Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak chutná pivo ve výšce Sněžky. A kde ho vypijou nejvíc na světě

aktualizováno 
Ještě před rokem to byl nejvýše umístěný pivovar v Evropě. Pak ale konkurenční Italové začali vařit pivo ještě o sto metrů výš, a tak sládek ze švýcarské vesničky Monstein, která leží v 1 650 metrech nad mořem, musel změnit slogan. A trefil to dobře, nad dveřmi pivovaru stojí: Poslední pivní zastávka na cestě do nebe.

Zapadlou švýcarskou romantickou vesničku Monstein ve výšce Sněžky proslavil až pivovar. | foto: Libor Budinský, pro iDNES.cz

Na rodinný pivovar stačí jen pár místností. V jedné se vaří pivo, v další se lahvuje a ve sklepě zase degustuje. A všichni gurmáni dobře vědí, že přímo v pivovaru chutná pivo nejlépe.

"Naše pivo není pro mladé lidi, kteří dávají přednost nižší cenně a většímu množství, ale pro zkušené znalce, kteří ocení unikátní piva, jako je třeba náš černý Mlok či biopivo Svišť," vysvětluje mladý sládek Hannes Gutschmidt, který pochází z Německa.

Největší násoskové na světě

Světlý ležák zraje dva měsíce, než se bez filtrace stáčí do lahví či sudů. A černý mlok je vlastně spíše sytě oranžový až nahnědlý, neboť se vyrábí ze zlehka opraženého sladu.

Fotogalerie

Vedle vybroušených pivních speciálů připravuje Monsteinský pivovar ještě celou řadu sezonních piv. Na jaře tu můžete koupit jarní pivo a v létě zase letní, které není moc silné, naopak před silvestrem se vaří novoroční pivo Royal, do kterého sládek přidává třešňovou esenci. Tradičně uvaří jen tisíc litrů, protože tohle pivo je určené jen pro místní. Ostatně o obyvatelích vesnice Monstein se traduje, že jsou to pěkní násoskové, neboť prý vypijí za rok nejvíce piva na celém světě. Prý zhruba tisíc piv na hlavu.

Práce nad zlato

Ročně vyprodukuje Monsteinský pivovar pouhých 180 tisíc litrů piva, které se čepuje hlavně v nedalekém Davosu. Ale lahvové pivo Monstein je možné koupit i ve švýcarském potravinovém řetězci Coop, třetinka vyjde na necelé tři švýcarské franky, což je zhruba šedesát korun.

"Lidé dnes hledají zajímavé kulinářské produkty, které jsou něčím výjimečné. A právě takové zákazníky chceme oslovit, protože vedle unikátního piva děláme i spoustu pivních specialit. Například čokoládové lanýže s pivní příchutí. A nebo domácí vaječný likér, ten už je také docela proslulý," říká Hannes, který studoval nejprve v Berlíně, ale později si odbyl také několikaměsíční pivní stáž v Anglii.

A jak se ke své práci v Monsteinu dostal? Při lyžování. Když před lety trávil zimní dovolenou v nedalekém Davosu, padl mu do oka také malý Monsteinský pivovar. A tak se zde poptal, zda náhodou nepotřebují sládka. Tehdy měli místo obsazené, ale za dva roky mu napsali dopis, zda má stále zájem. A tak se sem přestěhoval a začal vymýšlet nové a nové pivní speciály. "Vařit dobré pivo je přece nejkrásnější práce na světě," usmívá se Hannes.

Hannes se učil vařit pivo v Německu i Anglii.

Hannes se učil vařit pivo v Německu i Anglii.

Pozor na náves

Malá alpská vesnice Monstein (název je zkomoleninou slova Mondstein, což znamená měsíční kámen) stojí už tisíc let. A i když je zde pouze jednotřídka, hospoda v domě z roku 1644 a kostel na návsi, o turisty nemá nouzi. Je to právě slavný pivovar, který do obce přitahuje tisíce turistů. Proto místní dobrovolníci v pivovaru rádi pomáhají, dokonce i školáci zde pracují o víkendech, samozřejmě bez pivní odměny, kterou dostávají dospělí brigádníci.

"Ročně pořádáme na tři stovky akcí, takže je pořád co dělat," vysvětluje Hannes a dodává, že nejvíce lidí stejně přijíždí na individuální prohlídky pivovaru, zakončené degustací jeho piv, které stojí 20 franků (zhruba 400 korun). "Jenom máme někdy problém s místními, protože když se nám tu degustace trochu protáhne, řada hostů si pak po odchodu ulevuje přímo na návsi. Takže dnes všem říkám: jasně, klidně vám natočím další pivo, ale nesmíte nám močit na návsi," dodává se smíchem Hannes.

Ve vitríně můžete obdivovat sbírku pivních speciálů.

Ve vitríně můžete obdivovat sbírku pivních speciálů.

Na zdi visí sklenice štamgastů.

Na zdi visí sklenice štamgastů.

Tekuté dividendy

Monsteinský pivovar, stojící deset minut jízdy od známého zimního střediska Davos, byl založen v roce 2001. Krátce po založení udělali majitelé zajímavý strategický tah: místo půjčky od banky, kterou by museli s tučnými úroky brzy začít splácet, vydali sérii tisíce akcií v hodnotě kolem osmi tisíc korun (což není zas tak moc, neboť průměrný plat ve Švýcarsku se pohybuje kolem 110 tisíc korun), které byly během pár měsíců prodané. Akcionáři však nedostávají žádné dividendy, ale jednou za rok obdrží poukázku na odběr dvou litrů piva z jejich vlastního pivovaru.

Podrobné informace o zdejších pivních programech najdete na www.biervision-monstein.ch. Bohužel zatím pouze v němčině. Jedním z nejoblíbenějších programů je snoubení piva s kulinářskými specialitami, při jejichž přípravě se pivem také nešetřilo. Můžete ochutnat vepřové či hovězí na pivě či vyhlášený pivní sýr, který před časem získal medaili na švýcarské přehlídce nejlepších sýrů. A také tradiční fondue, které opět zpestřuje místní pivo.

Monstein, Švýcarsko

Monstein, Švýcarsko

Autor: pro iDNES.czNejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Strana řekla, tak to tak bude. V Číně se učí lyžovat 300 milionů soudruhů

Jihočínské lyžařské středisko Si-ling je nejluxusnějším lyžařským centrem v...

Pchjongčchang 2018 je minulostí, o slovo se hlásí zimní olympiáda Peking 2022. A Čína má ambiciózní plán – chce naučit...

Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Krokodýli v chrámu a jednorožci v kavárně. Skrytá tajemství Bangkoku

Wat Traimit najdete snadno, už do dáli září zlatem.

Rušná, obrovská, se spoustou turistických, ale i méně nápadných míst - taková je thajská metropole Bangkok. Jedno z...

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Nekomentujte politiku, vzkazuje Británie svým občanům v Rusku

Moskva. V popředí věže Kremlu, v pozadí monumentální budova Lomonosovovy...

Británie dnes vyzvala své občany, kteří cestují do Ruska, aby se tam kvůli zvýšenému napětí mezi oběma zeměmi vyhýbali...

Najdete na iDNES.cz