Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Drahé Švýcarsko? Za krásný týden v Alpách stopem jsme dali 5 000 Kč

aktualizováno 
Švýcarsko má pověst jedné z nejdražších evropských zemí. Pokud se nebojíte stopovat a hledat nejlevnější způsoby noclehu, týden v této nádherné alpské zemi i s výletem do Francie vás může vyjít na pět tisíc.

Různé zdroje na internetu zrazují od stopování ve Švýcarsku, my jsme ale měli jen ty nejlepší zkušenosti. Na stopu mezi vinicemi nad městem Martigny. | foto: Michal Hruškapro iDNES.cz

V řadě evropských zemí je zakázáno stopovat na dálnicích, ve Švýcarsku se pak zákaz kromě dálnic vztahuje i na veškeré víceproudé komunikace. Ze stopování ve Švýcarsku jsme proto měli poněkud obavy. Z různých zdrojů na internetu jsme vyčetli, že Švýcaři stopaře neberou a že v této zemi je stopování takřka nemožné. My jsme však nikdy u silnice nestáli déle než 10 minut.

Tip na dovolenou

Vyberte si z nabídky zájezdů do Švýcarska na dovolena.iDNES.cz.

Lidé byli mimořádně ochotní a milí a neváhali nás dovézt k našemu cíli, třebaže to bylo 50 km od místa, kam měli namířeno. A anglicky se domluvíte téměř s každým. Doporučuji však použít ceduli s nápisem směru jízdy a pro jistotu mít u sebe mapu, na které můžete váš cíl řidiči ukázat.

Ve Švýcarsku nejsou zákony od toho, aby se porušovaly

Stojíme v centru Curychu, těžké krosny prohýbají naše záda a my se už nemůžeme dočkat hor. Krátkým pohledem do mapy určujeme směr k hlavnímu městu Švýcarska, Bernu, a vyrážíme stopovat. Ještě než stihneme roztáhnout rty do vlídného úsměvu, zastavuje vedle nás auto a usměvavý pán otvírá kufr a pomáhá nám s krosnami dovnitř. Vystupujeme na sjezdu z dálnice asi na půl cesty mezi Curychem a Bernem.

Fotogalerie

K dalšímu posunu ale potřebujeme stopovat na dálnici... Nezbývá nám nic jiného než dojít, ukrytí za svodidly, k 500 metrů vzdálené čerpací stanici a stopovat odsud. Jen pár stovek metrů, jen pár minut chůze vedle dálnice a na čerpací stanici už stojí dva policisté se zprávou, že každý zaplatíme 40 švýcarských franků (celkem asi 820 korun) pokuty. Nemá smysl se hádat. Omlouváme se a policisty ujišťujeme, že si svoji chybu uvědomujeme. Najednou se na nás usmívají, spolu s nimi i štěstí a pokuta je nám pro tentokrát odpuštěna. A to je ve Švýcarsku skutečně výjimečné.

Můžeme stopovat dál. Asi po šest hodinách od příjezdu do Curychu se ocitáme v překrásném městečku Martigny. Pár kilometrů do Francie, pár kilometrů do Itálie a ze všech stran na nás vyzývavě shlížejí nádherné hory.

Kde tábořil Napoleon a cvičí se bernardýni

Na základě doporučení místních míříme do vesničky Bourg-St-Pierre. Nádherné místo, vzdálené asi 20 km od hranic s Itálií. Vystupujeme z auta a navzdory tomu, že vesnička je posazena pouze v 1 600 m n. m., zůstáváme přikováni k zemi bez dechu.

Jasná obloha, krávy a ovce se pasou na zelených loukách, do kterých však už na konci září přidává své barvy i přicházející podzim. V místě jediného kempu, který ve vesničce je, údajně tábořil Napoleon Bonaparte před vítězstvím v bitvě u Marenga.

Bourg St-Pierre představuje výborný výchozí bod pro mnoho překrásných treků. Jeden z nich směřuje přes hřebeny hor k průsmyku Col du Grand St-Bernard. Toto místo se později proslavilo výcvikem záchranářských psů, kterým říkali Saint Bernard, bernardýn. Bernardýni jsou v tomto místě dodnes cvičeni a můžete je tam spatřit, jak skotačí na zelených stráních.

