Taba už pro Čechy nemusí být tabu

  • 11
Egyptský poloostrov Sinaj tvoří z valné většiny hory a písek. Pobřeží Rudého moře však nabízí i letoviska, ve kterých se dá strávit "letní" dovolená v kterémkoli ročním období. Jedním z nich je Taba, z jejích písečných pláží je přes hladinu Akabského zálivu vidět pobřeží Izraele, Jordánska a Saúdské Arábie.

Právě poloha letoviska umožňuje návštěvníkům na chvíli opustit pláž a vydat se na výlet za historickými nebo přírodními památkami.

Výlety mohou vést i za hranice Egypta, například do Izraele nebo jordánského skalního města Petra. Cesta do Jordánska trvá lodí asi hodinu. V Egyptě může být cílem například Klášter svaté Kateřiny, Mojžíšova hora nebo barevný kaňon u města Nuvejbá. - více zde

Cesty za poznáním nemusejí v okolí Taby vést jen za památkami. Mohou směřovat i do úplně jiného světa, pod mořskou hladinu. Možnost navléknout ploutve, vzít si na obličej potápěčské brýle a vyrazit se zkušeným instruktorem a vzduchovou lahví do vody má i ten, kdo nemá s potápěním žádnou zkušenost.

Na pirátskou loď jedině bez bot

Jednou z cest je výlet na staré pirátské lodi, která po asi hodině plavby z Taby zakotví u Faraonova ostrova. Na něm je starobylá pevnost, která slouží egyptské armádě ještě dnes.

Podmínkou pro vstup na palubu lodi je to, že se cestující před nástupem zbaví svých bot, po palubě se chodí jen bosky. Obuv skončí v bednách, ze kterých si ji dočasní námořníci při vystupování z lodi zase vyzvednou.

O obraz bohatého a barevného podmořského života ovšem nepřijdou ani ti, kteří se raději drží spíše u hladiny. I při šnorchlování je možné spatřit ryby různých barev i velikostí i nádherné korálové útesy. Platí zde ale zákon, "co je v moři, to v něm také zůstane".

Loď se během plavby na vlnách příjemně pohupuje, kdo má zájem, může si vlézt do sítě na přídi, která dříve sloužila k převážení nákladu. Jen asi půl metru nad hladinou si tak můžete užívat pohledu na příď lodi rozrážející vlny. Musíte ale počítat s možností, že přijde větší vlna a ze sítě vylezete mokří.

Taba se na české hosty těší

Taba je spíš než městem turistickým střediskem. Na pobřeží stojí několik hotelů světových řetězců a řada menších soukromých hotelů, další se staví. Velké a rozlehlé hotelové areály jsou prakticky jako města. Hosté v nich mohou zajít na skleničku do baru nebo jídlo do některé z několika restaurací, jsou tu obchůdky se suvenýry, k dispozici jsou i služby.

Místní hoteliéři tvrdí, že i přes nedávný teroristický útok na hotel Hilton, který je mimochodem jedinou vysokou budovou v Tabě, je lokalita bezpečná. Každý vůz, který do hotelových areálů přijíždí, je zkontrolován, u vchodů do hotelů jsou bezpečnostní rámy a turistická policie prohlíží zavazadla.

Jako jediná nabízí v Česku zájezdy do Taby cestovní kancelář Fischer. "Taba je naší novinkou. Jsem přesvědčen, že bude hitem letošní zimní sezóny," říká její výkonný ředitel Jiří Jelínek. Milovníky tepla a koupání může přesvědčit například průměrná teplota vzduchu v prosinci, která dosahuje dvaceti stupňů, v listopadu je tu ještě o čtyři stupně tepleji. Podobné teploty má i moře.

Čeští turisté mají v Tabě připravené vřelé přivítání. "Na Čechy se těšíme. Zatím k nám jezdili spíše méně, ve skupinkách se Slováky," říká například ředitel hotelu Marriott Usáma Masúd.

 

Na plážích Taby stojí několik komplexů světových hotelových řetězců.

Písčité pláže Taby omývají vody Rudého moře.

Hotelové komplexy nabízejí veškerý komfort.

Letovisko Taba se stále rozrůstá. Na snímku je rozestavěný hotel na pláži.

V okolí Taby jsou dobré podmínky pro potápění. Nzekušené potápěče doprovodí pod vodu instruktor.

Do sítě na přídi můžete ´nastoupit´ a být tak během plavby jen pár centimetrů nad hladinou.

Pevnost na Faraonově ostrově využívá egyptská armáda i dnes.

Před vstupem na palubu musí každý odevzdat boty. Obuv ´cestuje´ v bedně.

Loď, která dnes vozí na výlety turisty, prý kdysi sloužila pirátům.

Pláž láká k lenošení na slunci i ve stínu.