Inverzní oblačnost od Erlebachovy boudy, vpravo vrchol  Medvědína

Inverzní oblačnost od Erlebachovy boudy, vpravo vrchol Medvědína | foto: Jan Hocekpro iDNES.cz

Takové zázraky dokáže inverze v Krkonoších. Podívejte se

  • 24
Česko se dusí ve smogu, ale na horách svítí sluníčko. Proto jsme minulý týden vyrazili z nížiny nad vrstvu mraků. Jako základnu jsme zvolili Erlebachovu boudu v Krkonoších. Výška 1 150 metrů nám zaručila čistý vzduch a blízkost hlavního hřebene zase možnost panoramatických túr bez zdlouhavého nástupu.

Erlebachova bouda, jejíž historie sahá až do roku 1784, je jednou z nejvýše položených lokalit, kam lze u nás dojet autem.

Inverze v Krkonoších

Čtyři dny, které jsme strávili nad vrstvou inverzní oblačnosti, nám nejen pročistily plíce, ale také jsme byli svědky úžasných proměn světla a neustálého pohybu mraků pod námi. Ať už to byly barevné západy slunce nad Medvědínem, přetékání mraků přes hřeben Žalého nebo pohledy na polskou stranu Krkonoš.

Jelikož na horách zatím není ani vločka sněhu (nepočítaje uměle zasněžované sjezdovky), můžete v pohodě vyrazit s pohorkami a oddávat se procházkám nebo delším túrám. Díky suchému počasí se dokonce dá stále jezdit na kole, i když teploty kolem nuly a místy zledovatělé stezky vyžadují kvalitní zimní vybavení.

Většina horských bud na hřebenech má otevřeno (kromě Špindlerovky, Martinovky a Labské), takže můžete počítat i s občerstvením nebo ubytováním během vícedenních přechodů.

Inverzní oblačnost od Erlebachovy boudy. V pozadí je vidět "bublina" prorážející mraky - pravděpodobně z elektrárny Chvaletice, vzdálené 80 km.

, pro iDNES.cz