Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Také by mohly být v UNESCO. Dřevěné kostely Karvinska

  10:01aktualizováno  10:01
Karpatské dřevěné kostelíky na východním Slovensku byly letos zařazeny na prestižní seznam UNESCO. Málokdo ví, že i u nás máme množství vzácných dřevěných sakrálních staveb, zejména v Beskydech. Téměř neznámé však jsou památné dřevěné kostelíky v průmyslovém okolí města Karviné.

Kostel sv. Anny v Golkowicích. | foto: Martin JanoškaiDNES.cz


Zdroj: Mapy © PLANstudio

Rozmístění dřevěných kostelíků okolo Karviné přímo vybízí objet si je na kole. Absolvováním nabízené trasy navíc poznáte i řadu dalších hezkých míst a zavítáte i do Polska.

Kostel sv. Petra a Pavla v Albrechticích

Naši trasu začneme v Albrechticích u Českého Těšína, kam vás doveze vlak z Ostravy. Obec leží v místě, kde průmyslový černouhelný kraj přechází v malebné podhůří blízkých Beskyd. Začínají tu kopečky a typické rozptýlené osídlení, po továrnách a těžních věžích nikde ani stopy. Kousek za obcí se nad říčkou Stonávka zdvihá sypaná hráz Těrlické přehrady, kterou lze využít za dobrého počasí ke koupání.

Naším cílem je však především nenápadný dřevěný kostelík sv. Petra a Pavla, ukrytý v areálu místního hřbitova, k němuž vás zavede místní směrovka. Byl postavený v barokním slohu v roce 1766 z mohutných dubových klád pobitých jedlovými fošnami. Jednolodní chrám má čtyřbokou vstupní věž zakončenou cibulovitou plechovou bání.

Dnes už kostelík sv. Petra a Pavla nebývá pravidelně využívaný, mše se tu koná pouze dvakrát do roka o Všech svatých a v Den zádušní. Jeho funkci převzal kostel zděný, postavený za první republiky. Prohlídku zajímavé památky je možné domluvit na obecním úřadě.

Výlet na Karvinsko
Technické údaje o albrechtickém kostelíku:
délka lodi – 17 m
šířka lodi – 8,5 m
výška věže – 18 m
počet šindelových desek na střeše – 90 000 kusů


Lázně Darkov

Od kostelíka v Albrechticích se vydáte po cyklotrase č. 6097 směřující po vedlejších místních komunikacích do obce Stonava a dále do města Karviné.

Krajina se brzy mění – místo podbeskydské idylky přichází "měsíční" prostor ozdobený siluetami dolů Darkov a ČSM sever. Napravo i nalevo se rozprostírají propadliny, místy zalité vodou a používané jako odkaliště. Tento depresivní úsek však trvá jenom necelé dva kilometry a záhy je vystřídán dalším kontrastem – cyklotrasa vás nasměruje na krásný, nově opravený betonový most přes řeku Olši, jenž na druhé straně končí přímo v lázeňském parku.

Právě se ocitáte v lázních Darkov, které přežily jakoby zázrakem uprostřed těžce zkoušeného a zdevastovaného kraje. Tak jako v každých lázních je i tady klid, lidé se chovají tiše, ohleduplně a nikam nespěchají.

Výlet na Karvinsko

V lázeňském parku, jenž si můžete částečně projet i na kole, narazíte na několik hezkých staveb i na dva vrty, jimiž se čerpá jodobromová voda k lázeňským procedurám. Působí příznivě na pojivovou tkáň cévního a pohybového systému, a je proto využívána při léčbě cévních a neurologických onemocněních a při chorobách pohybového systému. Bohužel, ochutnat ji nelze. Léčivá voda, patřící do skupiny tzv. mořských solanek, pochází z období třetihor a čerpá se z hloubek 500 až 1 000 m.

Darkovský most

Výlet na Karvinsko

Technickou zajímavostí mostu je příčné ztužení horních částí železobetonových oblouků třemi dvojicemi vodorovných prutů propojených svislým středovým prutem.

Darkovský most přes řeku Olši o délce 56 m pochází z roku 1925 a v letech 2003-2004 prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Získal novou fasádu a také zcela jinou funkci, protože od této doby slouží nikoli motoristům, ale pouze cyklistům a lázeňským hostům k promenádám. Procházka po něm je stejně tak příjemná jako posezení na nově instalovaných lavičkách s výhledem na řeku.

Dřevěný kostel v Dolních Marklovicích

K dalšímu dřevěnému kostelu, který vytyčuje směr naší trasy, musíte projet městem Karviná, a to stále po téže cyklotrase číslo 6097. Zleva míjíte hezké náměstí se zámkem a mírně stoupáte kolem dvou panelákových budov Rehabilitačního ústavu, který rovněž patří k darkovským lázním. Projedete podle směrovek městem a sjíždíte k hraničnímu přechodu v Dolních Marklovicích, dnes součásti známějších Petrovic u Karviné. O existenci nějakého dřevěného kostela však nikde ani zmínka, buď se musíte zeptat, anebo intuitivně hledat.

