Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Švýcarská riviéra: hory, pláže, pohoda

  12:01aktualizováno  12:01
Pokud se povede počasí, strávíte tu báječnou letní dovolenou, aniž se vám zasteskne po moři. Zafouká-li vítr, užijete si dosyta i příboje. A jako bonus k luxusnímu koupání dostanete výhled na věčný sníh v Alpách. A možná i na "střechu Evropy", Mont Blanc (4807 metrů). Švýcarská riviéra prostě nabízí vše, nač si vzpomenete.

Pohoda na švýcarské riviéře
Na Švýcarské riviéře si užijete lenošení na plážích u neuvěřitelně modré vody Ženevského jezera i dřinu" na horském kole, rušná města i ospalé vesničky, obdivované památky i zapomenuté" statky uprostřed vinic.

Nejméně klidu nabízí zaručeně Ženeva, nejzápadnější výspa tohoto kouzelného kraje. Městu muzeí a diplomatů, obklopenému luxusním venkovem s hřišti na pólo a drahými vilami, dominuje proslulá fontána ve zdejším přístavu.

Zhruba 60 kilometrů východně leží další záchytný bod, Lausanne. Město olympismu je vystavěné na terasách nad jezerem, olympijský výbor i muzeum sídlí hned dole u vody. Ze Ženevy sem dojedete za tři hodiny pravým kolesovým parníkem po vodě, cesta po souši ­ vlakem nebo autem ­ vám zabere jen pár desítek minut.

Detailní mapu okolí Ženevského jezera najdete ZDE

O kousek východněji si vyjeďte za Charliem Chaplinem. Ve Vevey, hlavním městě čokolády (sídlí tu koncern Nestlé), nezapomenutelný komik dožil a upomíná jej socha.

Sousední proslulé lázně Montreux si oblíbily celebrity. Sochu tady má někdejší častý návštěvník, zpěvák kapely Queen Freddie Mercury, zesnulý na AIDS, v luxusních hotelích vzpomínají na spisovatele Vladimira Nabokova, dnes sem prý rád jezdí počítačový boháč Bill Gates.

Nekonečná svoboda ve vězení Chillon
Východní cíp Ženevského jezera, to je naopak kousek historie. Důkladně opevněný hrad Chillon, jehož současná podoba se prý nezměnila od 13. století, přilákal o stovky let později literáty, kteří jej proslavili. Za 8,50 franku (asi 170 korun) dostanete na vězením proslulém Chillonu porci svobody, z českých památek nepoznanou: komnatami i sklepením si bloumejte, jak dlouho chcete.

Přísný průvodce se svazkem těžkých klíčů tu není. Neměl by ani co hlídat, interiéry jsou dobově strohé, bez zbytečných galerijních expozic. Zkrátka jako v pevnosti. Ke vstupence vám dají česky (!) tištěný podrobný výklad s mapkou.

Švýcarskou riviérou se dá skvěle cestovat pěšky, na kole, kolečkových bruslích, lodí, vlakem i autem. A nocovat lze kdekoli ­ od luxusních hotelů přes rodinné hotýlky, kempy až po levné noclehy na statcích, kde můžete přespat dokonce i na seně. Trochu jiná situace je v Ženevě, která je stále vyprodaná. Bez rezervace tady s ubytováním nepochodíte. 

Může se hodit

Jak se tam dostat: Z Prahy trvá přibližně tisícikilometrová cesta autem přes Norimberk, Stuttgart, Heilbronn a Basilej okolo 11 hodin, letadlem se lze z Prahy dostat za hodinu do Curychu, pak vlakem za další tři hodiny k Ženevskému jezeru nebo letět až do Ženevy.

Regionální pas za 150 franků (zhruba 3000 korun) umožňuje tři dny neomezeného cestování vlakem, lodí, autobusem či lanovkou a čtyři dny se slevou v této oblasti. Celošvýcarské předplatné Swiss Pas nabízí totéž na 4, 8, 15 nebo 30 dní.

Kde hledat další informace: www.lake-geneva-region.ch (turistické informace) www.backpacker.ch (levné noclehy) www.abenteuer-stroh.ch (spaní na seně) svycarsko.idnes.cz (turistický servis v češtině)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------
TIPY NA VÝLET - místa si prohlédněte ve fotogalerii ZDE

JET D'EAU V ŽENEVĚ

Symbolem Ženevy je bývalý vodárenský přetlakový ventil v místech, kde Ženevské jezero vytéká do řeky Rhôny. Udělat z toho turistickou atrakci byla revoluční myšlenka. Pět set litrů vody zde každou vteřinu ženou do výšky 140 metrů dvě elektrická čerpadla rychlostí 200 kilometrů za hodinu.

