Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Také Českomoravská vysočina má své centrum lyžování

aktualizováno 
- Českomoravská vysočina a lyžování? Vždyť i v pokročilém zimním čase tam bývají problémy s nedostatkem sněhu... Do centra klasického lyžování, Nového Města na Moravě, je však možné jet za lyžováním během celého roku. Poznání zdejší historie lyžování a výroby lyží totiž nabízí zdejší Horácké muzeum.

Muzeum sídlí přímo v centru Nového Města na Moravě v historické budově radnice ze 16. století. Nejrozsáhlejší z jeho expozic je věnována právě lyžování, v dalších sálech jsou však i další zajímavé expozice.
Lyžování na Českomoravské vysočině - stejně jako řada dalších dnešních sportů v jiných regionech světa - má svůj původ v životní nezbytnosti a teprve ve 20. století se stalo především sportem. Na Českomoravské vysočině umožňovaly již v minulém století lyže (někdy i ona pověstná prkýnka z rozebraných sudů) obyvatelům osamělých osad a usedlostí spojení se světem i v době, kdy krajinu přikryla vrstva sněhu. Koncem 19. století už řada řemeslníků v regionu vyráběla opravdové dřevěné lyže. Od dnešních turistických, sportovních a závodních lyží se lišily nejen použitým materiálem, dřevem, ale i délkou, masivností, vázáním a také tím, že k nim původně patřila jen jedna hůl, zato však patřičně masivní.
To vše je v muzeu dokumentováno nejstaršími exponáty. Zaujmou především lyže řídícího Houdka z Křižánek. Tyto doma vyrobené bukové lyže z 90. let minulého století jsou 295 centimetrů dlouhé a také patřičně těžké. Ruční a později strojní výroba v soukromých dílničkách trvala do roku 1950, kdy ji nahradila strojní výroba v dílnách tehdejšího národního podniku Sport.
Za pozornost stojí i historie organizovaného sportovního lyžování na Novoměstsku. Na počátku byl "Novoměstský bruslařský klub", založený 11. listopadu 1895. "Bruslařský klub v Novém Městě má za účel zřizovati kluziště, pěstovati klouzání, plování, veslování, jízdu na kole, koni a bruslích, šerm, střelbu do terče a podobné zábavy společenské i cvičení tělesná vůbec." Tak stojí psáno v zakládací listině klubu. To vše je v muzeu dokumentováno originálními lyžemi, fotografiemi, listinnými dokumenty a dalšími exponáty.
Další sály muzea seznamují návštěvníky s lidovou kulturou v severní části moravského Horácka, s lidovým tkalcovstvím a s výrobky horáckých sklářů. Ve sklepních prostorách je příhodně umístěna i zajímavá expozice o dobývání nerostných surovin v této části Českomoravské vysočiny se vzorky všech hornin, které se tu těžily a těží i s dalšími dokumenty o tomto oboru. Zajímavá je i tradiční školní třída s "vycpanými" žáky i jejich učitelem.
Na nádvoříčku muzea zaujme "Mlejnek" - kopie amatérské pohyblivé kompozice, jejíž figurky napodobují práci řemeslníků, obvyklé i humorné výjevy ze života. Vše je poháněno vodním kolem, převody pocházejí z vyřazených textilních strojů.
Nové Město je východištěm pro celoroční putování po přívětivé krajině Českomoravské vysočiny. Kdo však chce zůstat věrný lyžařské tématice, ať zamíří z Nového Města na Moravě po značených trasách například k nedalekému lyžařskému běžeckému areálu v okolí Ski hotelu, kde se pořádají i závody serie Světového poháru v běhu na lyžích.

JAK SE TAM DOSTAT: Nové Město na Moravě leží na železniční trati 251 (Žďár nad Sázavou - Nové Město na Moravě - Tišnov). K lyžařskému areálu je však blíže od Nového Města na Moravě. Zastávky: buď po silnici ve směru na Vlachovice, odbočka ke Ski hotelu je asi po 1,5 kilometru značena, nebo podle oblouku železniční tratě severním směrem ke křižování tratě s turistickou značkou.

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Domy měla špinavé od sazí, teď je Zalipie nejbarevnější vesnicí Polska

V Zalipii překvapí také malovaná kamna.

Na první pohled vypadají zdejší domy jako vystřižené z dětských omalovánek. Lidové malby se tu ovšem objevují na všech...

VIDEO: Mořského koníka ničí v Řecku nadměrný rybolov, chrání ho potápěči

Mořský koník

V zálivu u městečka Stratoni můžete při potápění narazit na bohatou kolonii mořských koníků. Ovšem pouze na jednom...

Najdete na iDNES.cz