Chodníky v Tatrách chátrají. Správa parku nemá dost peněz na opravu

  15:22aktualizováno  15:22
Tatranské chodníky se budou otvírat v nejbližších týdnech a lesníci už nyní vytipovávají, které části bude potřeba spravit. Už teď je přitom jasné, že peněz na jejich opravu je nedostatek. Práci si budou muset rozdělit mezi jednotlivými ochrannými obvody. Zdaleka nejhůře je na tom chodník jedné z nejpopulárnějších tras na vrchol Rysy.

Slovenští ochranáři plánují zpoplatnit některé úseky ve Vysokých Tatrách | foto: Profimedia.cz

"Všechny rozpracované trasy, které jsme se snažili v sutinách zabezpečovat dřevěnými mřížkami, bychom chtěli dokončit. Ale chybějí nám peníze. Vzhledem k tomu, že Středisko terénních služeb na tyto činnosti nedostalo dostatečné množství finančních prostředků, budeme chodníky opravovat jen v rámci našich kapacit a ostatní si musí zabezpečit jednotlivé ochranné obvody," vysvětlil vedoucí Střediska terénních služeb Státních lesů Tatranského národního parku Dominik Michalík pro server sme.sk.

Na nestátních územích jsou podle něj nejproblémovější úseky tras v Západních Tatrách, například v Žiarskej dolině, chodník vedoucí od Žiarskej chaty do Smutného i Žiarského sedla. Jsou tam poměrně velké strže, problémy jsou také na trase ze Žiarskej chaty přes Jalovické sedlo na Baníkov, kde jsou vymleté úseky. "Tyto záležitosti si budou muset řešit vlastníci nebo správci těchto území s naší pomocí, kterou jim budeme moci poskytnout," doplnil Michalík.

Pobyty na horách

Chcete se podívat do Tater? Vyberte si dovolenou na Slovensku podle vašich představ z nabídky aktuálních slev na Raketa.cz.

Na státních územích jsou problémovými úseky chodníky na Rysy, které jsou dost frekventované, potom na Vyšné Koprovské sedlo, Prielom, Sedielko, Polský hřeben, z Velké Studené doliny do Prielomu, ale i na Priečne sedlo nebo cestou z Velké i Malé Studené doliny. Zdaleka nejhůře je na tom turistický chodník na Rysy.

"Bude třeba dopracovat i samotné plány, co se zpřístupní. Například otevření Priečného sedla se Sedielkem přes Širokou věž. Je paradoxní, že na tohle se peníze hledají, ale na přístupové cesty k oběma sedlům se jaksi pozapomnělo," konstatoval Michalík.

Práce na opravách chodníků zaostávají především kvůli kopání v hliněných částech. Tam, kde jsou skály a velké kameny, se lesníci snaží chodníky dláždit. Podle Michalíka je však třeba vždycky nejdříve vykopat lůžko a do něj uložit kámen, který má dostatečnou hmotnost.

Kromě chodníků se správci musí starat také o dřeviny značení

Vydláždění jednoho metru chodníku stojí 20 až 25 eur (512 až 640 korun). Problémy podle lesníků nastávají, když si turisté vytváří zkratky a dochází k erozi, které se právě úpravou chodníků snaží správci zabránit.

"Tyto opravy se většinou dělají v letních měsících, protože na jaře jsou ve vysokých polohách ještě místa, kde je dost sněhu. To, co je pod sněhem, ještě zmapované nemáme. Škody, které se nám podařilo zjistit, jsou v nižších polohách. V tomto období sníh taje, voda teče po skalách dolů a narušuje je," objasnil Michalík.

Lesníci zatím některé chodníky jen prořezávali od popadaných větví a stromů, čeká je také rekonstrukce odpočívadel od Jalovecké doliny dál, které jsou shnilé. Potřeba je také opravit most přes řeku Bystrou, který je po zimě dost rozlámaný.

Kromě oprav chodníků musí pracovníci Střediska terénních služeb každoročně z chodníků odstraňovat prorůstající dřeviny a ořezávat dorůstající kosodřeviny. Ty zužují a často zakrývají turistické značení. K pravidelným činnostem patří i opravy turistického značení. Tento rok budou pracovníci střediska obnovovat žlutou značku, její trasa má okolo 183 kilometrů na celém území parku.

Pod státní správu momentálně spadá asi 750 kilometrů turistických chodníků v Západních, Vysokých a Beliánských Tatrách.

Autor:


Nejčtenější

Světová hvězda Instagramu fotila na Lipensku. Chce si tu koupit dům

Hvězda Instagramu Christina Tan z Indonésie fotila v okolí Lipna.

Její fotografie mají na sociálních sítích miliony zhlédnutí. Christina Tan z Indonésie patří na Instagramu k...

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Tísnivé pátrání po starém Bejrútu. Jak jsem si užil lekci pomíjivosti

Centrální čtvrt v Bejrútu byla tak zničená, že se zatím neví, co s ní.

Bejrútu a Libanonu se dříve říkalo Švýcarsko Blízkého východu, dnes však je bohužel pravdou opak. „Bejrút už není tím,...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Další z rubriky

Ohně, středověk a úžasné masky. Slavnost trubačů v Alsasku vás uhrane

Nádherný svátek trubačů v Alsasku - Pfifferdaj

Mezi Porýnskou nížinou a pohořím Vogézy leží jeden z nejmenších, ale zato nejhezčích regionů Francie. Podzim je v...

Jak dostat mrtvého blíž k nebi. V Sagadě dávají rakve na skálu

Tradice zavěšování rakví na skály je v Sagadě stará až dva tisíce let.

Filipínská Sagada je jedním z míst, kde stále můžete zahlédnout rituální pohřbívání z dob dávno minulých. Odlehlé...

Trendy nejlepších restaurací světa. Co objevili čeští kuchaři na cestách?

Kachní prsa s kachními játry foie gras v La Verandě – inspirace ze Singapuru

Návštěva nejlepších restaurací světa je zážitek, na který se nezapomíná. Co všechno v nich hosty čeká, prozradí...Najdete na iDNES.cz