Švýcarsko žije výstavou Expo 02

  13:02aktualizováno  13:02
Název evokuje pravidelné obří expozice na mezinárodní úrovni. V tomto případě se ale jedná o čistě švýcarskou prezentaci, zemskou výstavu, která se od roku 1883 pořádá každých několik desetiletí a je tedy pro každou generaci aktuální přehlídkou a manifestací momentálního životního pocitu. Tentokrát mají Švýcaři mimo jiné pohlédnout do "zrcadla času", zamyslet se nad svojí rolí v celosvětovém kontextu a kriticky posoudit svou minulost.

Celá jedna rozsáhlá oblast na západě Švýcarska u jezer Bielersee, Neuenburgersee a Murtensee a měst Yverdo-les-Bains, Biel, Murten, a Neuchatel se proměnila v jednu výstavní plochu. Během 5 měsíců od 15. května do 20. října se v rámci výstavy uskuteční přes 1500 akcí sportovních divadelních filmových folklorních a tanečních.

Hlavní atrakcí jsou ovšem samotné výstavní prostory, tzv. arteplages, které jsou věnovány vždy jednomu tématu a celá řada dalších drobnějších architektonických objektů a projektů roztroušených na okrajích měst, březích jezer a dokonce na vodní ploše.

U Yverdon-les-Bains lze nad jezerem spatřit obrovský uměle vytvořený mrak, který se působením přirozeného prostředí neustále mění. Z jezera Murtensee se tyčí monumentální ocelový monolit.. Futuristické věže v Bielu připomínají pražský Tančící dům a arteplage v Neuenburgu město z vědecko-fantastických filmů.

Sňatek na den
Jenom několik střípků z přebohaté mozaiky této výstavy: V jednom z pavilonů se lze vdát nebo oženit za několik minut a na pouhých 24 hodin. Tento manželský svazek pozbývá po 24 hodinách platnosti a je ukončen bez rozvodových průtahů.

Vnitřní stěny pavilonu Švýcarské národní banky jsou pokryty tenoučkým ale pravým zlatem a každý návštěvník, do nich může vyškrábat, co je mu libo. V Yverdon-les-Bains se slavil den smíchu, fenoménu tak důležitého pro zdraví každého jedince. Na mobilní výstavní ploše kantonu Jura si lze vyslechnout koncert pro 150 mobilních telefonů.

V rudém pavilonu v Bielu se hledá štěstí. V Murtenském historickém muzeu byla vystavěna perníková chaloupka. Prezentace Swish je výsledkem průzkumu veřejného mínění ve Švýcarsku, jehož cílem bylo zjistit, jaké touhy a přání obyvatelé konfederace mají. K Expu02 byla vydána série poštovních známek, budoucích sběratelských lahůdek.

Mimochodem. Autorům výstavy leželo na srdci, aby byl celý projekt realizován pokud možno v souladu se životním prostředím. V této souvislosti používají zodpovědné osoby termínu „prerecycling“ a zdůrazňují, že používaný materiál nebude po demontáži zmařen a velice často již sloužil nějakým účelům. Kupříkladu pilotová stavba v Bielu je částečně vybudována z někdejších topných rour z České republiky.

Návštěvníkům výstavy se doporučuje příjezd veřejnými dopravními prostředky , po rozsáhlé výstavní ploše se cestuje vlakem, lodí anebo na kole.

Autor:


Nejčtenější

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Emigrace v evropském provedení. Iry vyhnal do světa hladomor a strach

Interaktivní prohlídka Cobh Heritage Centre, muzea emigrace, je jako cesta o...

Irsko je jednou z mála zemí, kde historie není dobou dávno minulou, ale je živá a hmatatelná se všemi událostmi, lidmi...

Další z rubriky

Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Ohně, středověk a úžasné masky. Slavnost trubačů v Alsasku vás uhrane

Nádherný svátek trubačů v Alsasku - Pfifferdaj

Mezi Porýnskou nížinou a pohořím Vogézy leží jeden z nejmenších, ale zato nejhezčích regionů Francie. Podzim je v...

Největší rybí trh světa zavírá brány, turistická atrakce Tokia se přesouvá

Na trhu Cukidži bylo každý den k sehnání na 400 různých druhů ryb a mořských...

Vyhlášený tokijský rybí trh Cukidži, který patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím hlavního města Japonska, se...Najdete na iDNES.cz