Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sychrov, jeden z nejhezčích zámků severních Čech

aktualizováno 
Zámek Sychrov, ležící poblíž Turnova, mnozí zahrnují do Českého ráje. Součástí chráněné oblasti zámek sice není, ale "rajsky" to tu vypadá. Na nevysokém kopci se tyčí narůžovělá romantická stavba s věžičkami a pohádkovým nádvořím. Okolo pak najdete zachovalé lesy, tajemné zříceniny i zajímavá muzea.

Zámek Sychrov, který je otevřený celoročně, obepíná rozlehlý a půvabný anglický park. Navštívit můžete rovněž originální akvarijní expozici v jeho sklepení. Když se předem objednáte, po dohodě vám zde předvedou i ukázku letu dravců.

Dvořákův Sychrov

Sychrov je dnes zrekonstruovaný do podoby, jakou měl v době své největší slávy, tedy v 19. století. Honosné místnosti se chlubí kazetovými stropy, bohatě vyřezávaným nábytkem, záclonami až po podlahu a unikátními detaily. Kdysi tu v takovém přepychu žila rodina Rohanů a své bohatství i postavení dávala najevo. V průběhu staletí se sem sjela řada významných hostů.

Patrně nejslavnějším z nich byl Antonín Dvořák. Skladatel sem jezdil za svým přítelem Aloisem Göblem, zámeckým úředníkem, který měl velmi rád hudbu.

Na počest Dvořákových návštěv, jichž bylo dohromady devět, je dnes na Sychrově instalován památník s bustou Antonína Dvořáka, několika jeho osobními věcmi a klavírem, který Kamil Rohan, tehdejší majitel panství, věnoval Aloisi Göblovi. Dvořákovy cesty do zdejšího kraje připomínají i tradiční hudební slavnosti "Dvořákův Sychrov a Turnov".

Zámek Sychrov - interiéry

Výlet do historie

Sychrov

Otevírací doba a vstupné na www.zamek-sychrov.cz.

Tip: o víkendu 4.-5. dubna se zde pořádají od 9-16 hodin tradiční velikonoční trhy s doprovodným programem uměleckého sdružení Bohém a jeho hostů.

Když na Sychrov přijížděl Dvořák, měl už zámek dlouhou a bohatou historii. Původní barokní stavba ze 17. století, vystavěná pro jakousi rytířskou rodinu, brzy zchátrala. Až roku 1820 ji zachránil Karel Alain Gabriel Rohan, představitel francouzské šlechty, prchající do Čech před Velkou revolucí. Mnoho aristokratů se po utišení největší "bouře" vrátilo, on zůstal.

Byl to právě Karel Rohan, kdo ze Sychrova udělal honosný zámek, hodný vysoce postaveného šlechtického rodu. Stavba byla dokončena v roce 1834 v empírovém stylu. Později zámek prošel novogotickými úpravami a spolu s navazujícím parkem se stal tím, čím je dnes – pohádkovým areálem dýchajícím romantickou atmosférou.

Zámek Sychrov - interiéry

Smutnou etapou prošly zámecké interiéry za funkcionalismu, kdy tehdejší móda velela majitelům učinit sídlo co nepraktičtější. Pochopitelně na úkor bohaté výzdoby. Jednoho dne kněžna Margareta prohlásila, že jí přijdou cenné kazetové stropy nevkusné a kýčovité, tak byly odstraněny. Reprezentační prostory se změnily v dětské pokoje, zdi přišly o historické tapety a starý vyřezávaný nábytek byl vyměněn za nový, moderní.

Do sklepa za podvodní říší

Zámek SychrovTeprve po zestátnění se přistoupilo k rekonstrukci interiérů, které byly podle dobových fotografií upraveny do původní podoby. Když se tu dnes člověk prochází, má pocit, jako by se v čase propadl o půl druhého století do minulosti. Nebo jako by se ocitl na stránce dětské knížky o nafintěných princeznách, udatných rytířích a děsivých dracích.

Milovníci přírody ocení prohlídku zámeckého parku, která je příjemná i za mrazivého počasí. Rozsáhlý anglický trávník, zavátý sněhem, vede k chátrající – a o to romantičtější – kolonádě s někdejší vodní nádrží, ozdobenou sochou. Po vycházce se můžete ohřát v zámecké restauraci.

