Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tající Antarktida na řece Bečvě

aktualizováno 
Obrovské kry ledu, ledopád, v kterém průrvou vidíte deroucí se divokou jarní vodu, rozpraskaná ledová pole na stovkách metrů čtverečních. Tyto výjimečné přírodní jevy, které přináší obleva po nekonečné zimě, jsou právě nyní k vidění na některých místech v Česku. Jedním z nich je moravská Bečva, kde teď máte aspoň na chvíli šanci ocitnout se v Antarktidě.
Vodopád v Podhůře uvězněný pod nezvykle mohutným ledovým příkrovem

Vodopád v Podhůře uvězněný pod nezvykle mohutným ledovým příkrovem | foto: Martin JanoškaiDNES.cz

 

 

Výlet do nynější probouzející se přírody za nevšedními zážitky raději moc neodkládejte. Změny, které příchod teplého vzduchu odstartoval, jsou totiž tak rychlé, že již zítra může být vše jinak. A nezapomeňte, že všude je buď voda, bláto anebo rozbředlý sníh – lepší obuv než holínky až po kolena asi pro tyto dny neexistuje.

Jarní překvapení v Rybářích

Putování podél řeky Bečvy zahájíme v osadě Rybáře. Ta leží asi 5 km po proudu od města Hranice, odkud sem vede značená cyklotrasa. Kolo ovšem není v těchto vlhkých dnech zrovna tím nejlepším dopravním prostředkem. Do osady se můžete dostat suchou nohou rovněž po zelené značce od železniční stanice Drahotuše (cca 2,5 km). Musíte ovšem překonat hlavní silniční tah na Ostravu v místě kruhového objezdu, který lze bez nadsázky nazvat křižovatkou smrti.Lávka přes Bečvu v Rybářích

Osada Rybáře leží na velmi malebném místě na úpatí zalesněného masívu Maleníku. Jakoby se tu tak trochu zastavil čas. Staré domy se zahradami si tu žijí svůj poklidný život, jehož koloběh určuje šumící řeka. Roku 1997, při velkých moravských povodních, voda osadu řádně vyplavila – na domech lze ještě identifikovat čáru, kam až hladina dosáhla. Za své vzala i hezká, na lanech zavěšená lávka. Místo ní se tu dnes tyčí elegantní obloukový most pro cyklisty a pěší.

Jarní překvapení najdete v Rybářích v lese za hájovnou. Vydáme se po zelené značce jakoby směrem na Maleník a zhruba po pěti minutách uslyšíme vlevo od cesty hučení vodopádu. V létě bychom jej hledali marně a pokud bychom ho spatřili, asi by nás nijak nenadchl. Nyní se však přes třímetrovou skalní stěnu valí bílá zpěněná masa vody a rozhodně je na co se koukat.Jarní vodopád nad osadou Rybáře
*** UNIKÁTNÍ FOTKY NECELÉ DVA DNY STARÉ SI PROHLÍŽEJTE ZDE

Bečevský ledovec

Od vodopádu se vrátíme k lávce přes Bečvu a po levém břehu pokračujeme po proudu řeky. Ta teče v těchto místech těsně po úpatí masívu Maleníku ve stínu lesa, takže není divu, že se právě tady začínají objevovat zbytky ledových ker. Také je jasně vidět, jak plující kry poznamenaly prakticky všechny porosty na březích. Větší stromy jsou v určité výšce doslova ohoblovány, pružnější křoviny, které nápor neustály, jsou zválcovány a sedřeny "z kůže" celé.

Největší bomba ovšem přichází asi po 2 kilometrech v místech, kterému se říká Dříní (řeka tu vtéká do roviny a objevují se tu chaty). Tady se totiž nachází nezregulovaná část koryta a řeka se rozlévá do širokého prostoru.

A právě zde se při únorové oblevě nahromadilo obrovské množství ledových ker v délce alespoň 200 m. Při pohledu shora vypadá celý neuspořádaný kerný komplex jako jeden velký jazyk ledovce. Představu morény vyvolávají nánosy dřeva, hlíny a různých odpadků, jež jsou zahněteny mezi ledovou masu. Vskutku nevšední podívaná, bohužel časově velmi omezená!Detail "Bečevského ledovce"

 

JAK SE TAM DOSTAT
Všechna výchozí místa popisovaného výletu – Hranice, Drahotuše, Lipník – jsou komunikačně velmi dobře dostupná. Leží na hlavním silničním resp. železničním tahu z Prahy (res. Brna, Olomouce či Přerova) na Ostravu. Osobní vlaky (trať 270) jezdí mezi uvedenými městy a obcemi prakticky každou hodinu.