VĚZENÍ NA CHILLONU
Zdejší nejslavnější mučedník Francois de Bonivard, převor kláštera svatého Viktora v Ženevě, byl nucen v letech 1530 až 1536 živořit v podzemní kobce vytesané ve skále. A lord Byron, který svou návštěvu na hradě v roce 1816 zvěčnil podpisem" na sloupu žaláře, sepsal báseň o Vězni chillonském. Hrad proslavili ve svých dílech též Jean Jacques Rousseau, Alexander Dumas či Victor Hugo. Opevnění savojských hrabat na skalnatém ostrůvku v Ženevském jezeře mělo původně chránit cestu k průsmyku Velkého svatého Bernarda. Dnes se krčí pod ohromnou dálniční rampou, kterou na žádném oficiálním" obrázku neuvidíte.

KULTURA V MONTREUX
Honosné lázeňské středisko je dějištěm významných světových festivalů: televizního a především jazzového. S muzikanty u jezera není k hnutí, davy lidí se proplétají kolem sochy Freddieho Mercuryho a mezi trhovci se vším možným, připomíná to tu arabský bazar i s jeho nezaměnitelným odérem (na stáncích nechybějí vodní dýmky ­ šíši). Ale to vůbec neškodí. Jestli se celému kraji říká riviéra podle nějakého místa, tak vzorem muselo být Montreux. Najdete tu plno přepychových hotelů ve francouzském stylu, promenády i palmy. A je tu kupodivu teplo, i když všude okolo prší.

OLYMPIJSKÉ MUZEUM V LAUSANNE
Zní to honosně, ale nevkládejte do jeho návštěvy přehnané naděje. Jistě, mají tady galerii úplně všech pochodní, expozice je prošpikovaná moderní technikou. Vystavují tu i helsinskou tretru Emila Zátopka. Ale u památných mexických her chybí jakákoli zmínka o Věře Čáslavské (!) a místo vzpomínky na naganskou zlatou slávu českého hokeje tady vystavují podepsanou hokejku našeho bronzového týmu z Albertville... Tak snad potěší park se sportovními sochami a kaskádovitou fontánou na břehu jezera.

CHAPLIN VE VEVEY
S trochou štěstí tady potkáte Mistrovu dvaačtyřicetiletou dceru Annie, jež střídavě žije ve Vevey a ve Francii. Charlie Chaplin tu strávil posledních 25 let svého života. Zemřel v roce 1977 a byl zde i s chotí Oonou, která jej přežila o 15 let, pochován. Komikova socha je dominantou promenády na břehu jezera.

Vězení na Chillonu. Zdejší nejslavnější mučedník Francois de Bonivard, převor kláštera svatého Viktora v Ženevě, byl nucen v letech 1530 až 1536 živořit v podzemní kobce vytesané ve skále. A lord Byron, který svou návštěvu na hradě v roce 1816 zvěčnil podpisem" na sloupu žaláře, sepsal báseň o Vězni chillonském. Hrad proslavili ve svých dílech též Jean Jacques Rousseau, Alexander Dumas či Victor Hugo. Opevnění savojských hrabat na skalnatém ostrůvku v Ženevském jezeře mělo původně chránit cestu k průsmyku Velkého svatého Bernarda. Dnes se krčí pod ohromnou dálniční rampou, kterou na žádném oficiálním" obrázku neuvidíte.

Chaplin ve Vevey. S trochou štěstí tady potkáte Mistrovu dvaačtyřicetiletou dceru Annie, jež střídavě žije ve Vevey a ve Francii. Charlie Chaplin tu strávil posledních 25 let svého života. Zemřel v roce 1977 a byl zde i s chotí Oonou, která jej přežila o 15 let, pochován. Komikova socha je dominantou promenády na břehu jezera.

Olympijské muzeum v Lausanne. Zní to honosně, ale nevkládejte do jeho návštěvy přehnané naděje. Jistě, mají tady galerii úplně všech pochodní, expozice je prošpikovaná moderní technikou. Vystavují tu i helsinskou tretru Emila Zátopka. Ale u památných mexických her chybí jakákoli zmínka o Věře Čáslavské (!) a místo vzpomínky na naganskou zlatou slávu českého hokeje tady vystavují podepsanou hokejku našeho bronzového týmu z Albertville... Tak snad potěší park se sportovními sochami a kaskádovitou fontánou na břehu jezera.

