Tanvaldský Špičák je ideální horou na zimu

Neznám lepší horu na zimu než Tanvaldský Špičák. V našem regionu máme Špičáků několik. Varnsdorfský, Oldřichovský, Českolipský, Šluknovský a kdoví ještě jaké. V zimním období je ale nejzajímavější Špičák Tanvaldský u Albrechtic v Jizerských horách. Je to 808 metrů vysoký výrazný vrch nad Tanvaldskou kotlinou, s rozhlednou a turistickou chatou. Má velice dobré sněhové podmínky, překrásné sjezdové terény a jeden z nejdelších vleků v Jizerských horách. Zdvíhá se nad Albrechticemi, Jiřetínem, Tanvaldem a Desnou.

Zdejší lyžařské tratě bývají často dějištěm významných sportovních střetnutí celostátního i evropského významu. Do roku 1909 byla na tomto Špičáku jen nepatrná skalní vyhlídka. V minulosti se stal častým místem dělnických srazů. 1. května 1890 oslavili na vrcholku svátek práce dělníci z nedalekých Albrechtic, 18. června 1893 zde manifestovalo 10 000 lidí z okolí za všeobecné, rovné a přímé volební právo.

V roce 1908 byl položen základní kámen k rozhledně. V témže roce se konaly v celé rakousko-uherské monarchii okázalé oslavy šestnáctiletého panování císaře Františka Josefa I. K této příležitosti dostala rozhledna 4. července 1909, v den slavnostního otevření, jméno "Jubilejní rozhledna císaře Františka Josefa I." Autorem projektu byl známý architekt Robert Hemmrich. Rozhledna však nezůstala na šošolce kužele dlouho osamocena.

Za rok, tedy v roce 1910, byla dokončena přístavba restaurace s hostinskými pokoji. Tato první chata vyhořela v roce 1905. Dnešní podobu chata získala při přestavbě v roce 1930, kdy byla podstatně rozšířena a téměř úplně pohltila vlastní rozhlednu, ze které vyčuhuje jenom vrcholek s vyhlídkovou plošinou. Tanvaldský Špičák je známý svými výjimečně dobrými sněhovými podmínkami a dostatkem sněhu. Je to ideální zimní sportovní středisko s velmi dobrým vybavením jak pro náročné lyžaře, tak ale i pro zimní turistiku.

Průměrná sněhová pokrývka je 1,2 -2 metry. Sjezdařský areál je umístěn na severozápadních svazích Špičáku. Najdeme zde slalomovou trať dlouhou 1210 m, sjezdovku 1450 m, rekreační sjezdovku 1725 m. Lyžařský vlek "Špičák I", dlouhý 1274 m, s převýšením 268 m, začíná v dolní části Albrechtic, v sousedství chaty "Pod Špičákem" a vede až na jeho vrchol. Lyžařský vlek "Špičák II" je dlouhý 869 m s převýšením 215 m. Jeho dolní stanice je také v Albrechticích v blízkosti kostela. Třetí vlek "Valašsko" je poblíž Špičáku I, měří 149 m a má převýšení pouhých 26 m. Ten je pro děti a začátečníky.

I běžkaři a turisté na lyžích si zde přijdou na své. Je tu východisko zimních túr na vrcholové partie Jizerských hor. Z Jiřetína pod Bukovou je možno vyrážet na výlety po Maxovském hřebeni. Po lukách a na svazích nad levým břehem Kamenice se lze dostat do sousedního Janova Dolu, kde je nedaleký vlek U Křížku v Desné. V Jiřetíně pod Bukovou horou je skokanský můstek. K vysoké návštěvnosti Tanvaldského Špičáku přispívá i jeho dobrá dostupnost po silnici a dvě rozsáhlá parkoviště nedaleko dolních stanic vleků, ale i blízkost žele zniční zastávky Jiřetín pod Bukovou.

To ovšem neznamená, že by nebyl i rájem turistů v létě, kdy se stává v plné sezoně Mekkou všech dobrých turistů a milovníků přírody. Na Tanvaldský Špičák se dostaneme z Dolní Smržovky po zelené turistické značce (3 km), z Tanvaldu také po zelené (3,5 km), právě tak z Jiřetína pod Bukovou, kde má zastávku vlak (2,5 km). Z rozhledny je pěkný kruhový rozhled. Na severu vidíme Javorník, Rašovský hřeben, Ještěd, Černou horu, Bramberk, Krásný, Bukovec, k západu pak Olivetskou horu, Ptačí vrchy, Holubník, Sněžné věžičky a Jizeru. V dálce pod sebou pak Smržovku, Jiřetín, Josefův důl a Albrechtice.