Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tajemství hradů a zámků můžete odhalovat i v zimě

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01
Některé hrady a zámky své brány na zimu nezavírají. Právě naopak. Pro své návštěvníky chystají speciální zimní prohlídky a zajímavé akce. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za poznáním českých dějin a navštěvujte hrady a zámky také v třeskutých mrazech.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Karlštejn ukrývá poklad i kopie královské a císařské koruny | foto: kudyznudy.cz

Hluboká připomene Schwarzenbergy

Jako v mrazivé romanci se můžete cítit při návštěvě zámku Hluboká nad Vltavou, který už po několikáté otevírá své brány také v zimní sezóně. Do komnat novogotického zámku, jehož dějiny sahají až do 13. století, se můžete vydat denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin, a to až do 31. března. I přes trasu odlišnou od té sezónní se o zámku, jehož stavitelé se inspirovali britským Windsorem, dozvíte vše podstatné.

Průvodce vám ukáže přízemní část zámku, kde se nachází apartmá obývaná především posledními čtyřmi generacemi majitelů hlubockého panství, Schwarzenbergy. Prohlédnete si Hamiltonův salon kněžny Terezie, odkud se vydáte dál do Kuřáckého salonu a Tereziiny malé jídelny. Procházka dějinami Schwarzenbergů pokračuje v Lovecké jídelně a Přípravně.

Poslední část zimní trasy tvoří soukromé pokoje posledního majitele zámku Dr. Adolfa, který na Hluboké žil až do roku 1939, kdy emigroval před nacisty do zámoří. Projdete jeho Malou jídelnou, pracovnou, ložnicí i obývacím pokojem, u něhož se nachází také kuriozita v podobě splachovací toalety z počátku 20. století. Dospělý za vstup na zimní Hlubokou zaplatí 140 korun, student 90 korun a rodinné vstupné vyjde na 320 korun.

Na Rožmberku vás seznámí s šlechtickým životem 19. století

Do jižních Čech se vydejte, pokud chcete poznat jedno z nejstarších sídel Vítkovců, předků jednoho z nejmocnějších českých rodů - Rožmberků. Hrad Rožmberk nad Vltavou si v zimě můžete projít od úterý do pátku v 11 a 13 hodin. O víkendu potom začínají prohlídky v každou celou hodinu od 10 do 15 hodin. 

Na Rožmberku vám přiblíží život rodu Buquoyů

Na Rožmberku vám přiblíží život rodu Buquoyů

A co vás na hradu z poloviny 13. století čeká? Zimní prohlídky vás zavedou do soukromých pokojů rodu Buquoy, který Rožmberk vlastnil od roku 1620 až do roku 1945. Nahlédnete tak pod pokličku šlechtického života poloviny 19. století – do jídelny, salonu, herny i pracovny. Pokoje nechal ve 2. patře pro svou rodinu vybudovat Jiří Jan Jindřich Buquoy, když začal s přípravou rodového muzea. Buquoyské sbírky si sice v zimě neprohlédnete, zato vás průvodce vezme na Anglickou věž s 200 schody a vyhlídkou na okolní romantickou krajinu.

Vstupenku pořídíte za 90 korun pro dospělého a 60 pro dítě. Rodiny zaplatí za prohlídku hradu 240 korun.

Se svařeným vínem na prohlídku Mikulova

Zámecké sklepení, Dietrichsteinskou hrobku, židovskou čtvrť či historické náměstí navštívíte, pokud se vydáte na zimní prohlídky Mikulova. Průvodci z místního turistického informačního centra vás provedou po jedné ze dvou tras dle vašeho výběru. První trasa zahrnuje prohlídku města včetně historického náměstí s Dietrichsteinskou hrobkou vystavěnou na místě vyhořelého kostela sv. Anny. 

Z barokní stavby, v níž je uloženo 45 rakví s ostatky Dietrichsteinů, je krásný výhled na celé město. Odtud povedou vaše kroky do zámeckého sklepení, kde se dozvíte mnohé o výrobě vína a prohlédnete si obří sud dlouhý šest metrů ze 17. století. Poslední zastávkou prohlídky je potom židovská čtvrť s renesančními domy, synagogou i 300 let starou mikví sloužící k rituálním koupelím. 

Po prohlídce Mikulova vás zahřeje šálek svařeného vína

Po prohlídce Mikulova vás zahřeje šálek svařeného vína

Pokud se vydáte na druhou trasu, vydáte se z náměstí do Dietrichsteinské hrobky a odtud do židovské čtvrti. Cena za procházku po Mikulově včetně šálku svařeného vína pro zahřátí je 120 korun. Své místo ve skupině si nezapomeňte rezervovat v informačním centru alespoň dva dny před požadovaným termínem.

