Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Také Českomoravská vysočina má své centrum lyžování

aktualizováno 
- Českomoravská vysočina a lyžování? Vždyť i v pokročilém zimním čase tam bývají problémy s nedostatkem sněhu... Do centra klasického lyžování, Nového Města na Moravě, je však možné jet za lyžováním během celého roku. Poznání zdejší historie lyžování a výroby lyží totiž nabízí zdejší Horácké muzeum.

Muzeum sídlí přímo v centru Nového Města na Moravě v historické budově radnice ze 16. století. Nejrozsáhlejší z jeho expozic je věnována právě lyžování, v dalších sálech jsou však i další zajímavé expozice.
Lyžování na Českomoravské vysočině - stejně jako řada dalších dnešních sportů v jiných regionech světa - má svůj původ v životní nezbytnosti a teprve ve 20. století se stalo především sportem. Na Českomoravské vysočině umožňovaly již v minulém století lyže (někdy i ona pověstná prkýnka z rozebraných sudů) obyvatelům osamělých osad a usedlostí spojení se světem i v době, kdy krajinu přikryla vrstva sněhu. Koncem 19. století už řada řemeslníků v regionu vyráběla opravdové dřevěné lyže. Od dnešních turistických, sportovních a závodních lyží se lišily nejen použitým materiálem, dřevem, ale i délkou, masivností, vázáním a také tím, že k nim původně patřila jen jedna hůl, zato však patřičně masivní.
To vše je v muzeu dokumentováno nejstaršími exponáty. Zaujmou především lyže řídícího Houdka z Křižánek. Tyto doma vyrobené bukové lyže z 90. let minulého století jsou 295 centimetrů dlouhé a také patřičně těžké. Ruční a později strojní výroba v soukromých dílničkách trvala do roku 1950, kdy ji nahradila strojní výroba v dílnách tehdejšího národního podniku Sport.
Za pozornost stojí i historie organizovaného sportovního lyžování na Novoměstsku. Na počátku byl "Novoměstský bruslařský klub", založený 11. listopadu 1895. "Bruslařský klub v Novém Městě má za účel zřizovati kluziště, pěstovati klouzání, plování, veslování, jízdu na kole, koni a bruslích, šerm, střelbu do terče a podobné zábavy společenské i cvičení tělesná vůbec." Tak stojí psáno v zakládací listině klubu. To vše je v muzeu dokumentováno originálními lyžemi, fotografiemi, listinnými dokumenty a dalšími exponáty.
Další sály muzea seznamují návštěvníky s lidovou kulturou v severní části moravského Horácka, s lidovým tkalcovstvím a s výrobky horáckých sklářů. Ve sklepních prostorách je příhodně umístěna i zajímavá expozice o dobývání nerostných surovin v této části Českomoravské vysočiny se vzorky všech hornin, které se tu těžily a těží i s dalšími dokumenty o tomto oboru. Zajímavá je i tradiční školní třída s "vycpanými" žáky i jejich učitelem.
Na nádvoříčku muzea zaujme "Mlejnek" - kopie amatérské pohyblivé kompozice, jejíž figurky napodobují práci řemeslníků, obvyklé i humorné výjevy ze života. Vše je poháněno vodním kolem, převody pocházejí z vyřazených textilních strojů.
Nové Město je východištěm pro celoroční putování po přívětivé krajině Českomoravské vysočiny. Kdo však chce zůstat věrný lyžařské tématice, ať zamíří z Nového Města na Moravě po značených trasách například k nedalekému lyžařskému běžeckému areálu v okolí Ski hotelu, kde se pořádají i závody serie Světového poháru v běhu na lyžích.

JAK SE TAM DOSTAT: Nové Město na Moravě leží na železniční trati 251 (Žďár nad Sázavou - Nové Město na Moravě - Tišnov). K lyžařskému areálu je však blíže od Nového Města na Moravě. Zastávky: buď po silnici ve směru na Vlachovice, odbočka ke Ski hotelu je asi po 1,5 kilometru značena, nebo podle oblouku železniční tratě severním směrem ke křižování tratě s turistickou značkou.

Autor:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Z Machu Picchu vykázali evropské turisty, fotili se s odhaleným pozadím

Machu Picchu v Peru

Správa archeologické památky Machu Picchu vyloučila z areálu tři evropské turisty, kteří se na místě fotografovali s...

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Najdete na iDNES.cz