MAPY
1 : 50 000 SHOCart č. 68 – Moravská brána, Oderské vrchy
1 : 50 000 KČT č. 60 – Moravská brána, Oderské vrchy

Uvězněný vodopád

A ještě jednu nevšední podívanou nabízí v těchto dnech krajina okolo řeky Bečvy. Z Týna nad Bečvou, kam přijdeme přes pole od "Bečevského ledovce", se vydáme po modré turistické značce do Lipníka nad Bečvou. Jdeme oklikou lesem přes osadu Podhůra, která leží na samém okraji gigantického lomu na stavební kámen.

Chodník, v těchto dnech zakrytý ještě silnou vrstvou sněhu, vede střídavě po úbočí a hraně zalesněného masivu, z pasek se otevírají nádherné vzdušné pohledy do okolní krajiny Moravské brány. Překonáváme četné potoky, které tu vznikají táním sněhu, v některých úsecích tvoří samotný chodník koryto dočasného jarního toku.

Kousek před osadou Podhůra vcházíme do úzké rokle, v níž to hučí jako u Niagáry. Potůček, k jehož překonání potřebujeme v létě jeden delší krok, má nyní minimálně 20krát více vody.

Na stromě u přechodu přes potok je napsáno "k vodopádu 40 m", ale nikde nic není vidět. Přistoupíme-li blíž, zjistíme, že skoro celý 4 m vysoký vodopád a celý skalní kuolár kolem něj je uvězněn pod neobvykle silným a širokým ledovým příkrovem, který je podtékán bouřící vodou. Ta si postupně vyhlodává zevnitř cestu ven a šplíchá na povrch ledu. Pokud postojíme a zaposloucháme se, uslyšíme tu a tam praskání, které odpočítává poslední dny života krásného a zde jindy nevídaného ledopádu.Nánosy ker na březích Bečvy

Zkuste to i jinde

Za nezvyklými zážitky na přelomu zimy a jara není určitě nutno putovat jenom k řece Bečvě. Dočasné vodopády, zbytky ledopádů, nánosy ker a jistě i spoustu jiných zajímavostí najdete v přírodě na mnoha jiných místech. Stačí jenom vyrazit, poslouchat a mít oči otevřené.

Další zajímavosti v okolí

HELFŠTÝN – jeden z největších českých hradů

HRANICKÁ PROPAST – nejhlubší propast v České republice

ZBRAŠOVSKÉ ARAGONITOVÉ JESKYNĚ – unikátní jeskyně vytvořené působením teplých kyselek

JEZERNICKÉ VIADUKTY – technická památka, která údajně vznikla na přání rakouského císaře Ferdinanda

LIPNÍK NAD BEČVOU – městská památková rezervace se vzácným židovským hřbitovem

HRANICE – městská památková zóna s dominantní stavbou renesančního zámku

PHILIPS HRANICE – smutný příběh české politiky

*** Máte tipy na podobné přírodní úkazy, které jsou u nás nyní k vidění? Podělte se o svoje tipy s ostatními čtenáři v diskuzi

 

Autoři:Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Další z rubriky

V Záhřebu zapaříte jako ve Stodolní. Výlet noční chorvatskou metropolí

Ulice Tkalčićeva je středobodem záhřebského kavárenského, hospodského i nočního...

Ta záhřebská ulička nemá na délku ani kilometr, bez jediné zastávky ji přejdete za zhruba 11 minut. Jako ulici Ivana...

Svatý Jan: krásný kultovní výlet kousek od Prahy

Srbsko leží na levém břehu Berounky a je známé výraznými vápencovými skalami a...

Zveme vás na hezký a nenáročný jarní výlet kousek od Prahy. Přestože se podíváme na Karlštejnsko, návštěvu jednoho z...

Hadí vrch, Březník i zmizelá ves. Tři nejhezčí procházky Šumavou

Hadí vrch. Výhled

Nádherné výhledy, pořádné výšlapy, překrásná krajina a nikde nikdo. Šumava je krásná po celý rok. Na začátku jara ji...

Najdete na iDNES.cz