Drahé Švýcarsko? Za krásný týden v Alpách stopem jsme dali 5 000 Kč

aktualizováno 
Švýcarsko má pověst jedné z nejdražších evropských zemí. Pokud se nebojíte stopovat a hledat nejlevnější způsoby noclehu, týden v této nádherné alpské zemi i s výletem do Francie vás může vyjít na pět tisíc.

Různé zdroje na internetu zrazují od stopování ve Švýcarsku, my jsme ale měli jen ty nejlepší zkušenosti. Na stopu mezi vinicemi nad městem Martigny. | foto: Michal Hruškapro iDNES.cz

V řadě evropských zemí je zakázáno stopovat na dálnicích, ve Švýcarsku se pak zákaz kromě dálnic vztahuje i na veškeré víceproudé komunikace. Ze stopování ve Švýcarsku jsme proto měli poněkud obavy. Z různých zdrojů na internetu jsme vyčetli, že Švýcaři stopaře neberou a že v této zemi je stopování takřka nemožné. My jsme však nikdy u silnice nestáli déle než 10 minut.

Tip na dovolenou

Vyberte si z nabídky zájezdů do Švýcarska na dovolena.iDNES.cz.

Lidé byli mimořádně ochotní a milí a neváhali nás dovézt k našemu cíli, třebaže to bylo 50 km od místa, kam měli namířeno. A anglicky se domluvíte téměř s každým. Doporučuji však použít ceduli s nápisem směru jízdy a pro jistotu mít u sebe mapu, na které můžete váš cíl řidiči ukázat.

Ve Švýcarsku nejsou zákony od toho, aby se porušovaly

Stojíme v centru Curychu, těžké krosny prohýbají naše záda a my se už nemůžeme dočkat hor. Krátkým pohledem do mapy určujeme směr k hlavnímu městu Švýcarska, Bernu, a vyrážíme stopovat. Ještě než stihneme roztáhnout rty do vlídného úsměvu, zastavuje vedle nás auto a usměvavý pán otvírá kufr a pomáhá nám s krosnami dovnitř. Vystupujeme na sjezdu z dálnice asi na půl cesty mezi Curychem a Bernem.

Fotogalerie

K dalšímu posunu ale potřebujeme stopovat na dálnici... Nezbývá nám nic jiného než dojít, ukrytí za svodidly, k 500 metrů vzdálené čerpací stanici a stopovat odsud. Jen pár stovek metrů, jen pár minut chůze vedle dálnice a na čerpací stanici už stojí dva policisté se zprávou, že každý zaplatíme 40 švýcarských franků (celkem asi 820 korun) pokuty. Nemá smysl se hádat. Omlouváme se a policisty ujišťujeme, že si svoji chybu uvědomujeme. Najednou se na nás usmívají, spolu s nimi i štěstí a pokuta je nám pro tentokrát odpuštěna. A to je ve Švýcarsku skutečně výjimečné.

Můžeme stopovat dál. Asi po šest hodinách od příjezdu do Curychu se ocitáme v překrásném městečku Martigny. Pár kilometrů do Francie, pár kilometrů do Itálie a ze všech stran na nás vyzývavě shlížejí nádherné hory.

Kde tábořil Napoleon a cvičí se bernardýni

Na základě doporučení místních míříme do vesničky Bourg-St-Pierre. Nádherné místo, vzdálené asi 20 km od hranic s Itálií. Vystupujeme z auta a navzdory tomu, že vesnička je posazena pouze v 1 600 m n. m., zůstáváme přikováni k zemi bez dechu.

Jasná obloha, krávy a ovce se pasou na zelených loukách, do kterých však už na konci září přidává své barvy i přicházející podzim. V místě jediného kempu, který ve vesničce je, údajně tábořil Napoleon Bonaparte před vítězstvím v bitvě u Marenga.

