Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tady je pupek celého Česka!

  15:27aktualizováno  15:27
Na první pohled je Golčův Jeníkov, nevelké město mezi Havlíčkových Brodem a Čáslaví, tuctové. Jen Golčův Jeníkov se však může pochlubit tím, že leží přesně uprostřed republiky. Tady je pupek Česka, mohou se chlubit obyvatelé městysu. Srdce v srdci Evropy. Upozornění pro hnidopichy: přesně změřitelný střed republiky leží kousek vedle města, v lese. Ale nejblíž k tomuto jedinému bodu v zemi je právě z Golčova Jeníkova. "Střed jsme si tak trochu přivlastnili," usmívá se starosta Pavel Kopecký.

Jenže. Přijíždíte-li do Golčova Jeníkova, nikdy vás nevítá oznámení, že se právě nacházíte ve středu republiky, neprodávají se tu pohlednice s nápisem Město ve středu Česka. Ani na povedených internetových stránkách města není zmínka o tom, na jakém "cenném" místě Golčův Jeníkov leží. "Možná by bylo dobré s tím něco udělat, třeba na to nalákat turisty," připouští starosta.

Už před časem se ve městě objevil nápad, že na velký oblý kámen, který leží na náměstí kousek od starobylé budovy radnice, by bylo dobré vytesat nápis Střed republiky. Svého času jsme lákali podnikatele na to, že tady je střed republiky a je to pro ně nejvýhodnější místo, ale moc úspěšné to nebylo," říká starosta. "Jestli to je lákadlo pro turisty, to nedokážu říct."

Golčův Jeníkov nemá takové památky jako Kutná Hora nebo Český Krumlov, ale i tak má návštěvníkům co nabídnout. Historie města je hodně dlouhá a dost zajímavá. Už v pradávných dobách, když ještě nikdo nevyměřoval střed země, ležel Jeníkov na strategickém místě. Právě tudy vedly významné obchodní stezky na Moravu. Odhaduje se, že osada byla založena někdy mezi desátým a dvanáctým stoletím.

Podle pověsti má "zásluhu" na jejím vzniku jakýsi odvážný chasník jménem Jeník. V dobách, kdy všude okolo byly jen husté lesy, v nichž se skrývala mnohá nebezpečí, narazil Jeník v temném hvozdu na zubra. Ozbrojen pouze holýma rukama velké zvíře přemohl a na počest jeho vítězství byla nově založená osada pojmenovaná Jeníkov. Až o mnoho let později přibylo k Jeníkovu jméno Golčův.

Za třicetileté války, v roce 1636, dostal zdejší rozsáhlé pozemky za své válečné zásluhy Martin Maxmilián, svobodný pán z Goltze. Okamžitě se vrhl do zvelebování obce, nechal například přestavět a rozšířit tvrz, vybudovat radnici. Pán z Goltze sice zemřel v roce 1653, jeho jméno však Jeníkovu zůstalo. Kromě radnice je ve městě ještě několik historických památek a zajímavostí. Leží tu jeden z nejstarších židovských hřbitovů ve střední Evropě. Leč pro veřejnost je zavřený, otevírá se jen na požádání. "Hřbitov byl zdevastován, proto ta opatrnost," vysvětluje starosta.

Stejně je na tom stará židovská synagoga, kde je uložena část depozitáře z pražského Židovského muzea, a která je též uzavřena. Současný společenský život v Golčově Jeníkově, kde žije zhruba 2650 lidí, se koncentruje především na protáhlé náměstí. Sem chodí lidé za nákupy i za zábavou. Na náměstí je prastará radnice, o níž již byla zmínka, i barokní stará pošta, která až do roku 1870 sloužila jako poštovní a přepřahací stanice dostavníků na tehdejší zemské silnici. Ale je tu také nevkusné socialistické nákupní středisko. Vyjímá se tu stejně jako pěst na oku.

Dole, kde náměstí zase přechází v ulici, je jedna historická zajímavost. Kostel a vysoká věž, které jsou odděleny silnicí. Původně patřily obě stavby k sobě, ale poté chrám zachvátil požár. Jelikož se hrabě Ledebour nepohodl s jezuity, nechal novou věž postavit mimo kostel. Od konce loňského roku, kdy byl okolo města dostavěn silniční obchvat, je Golčův Jeníkov hodně klidný.

Postranní uličky jsou prakticky prázdné, jako by tu někde usnula šípková Růženka. "Je tu klid. Možná ale, že je někdy až moc velký," říká starosta Kopecký. Podobně ospale vyhlíží i okolí Jeníkova. Mírně zvlněná krajina, občas kopeček, ale jen malinký, tu a tam kousek lesa. Ale do okolí se dá chodit na příjemné procházky. Třeba do dva kilometry vzdálené obce Podpoky k potoku, který býval kdysi zlatonosný. Možná, že kousek zlata by se tam ještě dal nalézt...

Může se hodit
JAK SE TAM DOSTAT: Ideální spojení je autem. Z dálnice Praha - Brno uhnete v Humpolci na Havlíčkův Brod a pak jedete po hlavní až do Golčova Jeníkova. Druhá cesta vede od Čáslavi. Do Golčova Jeníkova jezdí také vlak a autobus.

INFORMACE: Spoustu informací o historii i současnosti Golčova Jeníkova najdete na internetové adrese www.golcuv-jenikov.cz.


Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Přírodní národy už kvůli globalizaci téměř skončily, říká cestovatel

Cestovatel Petr Jahoda má za sebou desítek expedic k přírodním národům Asie a...

Máte sen, že vyrazíte do světa za dobrodružstvím? Cestovatel Petr Jahoda jich na cestách za přírodními národy prožil...

Bulharské UFO. Na chloubu komunistů přispěly i děti ze školky

V mlze vypadá celý památník snad ještě pompézněji.

Památník Buzludža vlastně stavělo celé Bulharsko. Měla to být velká sláva a také byla. Avšak dlouho nevydržel. Po...

Najdete na iDNES.cz