Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Švýcarská riviéra aneb odkud se řídí evropský fotbal

  7:31aktualizováno  7:31
Máte raději teplo, nebo zimu? Na švýcarské riviéře najdete v létě obojí: parádní koupání na plážích Ženevského jezera, ale i věčný sníh v kopcích kousek nad ním. Pokud si budete chtít odpočinout od fotbalového bláznění, stačí jen vyrazit kousek za Ženevu. Poradíme vám kam.

Švýcarská riviéra, vodní hrad Chillon poblíž Montreux | foto: Profimedia.cz

popisek ŠVÝCARSKO V KOSTCE
Ceny, rady, tipy

Vydáte-li se z města severovýchodním směrem (do Švýcarska jediným možným, kamkoli jinam se dostanete leda do Francie) po břehu jezera, máte dvě možnosti: uhánět po dálnici, nebo se pustit do zkoumání diplomatických "satelitních" městeček, posazených mezi vinicemi na slunných svazích nad vodou. Ideální je podniknout tenhle výlet na kole či in-line bruslích.

Odkud se řídí evropský fotbal

Přepychovými satelity se brzy propletete až do Nyonu, prvního většího sídla za Ženevou. Ve světě je Nyon známý jako "fotbalové ředitelství Evropy" - sídlí zde Evropská fotbalová asociace UEFA, jež řídí i celé letošní Euro. Kromě toho v Nyonu najdete jezerní muzeum, plné akvárií a modelů lodí.

Cesta vás po pár kilometrech dovede do Lausanne, jež je pro změnu "planetárním ředitelstvím sportu" - ve futuristické skleněné vile ve čtvrti Ouchy na břehu jezera sídlí Mezinárodní olympijský výbor, nedaleko přístavu najdete hypermoderní Olympijské muzeum.

Švýcarsko, Nyon

Město samo je vystavěné převážně na terasách vysoko nad vodou, v parném létě vás však budou stejně ze všeho nejvíc zajímat vodní radovánky. A od toho jsou lausannské pláže. Jedny z nejlepších se spoustou slunce i stínu se rozprostírají přímo ve veřejném parku okolo sídla Olympijského výboru, další příjemné koupání najdete třeba poblíž místní univerzity. Kousek od centra, hned vedle přístavu, půjčují vodní šlapadla i motorové čluny.

Pokud se vydáte z Lausanne dál na východ, stále pojedete po břehu Ženevského jezera - jen jeho švýcarské pobřeží měří přes 100 kilometrů, další desítky kilometrů patří Francii. Pro zpestření můžete z Lausanne dál vyrazit místo kola, auta či vlaku parníkem a vystoupit v Montreux.

Zastávka v ráji celebrit

To lze nazvat švýcarským Monte Carlem nejen proto, že zde otevřeli první kasino v zemi. Luxus je všudypřítomný, stejně jako palmy a středomořské klima. A celebrity to zde přímo zbožňují . Za všechny jmenujme tu nejproslulejší: na sklonku života se tu usadil legendární zpěvák Freddie Mercury, jehož památku na promenádě dodnes připomíná socha - mimochodem dílo české sochařky Ireny Sedlecké.

Švýcarsko, Riviéra

A pokud vyrazíte z Montreux procházkou kolem jezera ještě dál od Ženevy, dojdete zhruba po 40 minutách na vodní hrad Chillon. Tady dávají ke vstupence dokonce česky tištěného průvodce. A to už jste na druhém konci jezera, a tak můžete vyrazit do hor nad ním. Například zubačkou z Montreux na vrchol Rochers-de-Naye, což je jakýsi dětský ráj s mongolskými jurtami pro nocování, který je v zimě švýcarským sídlem Santa Clause a v létě rájem svišťů.

A když už vám bude opravdu nesnesitelné horko, dojeďte autem či autobusem ještě o kousek dál, do průsmyku Pilllon poblíž Les Diablerets. Odtud jezdí lanovka do kraje věčného sněhu s parádními vyhlídkami na nejslavnější alpské štíty: Matterhorn, Eiger či Jungfrau.

Autor:Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Z očí do očí horským gorilám. To nejlepší, co Rwanda dává světu

Ubumwe, stříbrohřbetý samec rodiny Amahoro

Vlastně byste se jim do očí vůbec neměli dívat, protože je to může vyprovokovat k útoku. Někdy se tomu ale nelze...

Z Machu Picchu vykázali evropské turisty, fotili se s odhaleným pozadím

Machu Picchu v Peru

Správa archeologické památky Machu Picchu vyloučila z areálu tři evropské turisty, kteří se na místě fotografovali s...

Krokodýli v chrámu a jednorožci v kavárně. Skrytá tajemství Bangkoku

Wat Traimit najdete snadno, už do dáli září zlatem.

Rušná, obrovská, se spoustou turistických, ale i méně nápadných míst - taková je thajská metropole Bangkok. Jedno z...

Najdete na iDNES.cz