O víkendu na Karlštejn

Také impozantní hrad Karlštejn své brány na zimu nezavírá. V únoru bude starobylý trezor korunovačních klenotů přístupný o víkendech mezi 10. a 15. hodinou, v březnu se potom za historií můžete vydat denně kromě pondělí od 9:30 do 16 hodin. Při zimní procházce pevnosti vystavěné Karlem IV. v letech 1348 až 1365 navštívíte I. prohlídkovou trasu, tedy soukromé i reprezentační prostory otce vlasti.

Projdete dvě patra Císařského paláce i spodní podlaží Mariánské věže s cenným vybavením ze 14. až 19. století a hradním vězením. Kromě císařovy ložnice s kaplí sv. Václava, audienčního sálu či hodovní síně navštívíte také klenotnici, kde si kromě karlštejnského pokladu prohlédnete také kopie Svatováclavské koruny a říšské koruny. 

Sami se po prohlídce můžete vydat na průzkum Studniční věže, ukrývající téměř 80 metrů hlubokou studnu a dochovaným unikátním vytahovacím systémem vody. Procházka hradem, trvající přibližně 55 minut, stojí 170 korun pro dospělého a 110 korun pro seniory, studenty a děti do šesti let. Karlštejn nabízí i zvýhodněné rodinné vstupné, za něž zaplatíte 540 korun.

Za tajemstvím templářů na zámek Zbiroh

Celoročně otevřený zámek Zbiroh, ležící 40 kilometrů od Plzně, můžete i v nejchladnějším období roku navštívit denně od 10 do 18 hodin. Prohlídka zámeckého okruhu vás seznámí s dějinami sídla od jeho vzniku ve 12. století, kdy byl vystavěn zbirožský románsko-gotický hrad, až po současnost. Mimo to se něco dozvíte o historii templářského řádu, který je se Zbirohem spjatý, což dokládají i některé pozoruhodné exponáty. 

Na Zbirohu poodhalíte roušku tajemství templářů

Na Zbirohu poodhalíte roušku tajemství templářů

V zámeckých sbírkách tak spatříte například původní zlatý žeton, používaný jako předchůdce mincí, či špičkovou kopii tzv. Lukánské desky - autoportrétu Leonarda da Vinciho. 

K vidění jsou také nálezy z hradní studny, Zednářský salonek se zednářskými ceremoniemi či Secesní salonek s tvorbou Alfonse Muchy. Ten dal název i dalšímu prostoru, Muchovu sálu, který se stal místem Muchovy slavné Slovanské epopeje. Dospělí zaplatí za vstupné 150 korun. Děti od 6 do 15 let mohou projít zámek za 60 korun, celé rodiny potom za 310 korun. Poslední prohlídka do zámku vychází v 17 hodin.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ.

Šťastnou cestu!

Autor:Nejčtenější

Češi si v Astaně oblékli „boratovské“ plavky, skončili ve vazbě

Zelené plavky proslavil filmový snímek Borat z roku 2006 s hercem Sachou...

Skupina Čechů se chtěla z žertu vyfotit v kazašské Astaně v kultovních zelených plavkách, kterými zemi proslavil...

Turisté naházeli za rok do římské fontány 36 milionů, charita je nedostane

Před římskou fontánou jsou každý den takové davy, že je velice těžké se k jejím...

Peníze, jež turisté nahází do slavné římské fontány di Trevi, už nebude automaticky dostávat katolická charitativní...

Je to tady! E-kola naplno vtrhla na cyklostezky i do terénu

Moderní e-kolo Specialized Turbo Vado 4.0 pro jízdu po městě i pro výlety po...

Měl jsem pekelný sen. Sešla se naše parta na bikovou půldenní vyjížďku. „Doufám, že na vás nebudeme čekat,“ obrací se...

Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

PŘEHLEDNĚ: Podívejte se na novinky lyžařských areálů. Kde zdražili?

Zahájení lyžařské sezony ve skiareálu na šumavském Špičáku.

Lyžaři si v nadcházející zimní sezoně připlatí za permanentky v průměru o čtyři procenta víc než loni. Vyplývá to z...

Další z rubriky

25 skvělých tipů na bruslení na městských kluzištích i v přírodě

Skvělé bruslení v přírodě nabízí Hořínský kanál, pískovna Baraba anebo Jiřická...

Volné sváteční dny můžete využít třeba k bruslení – s kamarády, s rodinou anebo ve dvou. Kluzišť a tipů, kde se...

Zábava na lyžích: dálkové běhy, závody s dětmi i jízda s pochodněmi

Špičák nabízí nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy.

Lyžařská sezona je v plném proudu ve všech českých i moravských areálech. Ačkoli tomuto týdnu kralují silvestrovské...

Netradiční adventní a zimní výlety

Během plavby kolem Olomouce si vyslechnete poutavé příběhy o historii města.

Potrpíte si na opravdu netradiční zážitky? Pak právě pro vás jsme na portálu Kudy z nudy nachystali pestrou všehochuť...

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.