Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Krásné výhledy, sáňkování i pěší túry. Do zimních Tater nejen na lyže

aktualizováno 
Češi míří do Vysokých Tater hlavně v létě a zimu tam mají nostalgicky spojenou s filmem Anděl na horách. My jsme strávili ve slovenských velehorách týden a zjistili, že pobyt tady ocení hlavně ti, kteří nechtějí jen brázdit sjezdovky, ale užít si třeba i procházek, sáňkování či výstupů s průvodcem.

Horní část červené sjezdovky pod Skalnatým plesem | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Lyžovali jsme v Tatranské Lomnici a na Štrbském plese, vyzkoušeli sáňkařskou dráhu na Hrebienku a prošli několik pěších zimních tras. Byli jsme také zvědaví, jak se Slováci vyrovnávají s konkurencí rakouských středisek, ať už z hlediska investic do skiareálů nebo lidského přístupu k zákazníkům.

Tatranská Lomnica

Lázeňské městečko Tatranská Lomnica je sice nejníže položené z hlavní trojice středisek Štrbské pleso – Smokovec – Lomnica, zato se ale nachází přímo pod Lomnickým štítem. Pro sjezdové lyžaře jde o nejlepší lokalitu ve Vysokých Tatrách, najdeme tu nejen nejdelší a nejvýše položenou sjezdovku, ale také se můžeme vyvézt na vrchol Lomnického štítu a obdivovat vrcholky Tater z ptačí perspektivy.

Fotogalerie

Dolní stanice lanovek a parkoviště leží na severním okraji městečka, parkuje se zdarma a k pokladnám se od auta přepravíte na pohyblivém lyžařském pásu. Nahoru se můžete vyvézt buďto kabinovou lanovkou, vedoucí až na Skalnaté pleso, nebo moderní krytou šestisedačkou, která ovšem končí na mezistanici Štart. Kousek stranou ještě vede další šestisedačka obsluhující hezkou a širokou červenou sjezdovku Buková hora.

Zatímco dolní část sjezdovek od Štartu dolů je určená spíše začátečníkům, horní pasáž ze Skalnatého plesa je značená červeně. Tahla sjezdovka nabízí za hezkého počasí opravdový zážitek – jednak není lehká a jednak si na ní užijete nádherné výhledy.

Pokud budete chtít lyžovat jen na horní části, budete muset přistoupit do kabiny na mezistanici Štart. Pro příští rok se plánuje dostavba nové lanovky Štart – Skalnaté pleso, což by vyřešilo problémy s čekáním na mezistanici na volné místo v kabině.

Lanovka na Lomnický štít

Lanovka na Lomnický štít

Skalnaté pleso

Jakmile se ocitnete na Skalnatém plese, uchvátí vás vysokohorská panoramata – zatímco nad vámi se zvedá stěna Lomnického štítu, na opačné straně můžete obdivovat pohledy na tatranské podhůří a Nízké Tatry.

Tip na dovolenou

Poznejte krásy zimních Tater. Vyberte si z nabídky zájezdů na dovolena.iDNES.cz

Pokud je dost sněhu a nehrozí lavinové nebezpečí, můžete pokračovat dvojsedačkou ještě výš, do Lomnického sedla. Tady leží nejvýše položená, černě značená sjezdovka, která je výzvou i pro zkušené lyžaře. Mimochodem, právě tady (a nikoliv na Solisku, jak se často traduje) se natáčela scéna s vejtahou Kunečkem ("skáču dobře, skáču rád!") z filmu Anděl na horách, kdy Kuneček upadne a zraní se.

Za hezkého počasí doporučujeme připlatit si 24 eur a vyvézt se visutou lanovkou na Lomnický štít. Z venkovních ochozů se vám naskytnou nádherné výhledy na tatranské štíty a doliny, za dobré viditelnosti tu v podstatě máte celé Tatry a jejich podhůří jako na dlani. Tenhle výhled směle konkuruje i mnohým alpským vyhlídkám a v zimě navíc sníh krásně vykresluje kontury tatranských stěn.

Občerstvit se můžete buď v samoobslužné jídelně přímo v budově lanovky nebo v maličké Skalnaté chatě, ležící pár minut chůze pod stanicí lanovky - pokud je ale otevřeno. My jsme během naší návštěvy v přezkáčích sešli ke Skalnaté chatě, ale k našemu překvapení byla uzamčená. Další možnost pak nabízí restaurace na mezistanici Štart nebo dole u nástupní stanice.

