Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Švýcaři vědí, jak cestovat pohodlně

  9:24aktualizováno  9:24
"A pane, kam vy cestujete?" ptá se německy železničář bezradného cizince, který právě vystoupil na malém švýcarském nádražíčku a očividně hledá, kdy a odkud pojede další spoj Když vidí další cizincovy rozpaky, tentokrát jazykové, přechází plynule do francouzštiny a pak do angličtiny. Tak, do Brigu, pojďte se mnou, jede to za pět minut támhle z prvního nástupiště, reaguje železničář s náušnicí v uchu a sám se automaticky chápe cizincova těžkého kufru.
Švýcarsko

Švýcarsko | foto: Switzerland Tourism 2001

Dokonce výjimečně povolí, aby i cizinec šel tou nejkratší cestou, přes koleje, i když několikajazyčný nápis upozorňuje, že tudy chodit je přísně zakázáno. Ostatně ví bezpečně, že stejně jako slunce ráno vyjde na oblohu, tak první vlak, který se na nádraží objeví, bude až ten do Brigu, přesně za pět minut. Cestovat po Švýcarsku vlakem je potěšení a jste v pohodě. Ani ten těžký kufr nemusíte vláčet z jednoho vlaku do druhého.

Když například letíte z Prahy do Curychu, Ženevy či Basileje a odtud pokračujete vlakem třeba do zapadlé vísky v Alpách, stačí použít takzvané služby Fly Rail Baggage. Za příplatek 20 švýcarských franků podáte zavazadlo v Praze a bude na vás čekat v té malé horské vísce uprostřed Švýcarska Člověka zvyklého na improvizaci to až zaskočí, že švýcarské služby jsou služby skutečně pro zákazníka a jsou propracované do detailu. A jsou spolehlivé.

Jen malý příklad: romantický bílomodrý vláček Centovalli Express jede ze Švýcarska do Švýcarska. Že je to divné? Není, jeho trasa totiž vede z jihošvýcarského Locarna a tam, kde se do mapy Švýcarska zařezává výběžek italského severu s divukrásnou přírodou vinic a subtropů, se najednou ocitnete v Itálii. V italské Domodossole, kde vlak bůhvíčím získal zpoždění, už bylo vidět jen koncová světla odjíždějícího spoje.

Po několika málo minutách čekání na peronu švýcarští železničáři vypravili z Domodossoly náhradní vlak směřující zpět do švýcarského Bernu. Mladá průvodčí neopomněla proběhnout všechna kupé a informovat v několika jazycích, že cestující bez problémů sáhnou všechny spoje, jako by seděli ve vlaku, který jim před nosem sjel. A držíte-li v rukou kouzelnou červenou knížečku Swiss Pass, má cestování Švýcarskem další půvab - nemusíte se starat, kde rychle a za kolik koupit jízdenku.

A nejenom v celé síti železniční dopravy, nýbrž i na místní dopravu v 36 městech, lodní linky po mnoha jezerech, a dokonce se můžete se Swiss Passem dostat zdarma žlutými poštovními autobusy i do té nejmenší vesnice vysoko v horách. U řady lanovek stačí jen ukázat červenou knížečku, a už se vznášíte vzhůru. U jiných dostanete se Swiss Passem výraznou slevu. Vzhledem k tomu, že Švýcarsko se svou vysokou životní úrovní má i výrazně dražší služby, pro cestovatele s předem zakoupenou průkazkou se tato investice určitě vyplatí.

Například Swiss Pass platný na konkrétní čtyři dny pro 2. třídu přijde na 230 franků. Cestují-li více než dvě osoby, pak dostávají výraznou slevu. Je možné zakoupit si cestování i na 8, 15 či více dní. A pro rodiny je to ještě výhodnější - takzvaná Familienkarte umožňuje, že děti od 6 do 16 let v doprovodu alespoň jednoho z rodičů cestují vůbec zadarmo. A zvolíte-li si jiný druh průkazky, například Swiss Flexi Pass, můžete si v průběhu jednoho měsíce zvolit libovolně 3 až 9 dnů, kdy můžete jezdit bez omezení po celé síti. Například osmidenní jízdenka přijde na 400 švýcarských franků (ve druhé třídě, ale můžete zvolit i první - ta stojí 600). Tyto a další kombinované jízdenky se dají zakoupit u cestovní kanceláře Čedok, Na Příkopě 18, Praha či na všech větších nádražích ve Švýcarsku.

Může se hodit

Bližší informace naleznete také na internetové adrese www.myswitzerland.com, oficiálním serveru společnosti Schweiz Tourismus. Stejně tak další informace o Švýcarsku vám poskytne následující adresa: www.idnes.cz/svycarskedny.

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Slovensko pro tuláky. Pustiny a temnoty Veporských vrchů lákají i hvězdáře

Vyhlídka z Klenovského Veporu

Opuštěná a temná místa lidi většinou děsí, v případě slovenských Veporských vrchů však mohou být pro mnohé tuláky...

Řecký ráj trpí pod návalem turistů z výletních lodí, Santorini chystá omezení

Kromě výletních plaveb je Santorini přední destinací pro svatby a líbánky.

Obrovské výletní lodě jsou pro někoho požehnáním, někomu přinášejí jen utrpení. K řeckému ostrovu Santorini jich každým...

Najdete na iDNES.cz