Vrchol Lomnického štítu

Vrchol Lomnického štítu | foto: Jan Hocekpro iDNES.cz

Za NEJ rozhledy Vysokých Tater: ze Smokovce na Lomnický štít

  • 28
Pěší turistika ve Vysokých Tatrách má své kouzlo i v zimním období. Část vysokohorských tras je nyní sice uzavřena, přesto tu najdeme dostatek možností k výšlapům po magistrále nebo prozkoumávání zasněžených dolin.

Náš celodenní výlet vás zavede ze Starého Smokovce na Hrebienok a dále po magistrále přes zamrzlé Vodopády Studeného potoka na Skalnaté Pleso. Odtud vyjedeme lanovkou na Lomnický štít za jedním z nejhezčích rozhledů na Slovensku.

Mohlo by Vás zajímat

Vyberte si z pestré nabídky zájezdů do Tater na dovolena.iDNES.cz.

Na pěší výlet je možná brzo, ale sníh a led vykreslují kontury tatranských hřebenů obzvláště působivě a určitě se vyplatí počkat si na hezký den a vydat se někam hodně vysoko. Cesta zpět vede po stejné cestě, případně můžeme sestoupit do Tatranské Lomnice a vrátit se električkou.

Vodopády a nejstarší tatranská chata

Začínáme ve Starém Smokovci, v jednom z nejstarších tatranských středisek. Pamětníci by toto místo dnes asi nepoznali, obzvláště vichřice z roku 2004 změnila lesy v jeho okolí v rozsáhlé holiny. Na druhou stranu tu najdeme modernizovanou lanovku na Hrebienok, kterou využijeme k nástupu na Tatranskou magistrálu. Dvoukilometrová jízda sice z naší peněženky odčerpá šest eur, ušetří nám ale hodinu chůze a 250 výškových metrů.

Může se hodit

Vybavení
Běžné vybavení do hor doplňte trekingovými hůlkami a případně i mačkami nebo tzv. nesmeky – cesta může být místy zledovatělá nebo uježděná od skialpinistů. Na Lomnickém štítu počítejte s mnohem chladnějším a většinou i větrnějším počasím!

Občerstvení po cestě Najíst se můžete na Hrebienku, Rainerovej chatě, Zámkovského chatě, Skalnatém Plese a bar najdete i na Lomnickém štítu.

Na Hrebienku najdeme rozcestí několika značených tras. K našemu následujícímu cíli, Skalnatému plesu, vede několik variant cest. Nejjednodušší postup je po červené značce, takzvané Tatranské magistrále. My se ale můžeme rozhodnout pro zajímavější alternativu a prozkoumat několik vodopádů, které nedaleko odtud tvoří Studený potok.

Půjdeme tedy po zelené značce kolem Bilíkovy chaty k Dlhému vodopádu a dále proti proudu potoka k Vodopádu Studeného potoka, který vytváří v zimě na pozadí tatranských štítů nádherné ledové záclony.

Můžeme se zastavit u nedaleké Rainerovy chaty, nejstarší a nejmenší chaty ve Vysokých Tatrách. V zimě je ale otevřená pouze o víkendech, kdy slouží jako informační centrum s možností občerstvení.

Vodopád Studeného potoka

Lomnická vyhlídka

Kousek nad "Rainerkou" se napojíme na červenou značku magistrály a pokračujeme směrem na Skalnaté pleso. Zakrátko překročíme lávku klenoucí se nad Velkým Studeným potokem a opět se můžeme kochat pohledem na vodu padající úzkou skalní štěrbinou. Obrovský vodopád je svou výškou téměř 20 metrů nejvyšší v okolí.

Upozornění

Zimní uzávěry cest Část vysokohorských tras je uzavřena od 1.11. do 15. 6. Seznam sezonně uzavřených cest najdete zde.

Cesta stále mírně stoupá úbočím a zakrátko opouštíme smrkový les, který je bohužel v těchto místech téměř suchý, což je pravděpodobně důsledek náletu kůrovců z neodklizených polomů po vichřici z roku 2004. Ale naskýtá se nám odtud hezký pohled na stěnu a vrchol Slavkovského štítu a Prostredný hrot, oddělující Malou a Velkou Studenou dolinu.

Na rozcestí se zelenou značkou můžeme odbočit na nedalekou Zámkovského chatu, kde nabízejí občerstvení. Tudy vede hezká zimní trasa Malou Studenou dolinou na Téryho chatu.

Pokračujeme lesem po červené až k prudkému ohybu s přístřeškem. Toto místo se jmenuje Lomnická vyhlídka a kromě odpočinku se zde můžeme oddat hezkým výhledům do Velké Studené doliny a do Popradské kotliny. Poslední pěší úsek výletu odtud dále vede pásmem kosodřeviny a stále mírně stoupá až ke Skalnatému plesu.

Observatoř na Skalnatém plese

Lanovkou na vrchol

Nejhezčí túry světa

Autor článku Jan Hocek je fotograf a nezávislý publicista. Je autorem knihy Nejhezčí túry světa.

Pryč jsou doby, kdy i nehorolezci stoupali na Lomnický štít po jeho strmých stěnách okovaných řetězy. Nyní se na druhý nejvyšší tatranský vrchol můžeme dostat pouze s horským vůdcem nebo lanovkou. Druhá možnost je mnohem populárnější a závisí jenom na rozmarech počasí, které občas lanovku zastaví.

Lanovka byla uvedena do provozu roku 1942 a v roce 1989 byla zrekonstruována. Přes vysokou cenu jízdenky bývají výlety na Lomnický štít velmi populární a vyplatí se v případě dobré předpovědi i rezervace předem. Počítejte také s tím, že doba pobytu na vrcholku je omezena na cca 50 minut.

Vyhlídková plošina pro odvážné. V pozadí Gerlachovský štít, nejvyšší hora Tater

Cesta do výšky 2 634 metrů ubíhá v kabince pro 15 osob rychle – převýšení 868 metrů zvládne ze Skalnatého plesa na vrchol za necelých devět minut. Během chvilky se tak ocitnete ve zcela jiném světě.

Z venkovních ochozů se vám nabídne nádherné panorama tatranských štítů a dolin, za dobré viditelnosti tu v podstatě máte celé Tatry a jejich podhůří jako na dlani. V případě špatného počasí se můžete ohřát v baru uvnitř a v klidu počkat, až se z amplionu ozve číslo vaší jízdenky.