Stanice lanovek na Skalnatém plese

Stanice lanovek na Skalnatém plese

Štrbské pleso

Sjezdový areál na Štrbském plese patří mezi menší střediska, leží však v krásném prostředí těsně vedle nejnavštěvovanějšího tatranského jezera. Pokud nejste ubytováni přímo na Štrbském plese, počítejte tu s problémy s parkováním – malé parkoviště u lanovek se brzy ráno zaplní a ze záchytného parkoviště jezdí v asi patnáctiminutových intervalech skibus. Bohužel obě parkoviště jsou zpoplatněná. U dolní stanice lanovek najdeme informační středisko a stánky se suvenýry a občerstvením.

Páteřní lanovkou střediska je starší čtyřsedačka vedoucí na Solisko. Tam se sbíhá s moderní šestisedačkou Furkota, která obsluhuje horní část sjezdovky. Většina ze sedmi kilometrů tratí tu má červenou barvu – nabízejí pestré terény od lyžování nad hranicí lesa až po lesní úseky. Ve spodní zalesněné části najdeme ještě trojsedačku a pomu, které bývají populární zejména za větrných dní. Děti si mohou zajezdit na dětském vleku hned u dolní stanice lanovek.

Sjezdové lyžování tu můžete doplnit běžkováním na zdejších tratích, využít lze některý ze tří okruhů a 17 km upravovaných stop. Najíst se můžete třeba ve zrekonstruované chatě Pod Soliskom nebo v sousední restauraci Bivak klub, dole pak najdete pestrý výběr restaurací nebo stánků s občerstvením.

Zamrzlé a zasněžené Štrbské pleso

Zamrzlé a zasněžené Štrbské pleso

Sáňkování ve Smokovci

Sjezdové lyžování ve Vysokých Tatrách lze hodnotit jako "odpovídající přírodním podmínkám", kdy pochopitelně délkou, převýšením  a počtem sjezdovek nemohou konkurovat Alpám nebo nedalekému Chopku. Sáňkováním jsme však byli nadšeni. Trať v délce 2,6 km z Hrebienku do Smokovce vede po vysněžené asfaltové cestě a její sklon je ideální pro jízdu na saních – nejede to ani moc pomalu, ani nemusíte moc brzdit a v cestě je několik zatáček, které prověří vaše dovednosti.

Na trať můžete i s vlastními saněmi, my jsme ale navštívili půjčovnu v dolní stanici lanovky a vypůjčili si tu kvalitní duralové saně. Byli jsme nejrychlejší na trati a navíc sáně krásně reagovaly na náklony. Nahoru se dostanete pozemní lanovkou, která jezdí v půlhodinových intervalech, což je tak akorát, abyste po svižné jízdě dolů a rychlém čaji stihli další vlak… Každé úterý, pátek a sobotu tu navíc můžete vyzkoušet i noční sáňkování.

Rozcestí Hrebienok a start sáňkařské dráhy

Rozcestí Hrebienok a start sáňkařské dráhy

Sáňkařská dráha Hrebienok - Smokovec

Sáňkařská dráha Hrebienok - Smokovec

Pěší výlety

Zimní Tatry mají co nabídnout i nelyžujícím návštěvníkům. Vrcholové partie cest jsou sice v zimě uzavřené, vyšlápnout si ovšem můžete například na Téryho chatu, k Popradskému plesu nebo se dá projít po Tatranské magistrále.

Ideálním východištěm pro pěší je Hrebienok, s rozcestím několika značených tras. Jako cíl můžeme zvolit Zámkovského chatu (asi 1 hodina), Skalnaté pleso (2 hodiny), Studenovodské vodopády (30 minut) nebo nejbližší Rainerovu chatu – nejstarší a nejmenší chatu ve Vysokých Tatrách. Magistrála mezi Hrebienkem a Skalnatým plesem bývá i v zimě dobře průchozí, jen je potřeba připravit se na uklouzaný povrch, protože tudy z hor sjíždějí skialpinisté. Vybavte se proto raději trekingovými holemi.

Kdo nemá rád velké převýšení, tomu můžeme doporučit cestu k Popradskému plesu. Čtyřkilometrová trasa bývá skoro vždy prošlapaná a uježděná od zásobovacích vozidel, takže dolů můžete jet i na saních. Ideálním východištěm je parkoviště u železniční zastávky Popradské Pleso. V cíli výletu pak najdete dvě celoročně otevřené chaty s možností občerstvení. (Více o pěší turistice v zimních Tatrách čtěte v článku: "Za NEJ rozhledy vysokých Tater: Ze Smokovce na Lomnický štít").