Mapa regionu Ženevského jezera

Montreux - honosné lázeňské středisko je dějištěm významných světových festivalů: televizního a především jazzového. S muzikanty u jezera není k hnutí, davy lidí se proplétají kolem sochy Freddieho Mercuryho a mezi trhovci se vším možným, připomíná to tu arabský bazar i s jeho nezaměnitelným odérem (na stáncích nechybějí vodní dýmky ­ šíši). Ale to vůbec neškodí. Jestli se celému kraji říká riviéra podle nějakého místa, tak vzorem muselo být Montreux. Najdete tu plno přepychových hotelů ve francouzském stylu, promenády i palmy. A je tu kupodivu teplo, i když všude okolo prší.

Jet D'eau v Ženevě. Symbolem Ženevy je bývalý vodárenský přetlakový ventil v místech, kde Ženevské jezero vytéká do řeky Rhôny. Udělat z toho turistickou atrakci byla revoluční myšlenka. Pět set litrů vody zde každou vteřinu ženou do výšky 140 metrů dvě elektrická čerpadla rychlostí 200 kilometrů za hodinu.

Oblast Ženevského jezera nabízí, nač si vzpomenete. Můžete si strávit aktivní dovolenou třeba na kole nebo jen tak polehávat u vody.

Autoři:
Nejčtenější

Tak samozřejmě, polévání slečen v bikinách šampaňským je přesně to, o čem muži...
Ostrov bude plný sexu, drog a alkoholu, láká na svou dovolenou agentura

Neomezený sex, dvě dívky denně, vstřícný postoj k drogám, alkoholu a jídla, co hrdlo ráčí. Čarokrásné pláže, party na jachtě. Ony čtyři dny na soukromém...  celý článek

V Kerkyře na Korfu je nejmenší přistávací ranvej v jižní Evropě
VIDEO: Káva a letadla nad hlavou. Pohodová atrakce na řeckém ostrově

Na Korfu je jedna z nejmenších přistávacích ranvejí v jižní Evropě. Piloti musí mít speciální výcvik, neboť z jedné strany je moře a z druhé nejvyšší hora...  celý článek

Tisíc vojáků se střetlo u Slavkova u Brna. Připomněli si rok 1805, kdy...
Procházka za bitvou tří císařů. Sledujte unikátní přenos z okolí Slavkova

V rámci seriálu Cesty kulturní krajinou dnes ve 13:30 zavítáme do krajiny okolo Slavkova u Brna. Projdeme se pěšky a popojedeme kočárem taženým koňmi s hosty,...  celý článek

Dopravní zácpy na vjezdu do Doveru, které přístav trápily loni v létě.
Brexit ochromí dopravu přes La Manche, Dover se děsí obřích kolon

Vystoupení Británie z Evropské unie ovlivní celou řadu obchodních sfér i životy obyčejných lidí. Velké problémy očekávají provozovatelé přístavu v britském...  celý článek

Sedlo Zbojská
Divoký výlet do historie. Malý Slovenský ráj zbojníka Jakuba Surovca

Ve stínu legendárního Juraje Jánošíka působil v 18. století na Slovensku zbojník nemilosrdného jména Jakub Surovec. Jeho domovským rajonem byla oblast...  celý článek

Další z rubriky

Pokuta za porušení zákazu kouření na thajských plážích může dosáhnout až 100...
Za cigaretu u moře pokuta 60 tisíc. Thajsko zakazuje kouření na plážích

Jedna z nejpopulárnějších turistických destinací zavádí od 1. listopadu zákaz kouření na vybraných plážích. Thajský turistický úřad k zákazu přistoupil poté,...  celý článek

V Kerkyře na Korfu je nejmenší přistávací ranvej v jižní Evropě
VIDEO: Káva a letadla nad hlavou. Pohodová atrakce na řeckém ostrově

Na Korfu je jedna z nejmenších přistávacích ranvejí v jižní Evropě. Piloti musí mít speciální výcvik, neboť z jedné strany je moře a z druhé nejvyšší hora...  celý článek

Japonští turisté před bazilikou Sacré-Couer
Čekají Paříž z filmů a realita je šokem. Japonci z toho i zvracejí

Paříž, město lásky a světel, je především díky filmům a seriálům známá jako jedno z nejromantičtějších míst na světě. Ovšem pro některé turisty je realita tak...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.