšem můžete například na Téryho chatu, k Popradskému plesu nebo se dá projít po Tatranské magistrále.

Ideálním východištěm pro pěší je Hrebienok, s rozcestím několika značených tras. Jako cíl můžeme zvolit Zámkovského chatu (asi 1 hodina), Skalnaté pleso (2 hodiny), Studenovodské vodopády (30 minut) nebo nejbližší Rainerovu chatu – nejstarší a nejmenší chatu ve Vysokých Tatrách. Magistrála mezi Hrebienkem a Skalnatým plesem bývá i v zimě dobře průchozí, jen je potřeba připravit se na uklouzaný povrch, protože tudy z hor sjíždějí skialpinisté. Vybavte se proto raději trekingovými holemi.

Kdo nemá rád velké převýšení, tomu můžeme doporučit cestu k Popradskému plesu. Čtyřkilometrová trasa bývá skoro vždy prošlapaná a uježděná od zásobovacích vozidel, takže dolů můžete jet i na saních. Ideálním východištěm je parkoviště u železniční zastávky Popradské Pleso. V cíli výletu pak najdete dvě celoročně otevřené chaty s možností občerstvení. (Více o pěší turistice v zimních Tatrách čtěte v článku: "Za NEJ rozhledy vysokých Tater: Ze Smokovce na Lomnický štít").

Lanovka na Hrebienok

Lanovka na Hrebienok

Cestou na Popradské pleso

Cestou na Popradské pleso

Služby, kvalita, ceny

Může se hodit

  • Doprava
    Trasa Praha – Tatranská Lomnica měří 560 km a ujedete ji za cca 6 hodin. Ideální je jet přes Starý Hrozenkov a Žilinu. Slovenská dálniční známka stojí 10 eur na 10 dní, doporučujeme kupovat na Slovensku (v Česku většinou účtují 300 Kč).
  • Ubytování
    Hotely nebo apartmány různých cenových hladin najdete v Lomnici, Smokovci i na Štrbském plese. Doporučujeme včasnou rezervaci, v sezoně bývá většina hotelů obsazených. Vyhledat ubytování můžete např. na www.vysoke-tatry.cz/
  • Info o lyžování, ceny skipasů, apod: www.vt.sk

Pokud letos navštívíte tatranské lyžařské svahy třeba po několikaleté pauze, oproti minulosti vás příjemně překvapí výrazně kvalitnější technické zázemí. Masivní investice jsou znát v moderních lanovkách, zasněžovacích systémech nebo kvalitních informačních střediscích. Samozřejmostí je i každodenní úprava tratí rolbami.

Ceny skipasů v Lomnici a na Štrbském plese (28 eur/den) jsou přibližně stejné jako ve Špindlu (700 Kč/den). Teplé jídlo na svahu nebo horských chatách pořídíte v rozmezí 5 - 8 eur, ale například v hezké restauraci v centru Lomnice jsme dostali hotové jídlo i za 3 eura. Ceny hotelů jsou poměrně vysoké, což je dáno relativně malým počtem kvalitních hotelů ve střediscích. Nejvíc zaplatíte za bydlení na Štrbském plese, které na Slovensku patří k nejdražším lokalitám vůbec.

Celkově jsme během týdenního pobytu byli spokojeni i s lidským přístupem zaměstnanců a personálu. Lidé jsou vesměs přátelští a ochotní. Jediným excesem bylo hulvátské chování obsluhy kabinové lanovky na horní stanici na Skalnatém plese – i tady se ukazuje, že vše je o lidech a že jediný člověk může zmařit snahu většiny…

Hlavní přidanou hodnotu lyžování v Tatrách vidíme v jedinečné horské scenérii Vysokých Tater. Dalšími výhodami jsou možnost domluvit se tu naším jazykem a slušná nabídka doplňkových aktivit jako např. sáňkování, pěší turistika, vysokohorské výstupy s průvodcem, návštěva jeskyní, apod... Shrnuto: jen kvůli sjezdování sem nejezděte, kdo má ale rád pestrou zimní dovolenou proloženou pěšími túrami, pro toho Tatry nabízejí jedinečnou destinaci.

Autor: pro iDNES.czNejčtenější

XXXL cestování v letadle. Jak aerolinky zápasí s obézními zákazníky

(Ilustrační snímek)

Na jedno standardní sedadlo se nevejdou, takže zabírají i část sedadel sousedních. Obézní cestující v letadle jsou...

Voda dojde 22. dubna. Kapské město je na suchu, šetřit musí i turisté

Kapské město trápí v posledních letech velmi vysoké teploty a sucha.

Klimatické změny přinášejí do některých světových regionů dosud nevídaná horka. S nimi přicházejí regiony o zdroje...Jak nenaletět na cestách. Nejčastější podvody v jihovýchodní Asii

Jihovýchodní Asie je poměrně bezpečný region, spíš než násilné přepadení vás...

Nejen pro evropské turisty je tato část světa svůdná svou exotikou, tropickým klimatem i příznivými cenami. Jenže kde...

Po stopách válečných hrůz ve Lvově. Statisíce mrtvých upadá v zapomnění

Z původního vybavení lágru Janowska se nedochovalo nic, nacisté tábor před...

Padesát tisíc obětí, o pár kilometrů dál třikrát tolik zavražděných. Připomíná je jen nevelký kříž či skromný pamětní...

Na běžkách přes celé Jizerky. Náročný výlet zvládnete za jediný den

Zámeček na Nové Louce představuje klasickou běžkařskou štaci, kde se sbíhají...

Bezmála čtyřicetikilometrová běžkařská trasa překonává prakticky celé Jizerské hory od východu k západu, v úvodu vás...

Další z rubriky

Běžkařská poezie bez lidí. Výlet Milionovou cestou Hrubého Jeseníku

Praděd a Sokol

Na této cestě miliony nenajdete, nevyhrajete, ani nevyděláte. Možná však získáte spousty nevšedních zážitků, které si...

Češi v Alpách preferují velká lyžařská střediska v Itálii a Rakousku

Livigno

Češi letos preferují na zimní lyžařskou dovolenou velká lyžařská střediska v Rakousku a Itálii. V Itálii nejčastěji...

Posez jak na záchodě a po hodině toho mají dost. Jak učit děti lyžovat

Důležité je, aby vaše děti braly učení jako hru.

Možná i vy přemýšlíte, že už tuhle zimu by vaše dítě mohlo začít lyžovat. Víte ale, jak vybrat správné vybavení a jak...

Najdete na iDNES.cz