Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tajemné věže Opuštěného údolí

  17:36aktualizováno  17:36
Kola se dvakrát marně natočí do protipohybu a nakonec pustí vůz do dlouhého smyku.... Pět centimetrů čerstvého sněhu sice zpomaluje náš postup, ale nával adrenalinu z divoké terénní jízdy je bohatou kompenzací. Na zcela opuštěné silničce s kartografickým názvem CC 10 protínající území národního monumentu Hovenwep ale naštěstí havárie nehrozí. Mapa o CC 10 hovoří jasně a stručně: často nesjízdná. Únorové počasí je i v nížších polohách okolí Four Corners (Čtyřrohu) zcela nepředvídatelné - chvíli jasno, chvíli není vidět pro hustou vánici.

Zemi mělkých a dobře ukrytých kaňonů severně od hranice Utahu, Arizony, Colorada a Nového Mexika (proto Čtyřroh) si před dvěma tisíci lety vybral tajemný lid Anasazi za své útočiště. Hovenweep, řečí utažských Indiánů Opuštěné údolí, bylo pouze jednou z menších osádek rozlehlého systému skalních sídlišť, které Anasazi zbudovali v územním pásu dlouhém více jak tisíc mil.

Rangerská stanice připomíná pohraniční zastávku dávno zapomenuté železnice. A její strážce by zřejmě býval pilným a svědomitým přednostou. Ne více jak třicetiletý mladík překvapeně vzhlédne. Řídké vousy nedokáží skrýt stopy mastnoty, snad od narychlo snědené svačiny. Vrazí mi do rukou pár letáků s informacemi a houkne, jako že jóó, že tady jsme správně u Anasazi.

Několika nacvičenými větami vysvětlí, co je k vidění a na závěr přidá otázku, zda jsme zaplatili. Kývnu a on se spokojeně odvrací zpět ke svým knihám, dotazníkům, statistikám a bův ví k čemu ještě.

Dva a půl kilometrů dlouhá stezka k ruinám začíná hned u stanice. Vede po okraji kaňonů Little Ruin Canyon a Side Canyon, aby po chvíli sestoupila k jejich dnu, vyšplhala se vzhůru k opačné straně a vrátila se zpět na místo, kde začala. Kvalitně zachovalé zbytky prehistorických staveb dokazují, že jejich stavitelé zvládali minimálně základy statitiky a konstrukce několikaposchoďových budov. Anasazi v nich nejen bydleli, ale používali je také k uchování potravin a to hlavně v důmyslných kamenných boxech pod skalními římsami, kde bylo dostatek chladu.

Archeologové dodnes žasnou při pohledu na vysoké kruhové věže. Otazníky v jejich myslích vyvolává zejména důvod, kvůli němuž tito předchůdci amerických Indiánů stavěli budovy podobné střílnám či strážným věžím. Žádné stopy otevřeného nepřátelství vůči "lidem z kaňonů" totiž vědci neobjevili.

Jedna z teorií tvrdí, že věže sloužily coby astronomické pozorovatelny, díky nimž Anasazi předvídali sezónní vlivy tolik důležité pro jejich farmaření. Období dešťů byla totiž pro pěstování kukuřice, fazolí, dýní a dalších plodin na malých mimoúrovňových terasách klíčová, neboť voda je zde v letních měsících velmi vzácná. Předpovědi počasí potřebovali k nastavení systému primitivních, ale účinných přehrad, s jejichž pomocí udržovali vodu v ramenech kaňonů a bránili odplavování kvalitní půdy. Nunto podotknout, že Anasazi byli výjimečnými hospodáři, protože k udržení zemědělských prací vystačili s pouhými dvaceti centimetry srážek ročně.

Jiná hypotéza naopak vyzdvihuje vojenský účel věží. Tuto doměnku podporuje náhlé až překotné zmizení Anasazi (před 800 lety) neznámo kam, přisuzované útěku ze strachu před rozpínavým nepřítelem. Ostatně Anasazi neodešli pouze z Opuštěného údolí, nýbrž i z dalších míst včetně dokonale skrytého skalního města v Mesa Verde či tábořišť v Chaco Canyon v Colorádu. Kam se úchylili je dodnes velkou záhadou. 

Více o Spojených státech najdete na autorových soukromých stránkách:

vánice při cestě do Hovenweep National Munument

rangerská stanice vypadala spíše jako železniční zastávka

strážní věž, či pozorovatelna dávných astronomů

Autor:Nejčtenější

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Experti: Stav českých lesů je i kvůli výkyvům počasí ekologická katastrofa

Na místě hustého lesa zůstává v revíru nové Vrbno na Vítkovsku jen pár...

Za bezprecedentní ekologickou katastrofu označil současný stav lesů náměstek ministerstva životního prostředí Vladimír...

Další z rubriky

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Marx, kachničky a hrníčky. Suvenýry kritika kapitalismu jsou skvělý byznys

Nejslavnější kritik kapitalismu Karl Marx je v rodném Trevíru předmětem velmi...

Nejslavnější kritik kapitalismu Karl Marx je v rodném Trevíru předmětem velmi dobrého byznysu. Suvenýry s jeho...

Apokalypsa v dinosvětě: Největší Jurský park minulosti postraší i pobaví

Obří monstra před lety děsila návštěvníky, nyní hnijí v lese a člověk by nad...

Obří monstra před lety děsila návštěvníky, nyní hnijí v lese a člověk by nad nimi spíš zaplakal. Podívejte se na fotky...

Najdete na iDNES.cz