Výstup na Cabane Valsorey (3 030 m) z Bourg-St-Pierre

Výstup na Cabane Valsorey (3 030 m) z Bourg-St-Pierre

Stopem k úpatí Mont Blanc

Pouhou hodinu cesty z Bourg St-Pierre leží městečko Chamonix a kousek za ním malebná vesnička Les Houches. Chcete-li se podívat zblízka na masiv Mont Blancu, neexistuje snad lepší místo, kde začít. I z těchto míst vede spousta treků s výhledy na Mont Blanc nebo ledovce, které ho obklopují.

Můžu doporučit výstup na Nid d'Aigle, který začíná v Les Houches. Stačí vyjet lanovkou na úroveň 1 800 m n. m. a odtud dvě hodiny stoupat po dobře značené a upravené stezce do výšky asi 2 300 m n. m. Celou cestu se přitom můžete kochat pohledem na ledovec Aiquille du Gouter, střežící svou strmou stěnou Mont Blanc.

Výstup na Nid d'Aigle. Během výstupu se můžete kochat nádhernými výhledy na...

Výstup na Nid d'Aigle. Během výstupu se můžete kochat nádhernými výhledy na ledovce střežící Mont Blanc.

Jezero Daubensee, přechod Bernských Alp z Leukerbadu do Kanderstegu

Jezero Daubensee, přechod Bernských Alp z Leukerbadu do Kanderstegu

Kde zemřel Sherlock Holmes

Leukerbad je jedním z nejpůsobivějších míst, které jsem dosud viděl. Nejen proto je považováno za bernskou klasiku. Literární postava Sherlock Holmes, geniální detektiv, byl svého času natolik populárním hrdinou, že se ho jeho autor, sir Arthur Conan Doyle, rozhodl zabít. Závěrečný souboj o život svedl Holmes s profesorem Moriartym v příběhu nazvaném Poslední případ Sherlocka Holmese nedaleko vysokohorského sedla Gemmipass. Ideálním výchozím místem pro výstup do tohoto sedla je právě Leukerbad (1 411 m n. m.).

Městečko je známé především termálními prameny, díky nimž proslulo už v antických dobách. Prameny, které vytékají z útrob okolních skal, plní každý den soukromá i veřejná koupaliště 3,9 miliony litrů termální vody teplé 51 °C. Mimochodem, do Leukerbadu zavítali ve své době např. Johann Wolfgang  Goethe, Guy de Maupassant či Mark Twain.

Skály nad Leukerbadem

Skály nad Leukerbadem

Mezi zvířaty, přechod Bernských Alp z Leukerbadu do Kanderstegu

Mezi zvířaty, přechod Bernských Alp z Leukerbadu do Kanderstegu

Při pohledu do chmurných a drsných tváří skal tyčících se nad Leukerbadem očima jen bezradně hledáte, kudy by mohla vést cesta. Navzdory tomu, že sedlo Gemmipass vypadá nedobytně, stezky vedoucí k němu jsou dobře upravené a značené a k výstupu není potřeba žádné technické vybavení. Ukazatel ve vesnici slibuje, že k cíli se dostanete za dvě hodiny, během nichž překonáte převýšení zhruba 900 metrů.

K vrcholu vás poženou překrásné výhledy na vrcholy Walliských Alp, které jsou s každým krokem, s každým překonaným metrem výstupu, ještě působivější. Vlídná tvář zasněžených Walliských vrcholků krásně kontrastuje s majestátní povahou skal, podél kterých stoupáte. Do sedla Gemmipass se můžete dostat i lanovkou přímo z Leukerbadu. Jedna cesta vyjde zhruba na 21 švýcarských franků, což je asi 425 korun.

Pohled na Walliské Alpy ze sedla Gemmipass

Pohled na Walliské Alpy ze sedla Gemmipass

I ve Švýcarsku se dá nakoupit poměrně levně

Ceny potravin ve Švýcarsku se hodně liší podle místa nákupu. Nejlevnější jsou řetězce MIGROS a COOP. Kempy jsou poměrně levné a nabízejí skvělé sociální vybavení. Kempování ve volné přírodě je velmi důsledně hlídáno a přísně trestáno. Lidé jsou však skutečně milí a často není problém se s někým domluvit a kempovat u něj na pozemku zadarmo.

Některé hotely bývají drahé i pro samotné Švýcary. V nejlevnějším hotelu, který jsem ve Švýcarsku viděl, účtovali 80 CHF (asi 1 680 Kč) pro dvě osoby na noc. Většinou se však ceny pohybovaly kolem 150 franků.

