Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Také v Mikulčích si připomněli věrozvěsty

  8:43aktualizováno  8:43
Mikulčice - Také v Mikulčích na Hodonínsku, v areálu archeologického naleziště, si stovky lidí připomněly příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Slavnostní mši sloužil papežský nuncius Giovanni Coppa. Pro něj to byla poslední před odjezdem do Vatikánu, kam se vrací po jedenácti letech, kdy zastupoval papeže v Česku.

Coppa již před časem prohlásil, že za čtyřicetlet jeho služby pro Vatikánu bylo jedenáct let v Česku nejhezčích v jeho životě.

V Mikulčicích byl i brněnský pomocný biskup Petr Esterka, který trvale žije v Kalifornii a je pověřen péčí o české katolíky v Americe a Austrálii. Přicestovali i představitelé katolické církve z Německa, Rakouska či Slovenska a hudební skladatel Zdeněk Pololáník, kterého Česká biskupská konference ocenila za jeho tvorbu Řádem svatých Cyrila a Metoděje.

"Poutní bohoslužba na svatého Cyrila a Metoděje v Mikulčicích je tradičně jedna z nejvyhledávanějších na území brněnské diecéze. Vzpomínkové akce se uskutečnily i na mnoha dalších místech," podotkla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

Připomněla tak například Národní pouť, o níž se můžete dočíst zde.

Raně středověké hradiště v Mikulčicích, kde po svém příjezdu ze Soluně Cyril a Metoděj působili, patřilo k nejvýznamnějším střediskům Velké Moravy, prvního státního útvaru západních Slovanů. Rozsáhlé archeologické výzkumy odkryly mnoho
pozoruhodných objektů a nespočet nálezu.

Coppa slavil mši.

Za účasti apoštolského nuncia Giovanniho Coppy, zástupce papeže a Vatikánu v tuzemsku, a sídelního biskupa ostravsko-opavské diecéze Františka Lobkowicze (vpravo) se konala v obci Píšť na Opavsku slavnostní mše, při níž vysocí církevní hodnostáři korunovali papežskými korunami obraz Matky Boží.

Papežský nuncius Giovanni Coppa při bohoslužbě, která se uskutečnila v Mikulčicích na Hodonínsku u příležitosti svátku slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Na slavnostní bohoslužbě se apoštolský nuncius, který končí v České republice svojí jedenáctiletou misi, naposledy rozloučil s věřícími. (5.7.2001)

Zprava brněnský biskup Vojtěch Cikrle, papežský nuncius Giovanni Coppa a olomoucký arcibiskup Jan Graubner při bohoslužbě, která se uskutečnila v Mikulčicích na Hodonínsku u příležitosti svátku slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Na slavnostní bohoslužbě se apoštolský nuncius, který končí v České republice svojí jedenáctiletou misi, naposledy rozloučil s věřícími. (5.7.2001)

Papežský nuncius Giovanni Coppa (vpravo) při bohoslužbě, která se uskutečnila v Mikulčicích na Hodonínsku u příležitosti svátku slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Na slavnostní bohoslužbě se apoštolský nuncius, který končí v České republice svojí jedenáctiletou misi, naposledy rozloučil s věřícími. (5.7.2001)

Papežský nuncius Giovanni Coppa žehná věřícím při bohoslužbě, která se uskutečnila v Mikulčicích na Hodonínsku u příležitosti svátku slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Na slavnostní bohoslužbě se apoštolský nuncius, který končí v České republice svojí jedenáctiletou misi, naposledy s věřícími rozloučil. (5.7.2001)

Autoři: ,


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

S balonem do oblak. Výcvik pilota je tvrdý, byli jsme při něm

Pavel Štol, pilot začátečník

Výcvik pilota balonu musí být velmi precizní, vždyť jediná chyba ho může stát život. V pátém díle seriálu S balonem do...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Najdete na iDNES.cz