Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tady je to město, kde žil mladý Buddha

  10:39aktualizováno  10:39
Pro buddhisty to může být nejvýznamnější nález za posledních pět let. A příslib pro vstup do nového tisíciletí. Archeologové z univerzity v anglickém Bradfordu na první svátek vánoční oznámili, že objevili v Nepálu město, kde Buddha údajně strávil své dětství. Před pěti lety se možná rozluštila záhada, po jejímž objasnění pátrali lidé 25 století - místo, kde se narodil Siddhártha Gautamu, princ z rodu Šákjů, který se v 35 letech stal Buddhou. V roce 1995 odkryli archeologové ve městě Lumbiní pět metrů pod chrámem zasvěceným Májadéví zbytky pradávné svatyně s červenohnědým oválným kamenem, který podle některých historiků přesně označuje místo, kde se Buddha podle některých pramenů v roce 623 před Kristem narodil.
Buddha

Buddha | foto: archiv

 Jiné údaje to však zpochybňují - jako nejmladší datum bývá uveden rok 480 před naším letopočtem. Britští archeologové z univerzity v Bradfordu pod vedením Robina Coninghama a Schmidta Armina se v poslední době soustředili na výzkum v oblasti městečka Tilaurakot, kde podle řady pramenů mělo kdysi stát město Kapilavastu. V něm Buddha údajně strávil své dětství a jinošství.

Tilaurakot je situován asi 28 kilometrů západně od Lumbiní. "Kapilavasta bylo opevněné město o rozloze přibližně dvaceti hektarů a existovalo v období 1000 před naším letopočtem až do poloviny prvního tisíciletí," stojí ve zprávě vydané pro média katedrou archeologie Bradfordské univerzity. "Naše práce sestávala z topografických a geofyzikálních zkoumání. Jedno z nich nás dovedlo k objevu pozůstatků široké ulice, která byla pravděpodobně hlavní tepnou města vedoucí od východní brány," píší archeologové.

Uvádějí dále podrobnosti o objevech zbytků opevněného středu města a jeho okolí, které tvořila zemědělská zóna. Archeologové v této lokalitě našli rovněž železné kotle, terakotové kotlíky, keramické perly a části pomalovaných hliněných nádob, přičemž většina nálezů pochází z šestého až pátého století před naším letopočtem - tedy z doby, kdy se Buddha údajně narodil.

Stejně jako u jiných vůdčích postav světových náboženství je i v případě Buddhy mnoho údajů buď zpochybnitelných, nebo jsou zcela zahaleny temnotou. Jisté je, že se narodil jako syn krále či šlechtice jižně od vrcholů Himálaje. Jedna z nejznámějších legend, které se ho týkají, vypráví o tom, jak se Buddhově matce před narozením syna zdál sen, že chlapec se stane králem a pánem světa, pokud zůstane v domě svého otce, ale pokud jej opustí, stane se svatým, který osvobodí svět od nejistoty.

Archeologové si od nálezu slibují i možnost zkoumat, jak žili lidé v Buddhově době a zda se dají potvrdit i jiné tradované představy - například o tom, že jeho první přívrženci žili prostě a chudě, nebo zda jim to pouze přisoudila pozdější tradice. Bradfordská univerzita, která provádí výzkumy ve spolupráci s nepáls kými archeology a UNESCO, zkoumá také další zajímavé místo - městečko Ramagramu, které leží přibližně čtyřicet kilometrů severovýchodně od Lumbiní. Mnozí buddhisté o něm tvrdí, že právě zde stál sloup - stupa -, na němž byla umístěna jedna z osmi nádob naplněných Buddhovým popelem. V Ramagramě dosud nebyly prováděny žádné archeologické vykopávky.
 

 

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Přírodní národy už kvůli globalizaci téměř skončily, říká cestovatel

Cestovatel Petr Jahoda má za sebou desítek expedic k přírodním národům Asie a...

Máte sen, že vyrazíte do světa za dobrodružstvím? Cestovatel Petr Jahoda jich na cestách za přírodními národy prožil...

Bulharské UFO. Na chloubu komunistů přispěly i děti ze školky

V mlze vypadá celý památník snad ještě pompézněji.

Památník Buzludža vlastně stavělo celé Bulharsko. Měla to být velká sláva a také byla. Avšak dlouho nevydržel. Po...

Najdete na iDNES.cz