Kolik co stojí (kurz je cca 20,6 koruny za 1 švýcarský frank)
Chléb, ks1,50 CHF
Mléko, 1l1,50 CHF
Pivo, 0.5l0,80 CHF
Máslo, 250g3.40 CHF
Čokoláda, ksod 1 CHF
Sýr, 400g3,40 CHF
Pohlednice, ks0,50 CHF
Známka, ks1,30 CHF
Benzin/nafra, 1l1,90/2 CHF
Kemp, 2 osoby + stan/noc25–35 CHF
Lanovka, osoba20 CHF

Ve Francii je jedním z nejlevnějších řetězců Carrefour, kde ceny potravin vycházejí prakticky stejně jako u nás. Kempy ve Francii přijdou dvě osoby se stanem na 11 až 15 eur za noc a lanovky ve Francii stojí kolem 11 eur.

Z Prahy do Švýcarska jezdí pravidelná autobusová linka a zpáteční jízdenka přijde na necelé 2 000 korun. Když seženete akční jízdenku, může jít cena i pod 1 000 korun.

Pokud tedy stopujete a vystačíte si s krosnou naplněnou instantními těstovinami, můžete si užít týden plný nezapomenutelných zážitků a zaplatit za něj pouze 5 000 korun. A když si stopování zamilujete, čeká na vás po celé Evropě spousta krásných míst, jako je Norsko, Island apod.

Může se hodit

Kdy vyrazit
Červenec až říjen, dle místních je nejstabilnější a nejlepší počasí v září, je však již potřeba počítat s nočními mrazíky.

Turistické značení
Turistické i cyklistické stezky jsou ve Švýcarsku výborně značené, upravené a udržované, vždycky je však lepší mít po ruce mapu. Mapu treků lze zakoupit v obchůdcích v jednotlivých oblastech, či půjčit v kempech (cca za 3 CHF/den). Přehled kempů si můžete stáhnout zde.

Hlavním jazykem je němčina, určitých částech země pak francouzština (20 % obyvatel) a italština (7 %). Anglicky se dá domluvit téměř s každým.

Autoři:Nejčtenější

Za fotku vyhoštění. Party u bazénu se úřadům v Kambodži nelíbila

Fotka z divoké party v pronajaté vile v městečku Siem Reap, kterou turisté...

Sedm západních turistů - pět mužů a dvě ženy - bylo vyhoštěno z Kambodže poté, co je tamní policie minulý měsíc zatkla...

Trabantem tam a zase zpátky. Žlutý cirkus startuje na poslední cestu

Grand Central Road nám rozhodně nedala nic zadarmo.

Z Indie až do Prahy. Po Střední Asii, Africe, Jižní Americe, Austrálii a Tichomoří zbývá týmu kolem Dana Přibáně...Nepotřebujete přes oceán: evropská Route 66 je ve Skotsku a je dokonalá

Skotská silnice North Coast 500

Kdo by cestoval až do USA, když si může udělat pořádný roadtrip v Evropě? Legendární Route 66 se zrodila konkurence -...

Je to drahé, ale opravdu to stojí za to. Lyžování ve stínu Matterhornu

Vyšší ceny v Zermattu vyvažují skvělé služby a také nižší hustota návštěvníků.

Lyžařské středisko Zermatt – Cervinia najdete na hranici mezi Švýcarskem a Itálií, v oblasti bezpočtu čtyřtisícových...

S dcerkou zažila únos, přesto spolu cestují dál. Dítě boří bariéry, říká

Cestovatelka Ilona Bittnerová navázala v Tanzanii řadu přátelství, zde pózuje s...

Vydat se s malým potomkem do Afriky? Cestovatelka Ilona Bittnerová si nemůže podobné výlety vynachválit - navzdory...

Další z rubriky

Jak jsem zvracela v Peru. Léčba magickou ayahuascou očima čtenářky

Pohled na rozhlehlý pozemek sanatoria z mojí rákosové chatičky.

O amazonské ayahuasce, liáně duše, jsem toho spoustu četla a viděla. Od různých článků na internetu přes dokumentární...

Balkánská krize i ráj na zemi. V 17 letech ujeli 8000 km stopem

Pohodová atmosféra stopu

V srpnu vyrazili na cestu stopem do Zakavkazí a během měsíce procestovali Balkán, Turecko, Gruzii, Arménii i Náhorní...

Kurz přežití a pušku s sebou. Tak se studuje na Špicberkách, píše Češka

Na střelnici nedaleko Longyearbyenu nás půl dne v teplotách okolo minus dvaceti...

Je to jediná vysoká škola na světě, kde musíte nejdřív absolvovat kurz přežití, aby vás přijali. Univerzitní centrum na...

Najdete na iDNES.cz