Bourg St-Pierre představuje výborný výchozí bod pro mnoho překrásných treků. Jeden z nich směřuje přes hřebeny hor k průsmyku Col du Grand St-Bernard. Toto místo se později proslavilo výcvikem záchranářských psů, kterým říkali Saint Bernard, bernardýn. Bernardýni jsou v tomto místě dodnes cvičeni a můžete je tam spatřit, jak skotačí na zelených stráních.

Výstup na Cabane Valsorey (3 030 m) z Bourg-St-Pierre

Výstup na Cabane Valsorey (3 030 m) z Bourg-St-Pierre

Stopem k úpatí Mont Blanc

Pouhou hodinu cesty z Bourg St-Pierre leží městečko Chamonix a kousek za ním malebná vesnička Les Houches. Chcete-li se podívat zblízka na masiv Mont Blancu, neexistuje snad lepší místo, kde začít. I z těchto míst vede spousta treků s výhledy na Mont Blanc nebo ledovce, které ho obklopují.

Můžu doporučit výstup na Nid d'Aigle, který začíná v Les Houches. Stačí vyjet lanovkou na úroveň 1 800 m n. m. a odtud dvě hodiny stoupat po dobře značené a upravené stezce do výšky asi 2 300 m n. m. Celou cestu se přitom můžete kochat pohledem na ledovec Aiquille du Gouter, střežící svou strmou stěnou Mont Blanc.

Výstup na Nid d'Aigle. Během výstupu se můžete kochat nádhernými výhledy na...

Výstup na Nid d'Aigle. Během výstupu se můžete kochat nádhernými výhledy na ledovce střežící Mont Blanc.

Jezero Daubensee, přechod Bernských Alp z Leukerbadu do Kanderstegu

Jezero Daubensee, přechod Bernských Alp z Leukerbadu do Kanderstegu

Kde zemřel Sherlock Holmes

Leukerbad je jedním z nejpůsobivějších míst, které jsem dosud viděl. Nejen proto je považováno za bernskou klasiku. Literární postava Sherlock Holmes, geniální detektiv, byl svého času natolik populárním hrdinou, že se ho jeho autor, sir Arthur Conan Doyle, rozhodl zabít. Závěrečný souboj o život svedl Holmes s profesorem Moriartym v příběhu nazvaném Poslední případ Sherlocka Holmese nedaleko vysokohorského sedla Gemmipass. Ideálním výchozím místem pro výstup do tohoto sedla je právě Leukerbad (1 411 m n. m.).

Městečko je známé především termálními prameny, díky nimž proslulo už v antických dobách. Prameny, které vytékají z útrob okolních skal, plní každý den soukromá i veřejná koupaliště 3,9 miliony litrů termální vody teplé 51 °C. Mimochodem, do Leukerbadu zavítali ve své době např. Johann Wolfgang  Goethe, Guy de Maupassant či Mark Twain.

Skály nad Leukerbadem

Skály nad Leukerbadem

Mezi zvířaty, přechod Bernských Alp z Leukerbadu do Kanderstegu

Mezi zvířaty, přechod Bernských Alp z Leukerbadu do Kanderstegu

Při pohledu do chmurných a drsných tváří skal tyčících se nad Leukerbadem očima jen bezradně hledáte, kudy by mohla vést cesta. Navzdory tomu, že sedlo Gemmipass vypadá nedobytně, stezky vedoucí k němu jsou dobře upravené a značené a k výstupu není potřeba žádné technické vybavení. Ukazatel ve vesnici slibuje, že k cíli se dostanete za dvě hodiny, během nichž překonáte převýšení zhruba 900 metrů.

K vrcholu vás poženou překrásné výhledy na vrcholy Walliských Alp, které jsou s každým krokem, s každým překonaným metrem výstupu, ještě působivější. Vlídná tvář zasněžených Walliských vrcholků krásně kontrastuje s majestátní povahou skal, podél kterých stoupáte. Do sedla Gemmipass se můžete dostat i lanovkou přímo z Leukerbadu. Jedna cesta vyjde zhruba na 21 švýcarských franků, což je asi 425 korun.

