Tady (prý) leží Leonardo Da Vinci

Vynálezce, vědátor, umělec, autor slavné Mony Lisy, světoznámý Leonardo da Vinci byl Ital, ale jeho tělo je pochováno ve Francii. V zámku Amboise, který oplývá bohatou historií. Ovšem jestli to je pravda, za to by patrně nikdo ruku do ohně nedal. Průvodce sice píší o tom, že da Vinci spí nejhlubším spánkem právě v zámku nad Loirou, ale jsou i jiné varianty: V květnu 1519 Leonardo umírá a jeho tělo je pochováno v klášteře Saint-Florentin. Avšak už od druhé poloviny 18. století nezůstává po hrobě tohoto renesančního génia jediná stopa.

Pravdou ovšem je, že právě Leonardův hrob patří k největším turistickým lákadlům zámku Amboise, který leží zhruba dvě hodiny cesty autem od Paříže. Hrobka není přímo ve šlechtickém sídle, ale v kapli. Navštívit zámek a nezajít k hrobu, neudělat zde pár snímků, se rovná téměř zločinu. Však v kapli také bývá pořádně plno...

Pravdou také je, že se na konci svého života Leonardo v okolí zámku a v jeho útrobách vyskytoval. Do tohoto kraje dorazil roku 1517. Byl už hodně starý a měl ochrnutou pravou ruku. Ani to mu však nezabránilo v tom, aby nadále pracoval. Věnoval se především filozofickým a vědeckým projektům. Vytváří studie o síle přírody, které budují a ničí vesmír.

Podle dochovaných údajů je jeho posledním potěšením ve stáří jeho oblíbený žák Francesko de Melzi, kterému Leonardo odkázal většinu svých poznámek a sešitů. Zachovalo se jich ovšem pouhých devatenáct, obsahují však více než 3,5 tisíce stran, které jsou popsané a pokreslené po obou stranách.

Ve sklepeních zámku Amboise se vystavují modely Leonardových vynálezů. A na zahradě před zámkem je géniova socha - nezapomeňte fotoaparát!

Ale abychom pro samého Leonarda nezapomněli na samotný zámek. Určitě stojí za návštěvu, tím spíš, že je stále "živý", tedy že část je obývaná. Poznáte to například podle toho, že z krbu je cítit kouř. Zámek pak má úplně jinou atmosféru, než sídla, v nichž desítky let nikdo nebydlí a všechno je tak trochu umělé a nepřirozené.

Zámek se tyčí nad Loirou a jeho prohlídka zabere dobrou hodinu. Přesně se k němu hodí rčení "kráčely tudy dějiny". Žil zde Ludvík XI., narodil se tu a zemřel Karel III., pravidelnými hosty tu bývali František I. i Kateřina Medicejská. Co jméno, to výrazná osobnost, která utvářela dějiny Francie a Evropy. Zámek se stal v roce 1560 dějištěm nezdařeného spiknutí hugenotů a ke shlédnutí je tu místo na cimbuří, kde na železných hácích viselo 1200 těl odpůrců Jindřicha II.

Ze zámku je působivý pohled na městečko. Ostatně i procházka úzkými uličkami se spoustou obchůdků, restaurací a kaváren je velmi příjemná. Za návštěvu stojí i místní trh, kde se prodává snad vše, na co si vzpomenete. Ale kupovat ani nic nemusíte. Stačí se jen tak procházet a vstřebávat atmosféru...

Odraz barevných sklíček v okně kaple, kde jsou údajně Leonardovy ostatky.

Kaple, kde jsou údajně Leonardovy ostatky.

Hrobka, kde je údajně pochován Leonardo da Vinci.

Celkový pohled na zámek Amboise.

Jedna z komnat zámku Amboise.