Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tajemné věže Opuštěného údolí

  17:36aktualizováno  17:36
Kola se dvakrát marně natočí do protipohybu a nakonec pustí vůz do dlouhého smyku.... Pět centimetrů čerstvého sněhu sice zpomaluje náš postup, ale nával adrenalinu z divoké terénní jízdy je bohatou kompenzací. Na zcela opuštěné silničce s kartografickým názvem CC 10 protínající území národního monumentu Hovenwep ale naštěstí havárie nehrozí. Mapa o CC 10 hovoří jasně a stručně: často nesjízdná. Únorové počasí je i v nížších polohách okolí Four Corners (Čtyřrohu) zcela nepředvídatelné - chvíli jasno, chvíli není vidět pro hustou vánici.

Zemi mělkých a dobře ukrytých kaňonů severně od hranice Utahu, Arizony, Colorada a Nového Mexika (proto Čtyřroh) si před dvěma tisíci lety vybral tajemný lid Anasazi za své útočiště. Hovenweep, řečí utažských Indiánů Opuštěné údolí, bylo pouze jednou z menších osádek rozlehlého systému skalních sídlišť, které Anasazi zbudovali v územním pásu dlouhém více jak tisíc mil.

Rangerská stanice připomíná pohraniční zastávku dávno zapomenuté železnice. A její strážce by zřejmě býval pilným a svědomitým přednostou. Ne více jak třicetiletý mladík překvapeně vzhlédne. Řídké vousy nedokáží skrýt stopy mastnoty, snad od narychlo snědené svačiny. Vrazí mi do rukou pár letáků s informacemi a houkne, jako že jóó, že tady jsme správně u Anasazi.

Několika nacvičenými větami vysvětlí, co je k vidění a na závěr přidá otázku, zda jsme zaplatili. Kývnu a on se spokojeně odvrací zpět ke svým knihám, dotazníkům, statistikám a bův ví k čemu ještě.

Dva a půl kilometrů dlouhá stezka k ruinám začíná hned u stanice. Vede po okraji kaňonů Little Ruin Canyon a Side Canyon, aby po chvíli sestoupila k jejich dnu, vyšplhala se vzhůru k opačné straně a vrátila se zpět na místo, kde začala. Kvalitně zachovalé zbytky prehistorických staveb dokazují, že jejich stavitelé zvládali minimálně základy statitiky a konstrukce několikaposchoďových budov. Anasazi v nich nejen bydleli, ale používali je také k uchování potravin a to hlavně v důmyslných kamenných boxech pod skalními římsami, kde bylo dostatek chladu.

Archeologové dodnes žasnou při pohledu na vysoké kruhové věže. Otazníky v jejich myslích vyvolává zejména důvod, kvůli němuž tito předchůdci amerických Indiánů stavěli budovy podobné střílnám či strážným věžím. Žádné stopy otevřeného nepřátelství vůči "lidem z kaňonů" totiž vědci neobjevili.

Jedna z teorií tvrdí, že věže sloužily coby astronomické pozorovatelny, díky nimž Anasazi předvídali sezónní vlivy tolik důležité pro jejich farmaření. Období dešťů byla totiž pro pěstování kukuřice, fazolí, dýní a dalších plodin na malých mimoúrovňových terasách klíčová, neboť voda je zde v letních měsících velmi vzácná. Předpovědi počasí potřebovali k nastavení systému primitivních, ale účinných přehrad, s jejichž pomocí udržovali vodu v ramenech kaňonů a bránili odplavování kvalitní půdy. Nunto podotknout, že Anasazi byli výjimečnými hospodáři, protože k udržení zemědělských prací vystačili s pouhými dvaceti centimetry srážek ročně.

Jiná hypotéza naopak vyzdvihuje vojenský účel věží. Tuto doměnku podporuje náhlé až překotné zmizení Anasazi (před 800 lety) neznámo kam, přisuzované útěku ze strachu před rozpínavým nepřítelem. Ostatně Anasazi neodešli pouze z Opuštěného údolí, nýbrž i z dalších míst včetně dokonale skrytého skalního města v Mesa Verde či tábořišť v Chaco Canyon v Colorádu. Kam se úchylili je dodnes velkou záhadou. 

Více o Spojených státech najdete na autorových soukromých stránkách:

vánice při cestě do Hovenweep National Munument

rangerská stanice vypadala spíše jako železniční zastávka

strážní věž, či pozorovatelna dávných astronomů

Autor:


Nejčtenější

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

VIDEO: Přes Alpy na skákacím míči. Šílený nápad vznikl u bezdomovce

Brit překonal Alpy na skákacím balónu

Celkem sedmnáct dní mu trvalo, než na trase dlouhé 76 kilometrů proskákal přes Alpy z Itálie do Francie. Steven Payne...

Řecký ráj trpí pod návalem turistů z výletních lodí, Santorini chystá omezení

Kromě výletních plaveb je Santorini přední destinací pro svatby a líbánky.

Obrovské výletní lodě jsou pro někoho požehnáním, někomu přinášejí jen utrpení. K řeckému ostrovu Santorini jich každým...

Najdete na iDNES.cz