Zajímavá přírodovědecká expozice čeká v potemnělém sklepení zámku. Díky několika akváriím se odsud "přenesete" do hlubin dvou nedalekých řek: Jizery a Mohelky. Šplouchání, odrážející se od prastarých kamenných zdí, skutečně vytváří dojem, jako byste se ocitli pod vodní hladinou.

Zámek Sychrov, vodárenská věž v anglickém parku

Vodárenská věž v anglickém parku

KAM ZE SYCHROVA?

Prohlídka sychrovského zámku zabere i s procházkou po parku asi dvě až tři hodiny. Odsud se ale můžete vydat na další výlet - nabízíme vám jednu variantu pro pěší turisty, druhou pro ty mobilnější.

Pěšky do Podještědí

Asi dvanáct kilometrů dlouhá trasa (modrá turistická značka, velmi mírně zvlněný terén) vás přes obce Sychrov a Vlastibořice s nepřístupným hradem zavede do Českého Dubu. Alternativou je o něco kratší červeně značená trasa, také vesměs vedoucí poli, tu a tam lesem. Narazíte na ní také na krásný kamenný železniční viadukt z poloviny 19. století, který je dlouhý 120 metrů a tvoří ho dvě řady oblouků.

V malebném Českém Dubu, jehož historické jádro bylo roku 1992 vyhlášeno městskou památkovou zónou, můžete navštívit Podještědské muzeum Karolíny Světlé. Expozice se pyšní předměty, spojenými se životem slavné české spisovatelky, původním vybavením vesnické školy a kabinetem grafiky místního rodáka Petra Dillingera.

Následující den se pak můžete z Českého Dubu vypravit dále na sever. Červená turistická značka vás po zhruba dvanácti kilometrech dovede přímo na Ještěd. Za vsí Horka (rozcestník Jiříčkov, BUS) je možné odbočit k asi kilometr vzdálenému Krucemburku (zelená trasa). Z tamního kopce Mazova horka je krásný výhled do kraje.

Autem, autobusem nebo vlakem do srdce Českého ráje

Hrubý RohozecMáte-li auto, nebo povede-li se vám dobře chytnout autobus či vlak, jste za pár minut v Turnově, výchozím bodě pro výlety do Českého ráje. Přímo ve městě můžete navštívit krásný zámek Hrubý Rohozec se zámeckou stezkou, vedoucí do původního hradního příkopu, Dlaskův statek nebo Muzeum Českého ráje s expozicí drahých kamenů a zajímavostmi z Pojizeří.

Severně od Turnova se otevírá jakýsi ostrůvek CHKO Český ráj, protkaný křížem krážem turistickými trasami. Za návštěvu rozhodně stojí Malá Skála, nad níž se zdvíhá Vranov, největší skalní hrad u nás. V době romantismu byl upraven na úchvatný Pantheon s kaplí, z níž je pěkný výhled.

KostPo červené turistické trase můžete pokračovat na zříceninu Frýdštejn (asi 4 km), případně si užít výhledu také z nedaleké rozhledny Kopaniny (další asi 3 km po modré, návrat do Malé Skály možný po zelené – okruh).

Na jih od Turnova leží samé srdce Českého ráje. Pokud tady jste autem, stihnete za víkend určitě hned několik nejvýznamnějších památek: středověký hrad Kost s mučírnou, majestátní zříceninu Trosky či zámeček Humprecht s atypickým půlměsícem na střeše.


Zdroj: Mapy © PLANstudio

Autoři:Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Nejhezčí kout Vysočiny i parádní skály. Jarní výlet do Žďárských vrchů

Nejvyšší kóta Devíti skal

Roztodivná skaliska trčící ze země do úctyhodných výšek jsou pro Žďárské vrchy typické. Některá převyšují okolní stromy...

Vodácká pohoda. Malebný úsek Sázavy pro ty, co milují klid

Připlouváme do Českého Šternberka

Náš dnešní tip na pohodový výlet po Sázavě je určený pro vodáky všech kategorií. Sázava patří mezi naše nejhezčí řeky a...

Svatý Jan: krásný kultovní výlet kousek od Prahy

Srbsko leží na levém břehu Berounky a je známé výraznými vápencovými skalami a...

Zveme vás na hezký a nenáročný jarní výlet kousek od Prahy. Přestože se podíváme na Karlštejnsko, návštěvu jednoho z...

Najdete na iDNES.cz