Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Švýcarská riviéra aneb odkud se řídí evropský fotbal

  7:31aktualizováno  7:31
Máte raději teplo, nebo zimu? Na švýcarské riviéře najdete v létě obojí: parádní koupání na plážích Ženevského jezera, ale i věčný sníh v kopcích kousek nad ním. Pokud si budete chtít odpočinout od fotbalového bláznění, stačí jen vyrazit kousek za Ženevu. Poradíme vám kam.

Švýcarská riviéra, vodní hrad Chillon poblíž Montreux | foto: Profimedia.cz

popisek ŠVÝCARSKO V KOSTCE
Ceny, rady, tipy

Vydáte-li se z města severovýchodním směrem (do Švýcarska jediným možným, kamkoli jinam se dostanete leda do Francie) po břehu jezera, máte dvě možnosti: uhánět po dálnici, nebo se pustit do zkoumání diplomatických "satelitních" městeček, posazených mezi vinicemi na slunných svazích nad vodou. Ideální je podniknout tenhle výlet na kole či in-line bruslích.

Odkud se řídí evropský fotbal

Přepychovými satelity se brzy propletete až do Nyonu, prvního většího sídla za Ženevou. Ve světě je Nyon známý jako "fotbalové ředitelství Evropy" - sídlí zde Evropská fotbalová asociace UEFA, jež řídí i celé letošní Euro. Kromě toho v Nyonu najdete jezerní muzeum, plné akvárií a modelů lodí.

Cesta vás po pár kilometrech dovede do Lausanne, jež je pro změnu "planetárním ředitelstvím sportu" - ve futuristické skleněné vile ve čtvrti Ouchy na břehu jezera sídlí Mezinárodní olympijský výbor, nedaleko přístavu najdete hypermoderní Olympijské muzeum.

Švýcarsko, Nyon

Město samo je vystavěné převážně na terasách vysoko nad vodou, v parném létě vás však budou stejně ze všeho nejvíc zajímat vodní radovánky. A od toho jsou lausannské pláže. Jedny z nejlepších se spoustou slunce i stínu se rozprostírají přímo ve veřejném parku okolo sídla Olympijského výboru, další příjemné koupání najdete třeba poblíž místní univerzity. Kousek od centra, hned vedle přístavu, půjčují vodní šlapadla i motorové čluny.

Pokud se vydáte z Lausanne dál na východ, stále pojedete po břehu Ženevského jezera - jen jeho švýcarské pobřeží měří přes 100 kilometrů, další desítky kilometrů patří Francii. Pro zpestření můžete z Lausanne dál vyrazit místo kola, auta či vlaku parníkem a vystoupit v Montreux.

Zastávka v ráji celebrit

To lze nazvat švýcarským Monte Carlem nejen proto, že zde otevřeli první kasino v zemi. Luxus je všudypřítomný, stejně jako palmy a středomořské klima. A celebrity to zde přímo zbožňují . Za všechny jmenujme tu nejproslulejší: na sklonku života se tu usadil legendární zpěvák Freddie Mercury, jehož památku na promenádě dodnes připomíná socha - mimochodem dílo české sochařky Ireny Sedlecké.

Švýcarsko, Riviéra

A pokud vyrazíte z Montreux procházkou kolem jezera ještě dál od Ženevy, dojdete zhruba po 40 minutách na vodní hrad Chillon. Tady dávají ke vstupence dokonce česky tištěného průvodce. A to už jste na druhém konci jezera, a tak můžete vyrazit do hor nad ním. Například zubačkou z Montreux na vrchol Rochers-de-Naye, což je jakýsi dětský ráj s mongolskými jurtami pro nocování, který je v zimě švýcarským sídlem Santa Clause a v létě rájem svišťů.

A když už vám bude opravdu nesnesitelné horko, dojeďte autem či autobusem ještě o kousek dál, do průsmyku Pilllon poblíž Les Diablerets. Odtud jezdí lanovka do kraje věčného sněhu s parádními vyhlídkami na nejslavnější alpské štíty: Matterhorn, Eiger či Jungfrau.

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Amsterdam pohlcuje kriminalita, v noci se z města stává džungle

Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto...

Nizozemská metropole je po setmění místem, kde přestávají platit zákony, varuje tamní ombudsman. Přetížená policie...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

VIDEO: Mořského koníka ničí v Řecku nadměrný rybolov, chrání ho potápěči

Mořský koník

V zálivu u městečka Stratoni můžete při potápění narazit na bohatou kolonii mořských koníků. Ovšem pouze na jednom...

Za deset dnů 176 kilometrů v horách. Dolomity lákají na unikátní trek

Horské štíty v okolí městečka Sexten/Sesto

Jižní Tyrolsko si v letošní sezoně připravilo pro turisty velkou novinku. Unikátní trasa UNESCO Geotrail Dolomity nově...

Začíná Alka turnaj. Chorvaté si připomínají slavné vítězství proti Osmanům

Na město Sinj dohlíží z místa bývalé pevnosti Panna Marie.

Každý první srpnový víkend bývá v ulicích chorvatského města Sinj k vidění originální rytířský turnaj, který se pořádá...

Najdete na iDNES.cz