Švýcarsko žije výstavou Expo 02

  13:02aktualizováno  13:02
Název evokuje pravidelné obří expozice na mezinárodní úrovni. V tomto případě se ale jedná o čistě švýcarskou prezentaci, zemskou výstavu, která se od roku 1883 pořádá každých několik desetiletí a je tedy pro každou generaci aktuální přehlídkou a manifestací momentálního životního pocitu. Tentokrát mají Švýcaři mimo jiné pohlédnout do "zrcadla času", zamyslet se nad svojí rolí v celosvětovém kontextu a kriticky posoudit svou minulost.

Celá jedna rozsáhlá oblast na západě Švýcarska u jezer Bielersee, Neuenburgersee a Murtensee a měst Yverdo-les-Bains, Biel, Murten, a Neuchatel se proměnila v jednu výstavní plochu. Během 5 měsíců od 15. května do 20. října se v rámci výstavy uskuteční přes 1500 akcí sportovních divadelních filmových folklorních a tanečních.

Hlavní atrakcí jsou ovšem samotné výstavní prostory, tzv. arteplages, které jsou věnovány vždy jednomu tématu a celá řada dalších drobnějších architektonických objektů a projektů roztroušených na okrajích měst, březích jezer a dokonce na vodní ploše.

U Yverdon-les-Bains lze nad jezerem spatřit obrovský uměle vytvořený mrak, který se působením přirozeného prostředí neustále mění. Z jezera Murtensee se tyčí monumentální ocelový monolit.. Futuristické věže v Bielu připomínají pražský Tančící dům a arteplage v Neuenburgu město z vědecko-fantastických filmů.

Sňatek na den
Jenom několik střípků z přebohaté mozaiky této výstavy: V jednom z pavilonů se lze vdát nebo oženit za několik minut a na pouhých 24 hodin. Tento manželský svazek pozbývá po 24 hodinách platnosti a je ukončen bez rozvodových průtahů.

Vnitřní stěny pavilonu Švýcarské národní banky jsou pokryty tenoučkým ale pravým zlatem a každý návštěvník, do nich může vyškrábat, co je mu libo. V Yverdon-les-Bains se slavil den smíchu, fenoménu tak důležitého pro zdraví každého jedince. Na mobilní výstavní ploše kantonu Jura si lze vyslechnout koncert pro 150 mobilních telefonů.

V rudém pavilonu v Bielu se hledá štěstí. V Murtenském historickém muzeu byla vystavěna perníková chaloupka. Prezentace Swish je výsledkem průzkumu veřejného mínění ve Švýcarsku, jehož cílem bylo zjistit, jaké touhy a přání obyvatelé konfederace mají. K Expu02 byla vydána série poštovních známek, budoucích sběratelských lahůdek.

Mimochodem. Autorům výstavy leželo na srdci, aby byl celý projekt realizován pokud možno v souladu se životním prostředím. V této souvislosti používají zodpovědné osoby termínu „prerecycling“ a zdůrazňují, že používaný materiál nebude po demontáži zmařen a velice často již sloužil nějakým účelům. Kupříkladu pilotová stavba v Bielu je částečně vybudována z někdejších topných rour z České republiky.

Návštěvníkům výstavy se doporučuje příjezd veřejnými dopravními prostředky , po rozsáhlé výstavní ploše se cestuje vlakem, lodí anebo na kole.

Autor:

Nejčtenější

Therme Erding. Největší termály na světě máme u sousedů

Therme Erding

Pokud existují lázně, kde mají nejvíc netradičních nápadů, pak jsou to bezesporu Therme Erding. Lokalita, kterou zatím...

Znáte Česko? Vyzkoušejte si kvíz a soutěžte o atlas

Pražský hrad - chrám sv. Víta. Ukázka z encyklopedie Český atlas

Atlasy a encyklopedie se v knihovnách nikdy neztratí. Zkuste si náš vědomostní kvíz o památkách a zajímavostech Česka....

Ztroskotání na ostrově. Češi radí Čechům, jak si zachránit život

V 1.díle seriálu CESTUJ BEZPEČNĚ se dozvíte, jak přežít na opuštěném ostrově

Stačí málo a vaše romantická dovolená v jihovýchodní Asii se může změnit v menší hororový film. Ztroskotání na...

Zachraňte si zadek, posviťte si do tmy. Vánoční dárky pro cestovatele

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Některé dárky pro cestovatele, milovníky lyžování a outdooru nemusí okouzlit cenou, naopak jejich největší předností...

Pražský hrad otevře Dům sokolníka, utajenou budovu u jízdárny

Dům sokolníka na Pražském hradě pochází z druhé poloviny 16. století.

I na Pražském hradě, nejnavštěvovanějším místě v celém Česku, jsou místa skrytá očím běžných turistů. Jedním z nich je...

Další z rubriky

Lupiči útočí na potopené antické lodě u Albánie. Používají i dynamit

Vykradači vraků v Albánii vyhledávají kromě historických artefaktů také vysoce...

Často odpočívaly celá staletí na dně Jaderského a Jónského moře, plné bohatství pokrytého mušlemi. Dnes jsou však tyto...

VIDEO: Šílenství v Dolomitech. Když se nad štíty hor rozpoutá peklo

Elektrizující bouřka. Záběr z časosběrného dokumentu Šílenství v Dolomitech

Za jeden den můžete v Dolomitech prožít snad všechna roční období. Zatímco v nižších nadmořských výškách si v létě...

Brusle, lokše a horký punč. Advent v Bratislavě vám bude chutnat

Vánoční trhy na Hviezdoslavově náměstí v Bratislavě

Vůně svařáku a medoviny, mastná pusa od lokší se škvarky, zelím nebo bryndzou. Vyzdobené ulice a laskavá náruč bezpočtu...

Najdete na iDNES.cz