Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tajná jeskyně nacistů i komunistů otevírá brány

  12:00aktualizováno  12:00
V posledních letech se jeskyně Výpustek v Moravském krasu otevírala jen výjimečně. Kdysi přísně střežený armádní objekt, kde měl za války podzemní továrnu Wehrmacht a který později sloužil jako protiatomový kryt vojsk Varšavské smlouvy, nyní otevřel brány veřejnosti.

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu - Jeskyně výpustek byla v pátek 26.října 2007 poprvé otevřena pro veřejnost. V obrovských podzemních prostorách byla za války německá továrna. | foto: Radek MičaMF DNES


V pátek se Výpustek stal v pořadí pátou veřejnosti zpřístupněnou jeskyní krasu; s výjimkou pondělí bude až do konce prosince otevřen každý den.

Co návštěvníci uvidí

"Návštěvníci během prohlídky uvidí podzemní velitelské pracoviště, dvousetmetrovou stavbu ukrytou v jeskyni, v níž jsou místnosti pro 250 lidí, ložnice, prostory operačních oddělení, velitelské stanoviště i technologie na úpravu vzduchu," uvedl správce Výpustku Robert Dvořáček.

Prohlídku krytu doplňuje také asi půlkilometrová trasa uvnitř jeskyně. Její součástí jsou i pozůstatky po podzemní továrně nebo expozice připomínající historii Výpustku od paleolitu přes dobu, kdy zde žil jeskynní medvěd, až do současnosti.

Poté, co jeskyni převzala v roce 2006, po téměř 70 letech, od armády Správa Moravského krasu, vznikla i nezbytná infrastruktura nového turistického magnetu.

Díky desetimilionové investici se k nepoznání proměnila nadzemní část nevyužívaného armádního areálu. Zbudováno je tu nejen parkoviště, ale také nové zázemí pro návštěvníky včetně bufetu a prodejny suvenýrů. V plánu jsou i další novinky.

"Chceme odkrývat zazdívky jeskynních prostor a na každý rok chystáme něco dalšího, třeba vybavení koncertního sálu nebo instalaci dřevěného stropu, který zde byl za Němců,“ plánuje Dvořáček.

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu

Může se hodit

Jak se tam dostat

Jeskyně Výpustek leží asi 23 kilometrů od Brna, u cesty ze Křtin na Blanensku směrem na Adamov. Z Brna lze vyrazit přes Ochoz u Brna, z Blanska pak po silnici přes Lažánky a Jedovnice.

Jak je otevřeno

Až do konce roku bude jeskyně zpřístupněna každý den kromě pondělí od 8.20 do 14.00.

Vstupné

Dospělí 80 Kč, důchodci 60 Kč, slevy 40 Kč (pro děti od 6 do 15 let, osoby ZTP a ZTPP, studenty do 26 let a členy ČSOP). Příplatek za fotografování 30 Kč, za videokameru 100 Kč (vztahuje se i na mobilní telefony). Doba prohlídky cca 60 minut.

Vstupy je možné rezervovat předem na vypustek.rezervace@ caves.cz
Více ZDE

Netradiční zážitky navíc čekají jen půl hodiny cesty od jihomoravské metropole, u nenápadné lesní cesty asi dva kilometry za Křtinami (v tomto městysu najdete vyhlášené poutní místo - Mariánský chrám od stavitele italského původu Giovanniho Santiniho).

Unikátní jeskyně s pohnutou historií

Jeskyně Výpustek patří společně se Sloupskými jeskyněmi k nejpamátnějším jeskyním v celém Moravském krasu. Nachází se v zákrutu meandru Křtinského údolí pod levou strání, cca 900 m od Křtin na katastrálním území Březina.

Jeskyně, o níž pochází první písemná zmínka z roku 1663, proslula v průběhu staletí zejména vzácnými paleontologickými nálezy. Za sebou má pestrou minulost a také řadu bezohledných lidských zásahů, které ji poškodily a navždy změnily.

Hlína na hnojivo a úzkokolejka

Jeskyně Výpustek dostala zabrat už ve 20. letech minulého století, kdy se zjistilo, že tamní jeskynní hlína je velmi bohatá na fosfáty a je možné ji využít na hnojení. Řadu let zde potom  probíhala těžba, kvůli které se dokonce zřídila úzkokolejná dráha. Pro představu - denně se vytěžily dva až tři vagony čisté fosfátové hlíny.

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu

Nákladní auta  v jeskyni

Za mobilizace roku 1938 zahájila tehdejší čs. vojenská správa ve Výpustku úpravné práce, které podstatně změnily přirozený ráz jeskyně. Na mnoha místech byly odstříleny přečnívající skalní stěny, prora­ženo několik nových vchodů, postranní chodby zčásti zazděny, jeskyně upravena jako vojenské skladiště. Tak vzalo za své po­věstné bludiště a vznikl prostor, kudy mohla projíždět i nákladní auta.

Něměcká továrna

Počátkem okupace byly práce přerušeny, ale jeskyně byla již v dezolátním stavu. Během okupace nacisté přestavili Výpustek a nedalekou Drátenickou jeskyni na podzemní továrny. Vyráběly se zde součástky leteckých motorů, olejové pumpičky...

Nakonec okupanti na ústupu zařízení podzemní továrny zapálili a zčásti náložemi zničili, takže ve Výpustku zůstaly zničené stroje, ohořelé trámy, balvany a haldy odpadků. Po válce byl sice upotřebitelný materiál odklizen, avšak jeskyně je ve své staré části zničena.

V roce 1950 bylo celé Josef­sko-Křtinské údolí i s jeskyní Výpustek prohlášeno přírodní rezervací.

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu

Úkryt pro ÚV KSČ

Na počátku 60. let minulého století se ve Výpustku začal budo­vat rozsáhlý podzemní kom­plex, který měl v případě potře­by poskytnout ochranu aparátu ÚV KSČ.

Po roce 1989 přešel objekt přísně tajné zvláštní důležitosti, jak bylo podzemí celá desetiletí nazýváno, pod správu ar­mády. Vojáci měli s podzemím stejné plány - v případě válečného konfliktu mělo sloužit jako úkryt pro armádní velení. Nakonec z nich však sešlo a na pod­zim roku 2003 ministr obrany Jaroslav Tvrdík oznámil, že armáda se křtinského areálu hodlá jako ne­potřebného zbavit a jedná se zá­jemci o bezúplatném převodu.

Správa Moravského krasu Výpustek od armády převzala v roce 2006.

Autoři: ,Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Další z rubriky

Jak jsem zvracela v Peru. Léčba magickou ayahuascou očima čtenářky

Pohled na rozhlehlý pozemek sanatoria z mojí rákosové chatičky.

O amazonské ayahuasce, liáně duše, jsem toho spoustu četla a viděla. Od různých článků na internetu přes dokumentární...

Ostrov, kde vládnou ženy. Na Floresu najdete pravou Indonésii bez turistů

Ostrov Flores

Hned po našem příletu na ostrov Flores přichází kulturní šok. V tom nejlepším slova smyslu. Turisté jsou tady totiž...

Nejhezčí kout Vysočiny i parádní skály. Jarní výlet do Žďárských vrchů

Nejvyšší kóta Devíti skal

Roztodivná skaliska trčící ze země do úctyhodných výšek jsou pro Žďárské vrchy typické. Některá převyšují okolní stromy...

Najdete na iDNES.cz