Davos: nejbližší švýcarské superstředisko není jen pro bohaté

  • 15
Stačí sundat přezkáče a vnořit se do vířivky přímo na sněhu. Na lehátku u restaurace Jattzhütte na Jakobshornu si připadáte skoro jako někde na pláži. Výhled na moře sice chybí, o to kurióznější je ale koupání pod umělými palmami, zatímco pod vámi létají proti bílým vrcholům do výšky snowboardisti a lyžaři z můstků snowparku.

Nejbližší švýcarské superstředisko, kam jezdili za první republiky naši dědové, má stále svůj genius loci a zůstává jednou z ikon lyžování ve Švýcarsku. Málokdo by věřil, že z českých hranic jste ve švýcarském kantonu Graubünden za pět hodin jízdy autem.

Davos už dávno není jen místo pro milionáře. Přestože skipasy jsou pro nás stále nadprůměrně drahé, je areál pohostinný i pro velmi sportovní a náročné lyžaře, kteří touží ochutnat něco nového a zároveň si chtějí užít špičkové lyžování. Středisko Davos Klosters s pěti lyžařskými areály – Parsenn, Jakobshorn, Madrisa, Rinerhorn a Pischa – nabízí v jedné permanentce 350 km sjezdovek a supermoderní lanovky.

Léčebná síla Davosu

Jak se můžete dozvědět ve zdejším Muzeu zimních sportů, všechno začalo v polovině 19. století díky Alexanderu Spenglerovi, německému bakteriologovi, který byl po revoluci v roce 1848 doma odsouzen k smrti. Proto odešel do Švýcarska, kde právě on rozpoznal léčebnou sílu vysokohorského klimatu v  Graubündenu.

Tip na dovolenou

Vyražte na parádní lyžařskou dovolenou do Davosu. Vybírejte na dovolena.iDNES.cz.

V roce 1853 otevřel v Davosu první kliniku pro pacienty s tuberkulózou a během půl století se nenápadná horská víska proměnila v nejvýše položené město v Evropě. A postupně v noblesní lyžařské středisko, kde se v roce 1934 rozjel první kotvový vlek na světě.

Název nádražní stanice Davos-Dorf je dávno zavádějící, neboť Davos se už v průběhu 2. poloviny 19. století stal opravdovým městem. Se vším všudy. S promenádou plnou butiků, restaurací a obchodů. S kasinem. S kongresovým centrem, kde se každoročně v lednu už přes čtyřicet let koná Světové ekonomické fórum. S grandhotelem Belvedere, do nějž jezdí Angelina Jolie a Brad Pitt i švédský král Karel Gustav.

Belvedere

Kolejová lanovka na Parsenn

Sjezdovky Davos Klosters

A právě z centra města vyjíždí legendární červený vláček do největšího z pěti areálů na východní straně údolí, kde Strella - Parsenn - Gotschna nabízejí 120 km sjezdovek. Nastoupit můžete buď v Davosu nebo v Klosters.

Kolejová lanovka s elektrickým pohonem se šplhá na sedlo Weissfluhjoch, odkud můžete ještě pokračovat lanovkou až do výšky 2 844 metrů, odkud padá pěkně prudký sjezd, ale i freeridové trasy. A všude, kam oko dohlédne, je oceán bílých vrcholů. Dlouhatánská kabinová lanovka spojuje Weissluhjoch s odlehlým nástupním místem Schifer, podél kterého vede z nejvyššího vrcholu Weissfluhgipfel dvanáctikilometrový sjezd s dvoutisícovým převýšením až do Küblis. Kdo si však tenhle výlet dopřeje, musí se vrátit do Davosu skibusem nebo vlakem.

Lanovka na Jakobskhorn je přímo u nádraží.

Davos

  • Jednodenní stojí dospělého 68 CHF (1 500 Kč), juniory 48 CHF a děti 27 CHF, za šestidenní skipas zaplatíte 332 CHF (7 300 Kč), 232 CHF a 133 CHF.
  • V Davosu najdete také 75 km běžeckých tratí a každoročně se tu koná Světový pohár v klasickém lyžování.

V Klosters lyžuje už třicet let princ Charles. Nejčastěji bydlí v hotelu Walserhof. Zatímco Davos je tepající městečko, Klosters si zachovalo idylickou atmosféru místa opředeného pohádkami a bájemi. Zdejší víla dala jméno lyžařskému středisku Mardrisa na svazích Madrisahornu, kde padají sjezdovky (asi 30 km) do dvou údolí z výšky 2 600 metrů.

Sjezdovky na Jakobshornu jsou převážně červené a modré (cca 40 km), můžete na nich jezdit celý den. Určitě si udělejte čas na občerstvení v zajímavé kruhovité stavbě u horní stanice lanovky ve výšce 2 590 metrů.

Ještě o sto metrů výš se lyžuje v jednom z postranních údolí nad Davosem, kde malé středisko Pischa nabízí patnáct kilometrů tratí. Nejvzdálenější, asi deset kilometrů nad Davosem, je areál Rinerhorn nad vesničkou Glaris (cca 35 km).

Jatz Quattro Jakobshorn

Z Parsennu do Klosters

Stopy spisovatele a malíře

Nejmenší lyžařský areál se zvláštním skipasem je Schatzalp. Kolejová lanovka vás vyplivne ve výšce 1 861 metrů nad údolím říčky Landwasser před krásným secesním hotelem, který proslul na počátku 20. století jako luxusní sanatorium, o němž napsal svůj nejslavnější román Kouzelný vrch německý spisovatel Thomas Mann. Léčebna pro pacienty s tuberkulózou tu fungovala až do roku 1954. V roce 2000 stavba prošla rekonstrukcí a proměnila se na vyhledávaný historický hotel, zachovávající si v pokojích a na chodbách s plivátky lehce morbidní charakter sanatoria. Lodžie jsou obrácené do údolí a mají na balkonech stále tatáž starobylá lehátka, na nichž odpočívali pacienti při povinné "ležené".

Otevření prvního vleku v Davosu (Muzeum zimních sportů v Davosu)

Kirchnerovy obrazy (Muzeum Ernsta Ludwiga Kirchnera)

Kdo se lyžování přesytí, může si udělat další příjemnou kulturní vsuvku – v Davosu žil světoznámý expresionistický malíř a sochař Ernst Ludwig Kirchner. V Kirchnerově muzeu můžete obdivovat přes pět set jeho obrazů a soch.

, pro iDNES.cz