Lanovka na Hrebienok

Lanovka na Hrebienok

Cestou na Popradské pleso

Cestou na Popradské pleso

Služby, kvalita, ceny

Může se hodit

  • Doprava
    Trasa Praha – Tatranská Lomnica měří 560 km a ujedete ji za cca 6 hodin. Ideální je jet přes Starý Hrozenkov a Žilinu. Slovenská dálniční známka stojí 10 eur na 10 dní, doporučujeme kupovat na Slovensku (v Česku většinou účtují 300 Kč).
  • Ubytování
    Hotely nebo apartmány různých cenových hladin najdete v Lomnici, Smokovci i na Štrbském plese. Doporučujeme včasnou rezervaci, v sezoně bývá většina hotelů obsazených. Vyhledat ubytování můžete např. na www.vysoke-tatry.cz/
  • Info o lyžování, ceny skipasů, apod: www.vt.sk

Pokud letos navštívíte tatranské lyžařské svahy třeba po několikaleté pauze, oproti minulosti vás příjemně překvapí výrazně kvalitnější technické zázemí. Masivní investice jsou znát v moderních lanovkách, zasněžovacích systémech nebo kvalitních informačních střediscích. Samozřejmostí je i každodenní úprava tratí rolbami.

Ceny skipasů v Lomnici a na Štrbském plese (28 eur/den) jsou přibližně stejné jako ve Špindlu (700 Kč/den). Teplé jídlo na svahu nebo horských chatách pořídíte v rozmezí 5 - 8 eur, ale například v hezké restauraci v centru Lomnice jsme dostali hotové jídlo i za 3 eura. Ceny hotelů jsou poměrně vysoké, což je dáno relativně malým počtem kvalitních hotelů ve střediscích. Nejvíc zaplatíte za bydlení na Štrbském plese, které na Slovensku patří k nejdražším lokalitám vůbec.

Celkově jsme během týdenního pobytu byli spokojeni i s lidským přístupem zaměstnanců a personálu. Lidé jsou vesměs přátelští a ochotní. Jediným excesem bylo hulvátské chování obsluhy kabinové lanovky na horní stanici na Skalnatém plese – i tady se ukazuje, že vše je o lidech a že jediný člověk může zmařit snahu většiny…

Hlavní přidanou hodnotu lyžování v Tatrách vidíme v jedinečné horské scenérii Vysokých Tater. Dalšími výhodami jsou možnost domluvit se tu naším jazykem a slušná nabídka doplňkových aktivit jako např. sáňkování, pěší turistika, vysokohorské výstupy s průvodcem, návštěva jeskyní, apod... Shrnuto: jen kvůli sjezdování sem nejezděte, kdo má ale rád pestrou zimní dovolenou proloženou pěšími túrami, pro toho Tatry nabízejí jedinečnou destinaci.

Autor: pro iDNES.cz
Nejčtenější

Tyrkysová hladina jezera Iskanderkul
Odpočívejte, vodky popijem. Tádžické Fanské hory překypují vstřícností

Fanské hory v severozápadní části Tádžikistánu jsou vyhlášené svými tyrkysovými jezery a dechberoucími scenériemi. Díky své kráse byly hojně navštěvovány již v...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Léky, kosmetika, notebook. Jak zabalit kufr do letadla a projít kontrolou

Paříž, Řím, Barcelona. Podzim je ideálním obdobím pro cesty po evropských metropolích. Ve městech už není tolik turistů a počasí vybízí k bloumání v ulicích....  celý článek

Cyklovznášedlo Hydrofoiler XE-1 od novozélandské společnosti Manta5
Elektrokolo pro jízdu na vodě. Novozélanďani uvádí do předprodeje bombu

Novozélandská značka Manta5 vyvinula a začne brzy prodávat Hydrofoiler XE-1, speciální vodní e-kolo z karbonu, které využívá kombinaci technologií kluzáku či...  celý článek

Další z rubriky

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře
Nové lanovky, zasněžování i restaurace. Skiareály lákají lyžaře v Česku

Stovky milionů korun investovali majitelé a správci lyžařských areálů v Čechách a na Moravě po loňské úspěšné zimní sezoně do úprav a vylepšení. Do novinek...  celý článek

Každý rok iglú ve Speikbodenu roztají a každý rok tu postaví nové. Ráz...
Kde se dá koupat na sněhu a bobovat jako mistr. Tip do neobjevené Itálie

Jen pár hodin cesty autem na jih leží region Jižní Tyrolsko, který láká na nádherné sjezdovky až do druhé poloviny dubna. Některá zdejší lyžařská střediska...  celý článek

Výhled z lyžařské základny White Salmon
Lyžování pro drsňáky. Adrenalin na Mt. Baker s desítkami metrů sněhu

Žádná sněhová děla, pohodlné restaurace a horské delikatesy. Na Mount Baker dokonce ani nemají elektřinu. Přesto patří právě tento americký areál u milovníků...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.