Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Švýcarsko chce novou 4tisícovku. „Malý Matterhorn“ povyroste

  10:45aktualizováno  10:45
Švýcarské hory rostou čím dál více do nebe. Tedy zanedlouho alespoň jedna z nich: Klein Matterhorn zničehonic povyskočí o 117 metrů, a dosáhne tak magické hranice čtyř tisíc metrů.

Pohled z vyhídkové plošiny Malého Matterhornu (3 883 metrů) na Breithorn. Po dostavění nového komplexu (na snímku vlevo nahoře) dosáhne výška Malého Matterhornu magické hranice 4 000 metrů nad mořem. | foto: Profimedia.cz

O zapsání mezi čtyřtisícovky se má postarat pyramida ze skla a oceli. Z kdysi nedostupného vrcholku se tak stane ještě rušnější turistické centrum, kam už dnes vede nejvýše položená lanovka na světě. A to je také záměr. Aby si jednotlivé kantony zajistily co největší zájem v tomto případě spíše movitějších turistů, předhánějí se ve vynalézavých atrakcích.

Lanovka na Klein Matterhorn
Lanovka na Klein Matterhorn

Alpy jako metropole?

Čtyřtisícovka je alpinisty považována za hranici, za kterou se obyčejní, netrénovaní smrtelníci sotva dostanou. Klein Matterhorn, menší bratr nedalekého Matterhornu, tak nabídne překonání rekordu, aniž by člověk potřeboval horolezecké náčiní a musel udělat náročnější krok.

Heidi, hrdinka slavné dětské knížky Děvčátko z hor švýcarské spisovatelky Johanny Spyriové, by se dnes asi hodně divila. Tam, kde kdysi jen tak běhala se stádem koz, dnes neslyšně šustí do neuvěřitelných výšek kabiny lanovek.

Lidé se rozhlížejí po alpských masivech z luxusní vyhlídkové terasy. V plánované skleněné pyramidě, uvnitř konferenčního sálu, budou moci rokovat byznysmeni znudění luxusními hotely kdesi v nížině. Všichni se pak budou moci naobědvat v přilehlé restauraci.


Tahle pyramida vyroste na Klein Matterhornu

Aby lidé tak vysoko přežili bez bolestí hlavy a nevolností, bude prostor pyramidy fungovat podobně jako podtlaková kabina letadla. "Chceme tak započít novou etapu dvě stě let dlouhé historie turistiky v této oblasti. Je lidskou přirozeností jít dál, lépe a výše. A pokud chcete v turistice zůstat úspěšní, musíte budovat nové zážitky,“ říká Daniel Luggen z turistického centra v Zermattu.

Klein Matterhorn, vyhlídková plošina
Na Sluneční terase hory Klein Matterhorn

Byznys je byznys...

Autorem projektu za sto milionů eur je místní architekt Heinz Julen. "Malý Matterhorn bude vrcholem snů lidí, kteří tu zažijí vskutku novou duchovní dimenzi,“ řekl listu Die Welt am Sonntag Heinz Julen, který by chtěl mít nahoře i malý hotel pro padesát hostů. Zatím pro tuto ideu hledá investora.

Paradoxně právě Julen prý kdysi navrhl, aby byl Matterhorn vyhozen do povětří, protože lidé žijící v jeho stínu propadají letargii.

To mu také nemohou zapomenout místní horské asociace a ochránci přírody, kteří nejsou z projektu nikterak nadšení a volají po jeho zastavení. "Je to blud o originalitě, touha pro gigantismu,“ odmítá stavbu pyramidy Raimund Rodewald, šéf Švýcarské nadace pro ochranu přírody. "Za pár let to přestane lidi bavit, budou hledat jiné povyražení a na hoře to zanechá nesmazatelnou jizvu.“

"Už nyní je to nejvýše položené turistické místo v Evropě, a tak nejde o dosud nedotčenou horu. Naším záměrem je udělat ji ještě atraktivnější,“ reaguje na výtky Luggen s tím, že "švýcarská Eiffelova věž“ bude stoprocentně energeticky úsporná.

Kritici však rozladěně upozorňují, že Klein Matterhorn je jen součástí nežádoucího trendu podle nich podobných utopických projektů v Davosu, Laxeralpu a v Arose. Mluví se o vznikající "alpské metropoli“.

Nová čtyřtisícovka?

  • Na vršku hory Klein Matterhorn ve švýcarských Alpách vzniká "Matterhornský ledovcový ráj“, nejvýše položené turistické středisko v Evropě.
  • Klein Matterhorn dosahuje 3 883 metrů nad mořem. Pomocí nové ocelově-skleněné pyramidy, která má měřit 117 metrů, dosáhne hranice čtyř tisíc metrů nad mořem. Takových vrcholů je dosud v Alpách 76.
  • Ve skleněné trojhranné pyramidě bude konferenční centrum a restaurace. Architektem je místní rodák Heinz Julen.
  • Lyžařská trať z Malého Matterhornu do Valtournenche patří svojí délkou 22 km k nejdelším tratím v Evropě.
  • Na horu vede nejvýše položená lanovka v Evropě. K vybudování horní stanice lanovky bylo nutné na vrchol Klein Matterhorn dopravit 2000 metrů krychlových betonu. Dopravu zajišťovaly helikoptéry.

Například basilejští architekti Herzog a de Meuron, kteří navrhli olympijský stadion v Pekingu, pracují na "povýšení“ Schatzalpu v Davosu. Má zde vyrůst 105 metrů vysoký mrakodrap. Projekt financuje Pius App, majitel secesního hotýlku, do kterého vsadil Thomas Mann svůj slavný román Kouzelný vrch.

Místní v Arose se snaží, seč mohou, zabránit tomu, aby na více než 2,6 tisíce metrů vysokém Weisshorngipfelu vyrostla šestihranná restaurace z kovu a dřeva. Tvrdí, že pokazí siluetu hory.

Občas se stavba může podařit, jako se podle převládajícího názoru stalo třeba v případě vysílače na českém Ještědu. Ale Alpy přece jen nejsou Jizerské hory.

Autoři:


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

VIDEO: Mořského koníka ničí v Řecku nadměrný rybolov, chrání ho potápěči

Mořský koník

V zálivu u městečka Stratoni můžete při potápění narazit na bohatou kolonii mořských koníků. Ovšem pouze na jednom...

Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Soudruzi nás poslali rovnou pod rentgen. Trabanty dojely přes Čínu do Ruska

Expedice Dana Přibáně musela na čínské hranici projít důslednou kontrolou....

Dostat se do Číny letadlem je celkem snadné. Vjet tam autem je ale noční můrou. Pokud tedy není vaším snem...

Najdete na iDNES.cz