Nádherný kostel Nanebevstoupení Páně je ukrytý kousek od státní hranice pod korunami mohutných šumících lip. Úchvatné místo prostoupené klidnou, pozitivní energií.

Jednolodní svatyně je trámová, nikoli pobitá dřevěnými prkny jako předcházející kostel v Albrechticích. Má pětiboké kněžiště a čtyřbokou, nahoru se zužující věž, zakončenou cibulovitou bání. Kostel je velmi starý, pochází z roku 1739. Zajímavostí je krychle horního patra věže, která byla dříve zřejmě samostatně stojící zvonicí, a netypické systémy sedlových a pultových stříšek, jež vytváří šindelová krytina na celém chrámu.

Chrám v Dolních Marklovicích patří k nejcennějším dřevěným stavbám ve Slezsku, což potvrdily i nálezy nástěnných maleb při restaurátorských pracích v 90. letech 20. století.

Výlet na Karvinsko

Za dalšími kostely do Polska

Necelých 5 km západně od Dolních Marklovic narazíte na další kostel, musíte však přejet do Polska silničním přechodem v obci Závada.

Kostel sv. Anny v Golkowicích stojí na křižovatce silnic v obci, necelý jeden kilometr od státní hranice. Byl postavený roku 1878, má trámovou konstrukci a je pobitý podobně jako kostel v Albrechticích deskami. Špičatá věž představuje gotický styl, jehož zakonzervovaná tradice v lidovém stavitelství přesahovala oficiálně definované časové mezníky dějin umění. Kostel i nadále slouží svému účelu a loni prošel generální rekonstrukcí, což je na něm velmi patrné.

Dalších 5 km směrem na západ stojí mimořádně cenný kostel Všech svatých v obci Laziska, opět zhruba 1 km od státní hranice. Monumentálně působí především štenýřová věž s přesahujícím zvonovým patrem a cibulovitou střechou. Kostel pochází z první poloviny 16. století, později byl několikrát přestavován až do dnešní podoby. Kolem něj stojí prastaré lípy, které dotvářejí neopakovatelnou duchovní atmosféru místa, podobně jako v blízkých Dolních Marklovicích.

Výlet na Karvinsko

Od kostela v Laziskách se nabízejí dvě varianty jak dál. Místní polňačkou se dostanete po dvou kilometrech do české obce Věřňovice, odkud lze pokračovat do Bohumína (cca 8 km). Cestou si můžete prohlédnout v Dolní Lutyni další zajímavou dřevěnou stavbu, zvanou Rakusova stodola.

Výlet na Karvinsko

Druhá varianta vede po silnici přes staveniště nově budované dálnice k hraničnímu přechodu Chalupki - Bohumín. Zajímavostí této trasy je soutok dvou pohraničních řek Odry a Olše, který spatříte včetně zužujícího se cípu českého území přímo z mostu přes řeku Odru.

Může se hodit

Doporučená cyklotrasa
Albrechtice u Českého Těšína, kostel – Stonava – Darkov, lázně – Dolní Marklovice, kostel – Golkowice, kostel – Laziska, kostel – Olza, soutok Odry a Olše – Chalupki, hraniční přechod – Bohumín. Celkem asi 40 km.

Mapy
1 : 50 000 KČT č. 61-62 – Ostravsko
1 : 100 000 KČT č. 14 – Ostravsko

Info o dřevěných stavbách v polské části Slezska
www.drewnianyslask.za.pl

Kostel sv. Kříže v obci Kaczyce patří asi k nejméně známým dřevěným kostelíkům na Karvinsku. Možná taky proto, že sem byl přenesen teprve v letech 1970-71 ze vsi Ruptawa vzdálené 9 km. Nejsnadnější přístup je z města Karviné přes silniční přechod Karviná – Kaczyce. Vzdálenost z centra činí asi 5 km. Kostel pochází z roku 1620, při stěhování na dnešní místo však byla pozměněna jeho podoba.

Autoři:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Divoké meandry i nejmenší náměstí. Hezký výlet k soutoku Odry a Olše

Soutok Odry a Olzy (vpravo)

Výlet plný drobných ale nečekaných objevů vás zavede k nejnižšímu místu Slezska na soutoku Odry a Olše. Cestou spatříte...

Dárek od Stalina zbouráme. Ikonický mrakodrap ve Varšavě bojuje o přežití

Kolem Paláce kultury už vyrostlo několik mrakodrapů, ale zatím jsou všechny...

I když jeho historii zdobí řada superlativů, po léta druhá nejvyšší stavba Evropy dnes nemá na růžích ustláno. Přestože...

Skromní a nezdolní. Fascinující život lidí ve vietnamských horách

Stařenu osvětlují šlehající plameny a kouř z ohniště volně stoupá střechou ven.

Na seznámení s tímto koutem Asie jsem si vyhradil celý měsíc, z toho dva týdny jsem hodlal strávit ve společnosti...

Najdete na iDNES.cz