Pohled na Walliské Alpy ze sedla Gemmipass

Pohled na Walliské Alpy ze sedla Gemmipass

I ve Švýcarsku se dá nakoupit poměrně levně

Ceny potravin ve Švýcarsku se hodně liší podle místa nákupu. Nejlevnější jsou řetězce MIGROS a COOP. Kempy jsou poměrně levné a nabízejí skvělé sociální vybavení. Kempování ve volné přírodě je velmi důsledně hlídáno a přísně trestáno. Lidé jsou však skutečně milí a často není problém se s někým domluvit a kempovat u něj na pozemku zadarmo.

Některé hotely bývají drahé i pro samotné Švýcary. V nejlevnějším hotelu, který jsem ve Švýcarsku viděl, účtovali 80 CHF (asi 1 680 Kč) pro dvě osoby na noc. Většinou se však ceny pohybovaly kolem 150 franků.

Kolik co stojí (kurz je cca 20,6 koruny za 1 švýcarský frank)
Chléb, ks1,50 CHF
Mléko, 1l1,50 CHF
Pivo, 0.5l0,80 CHF
Máslo, 250g3.40 CHF
Čokoláda, ksod 1 CHF
Sýr, 400g3,40 CHF
Pohlednice, ks0,50 CHF
Známka, ks1,30 CHF
Benzin/nafra, 1l1,90/2 CHF
Kemp, 2 osoby + stan/noc25–35 CHF
Lanovka, osoba20 CHF

Ve Francii je jedním z nejlevnějších řetězců Carrefour, kde ceny potravin vycházejí prakticky stejně jako u nás. Kempy ve Francii přijdou dvě osoby se stanem na 11 až 15 eur za noc a lanovky ve Francii stojí kolem 11 eur.

Z Prahy do Švýcarska jezdí pravidelná autobusová linka a zpáteční jízdenka přijde na necelé 2 000 korun. Když seženete akční jízdenku, může jít cena i pod 1 000 korun.

Pokud tedy stopujete a vystačíte si s krosnou naplněnou instantními těstovinami, můžete si užít týden plný nezapomenutelných zážitků a zaplatit za něj pouze 5 000 korun. A když si stopování zamilujete, čeká na vás po celé Evropě spousta krásných míst, jako je Norsko, Island apod.

Může se hodit

Kdy vyrazit
Červenec až říjen, dle místních je nejstabilnější a nejlepší počasí v září, je však již potřeba počítat s nočními mrazíky.

Turistické značení
Turistické i cyklistické stezky jsou ve Švýcarsku výborně značené, upravené a udržované, vždycky je však lepší mít po ruce mapu. Mapu treků lze zakoupit v obchůdcích v jednotlivých oblastech, či půjčit v kempech (cca za 3 CHF/den). Přehled kempů si můžete stáhnout zde.

Hlavním jazykem je němčina, určitých částech země pak francouzština (20 % obyvatel) a italština (7 %). Anglicky se dá domluvit téměř s každým.

Autoři:


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Buduje se 136 let, ale až teď dostane chlouba Barcelony stavební povolení

Sagrada Familia, Barcelona

Barcelonská katedrála Sagrada Familia, která je jednou z nejnavštěvovanějších španělských památek, se buduje už 136...

Další z rubriky

Ostrov, kde vládnou ženy. Na Floresu najdete pravou Indonésii bez turistů

Ostrov Flores

Hned po našem příletu na ostrov Flores přichází kulturní šok. V tom nejlepším slova smyslu. Turisté jsou tady totiž...

Samota na rozvodí oceánů. V divočině na Aljašce nemá čas žádný význam

Mezi jezery využíváme potok a táhneme naložené lodě vodou pěšky.

Tam, kde je ticho nejhlasitější a především daleko od signálu, teplé sprchy a měkké postele jsme se vydali splouvat...

Z Brušperku vyrazili na starých čezetách do Austrálie. Trvalo jim to rok

V kráteru sopky Batur v Indonésii.

Během 430 dnů projeli Čech Marek Vantuch a Slovenka Ivana Haraslínová na starých čezetách Evropu, Asii a Austrálii....Najdete na iDNES.cz