Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Světový folklor vládl Roztančené ulici

  10:29aktualizováno  10:29
Šumperk - Z věže šumperské radnice se nese znělka mezinárodního folklorního festivalu. Náměstí je zaplněné k prasknutí soubory i diváky dychtícími po dobré zábavě. Šumperk se v sobotu stal hlavním městem folkloru. Soubory ze světa i z Česka chtějí předvést všechno, co se snaží zachovat pro budoucnost. Zvyky a tradice neumírají, vzkazuje do světa zdejší festival, patřící mezi ty vyvolené, které se dostaly do kalendáře světové organizace UNESCO.
Prohlédněte si fotografie folklorních souborů

Hlavní pořadatelka Libuše Drtilová starostlivě shlíží ze schodů radnice. Je duší festivalu, vypiplala jej z plenek až do dnešní nádhery. Bez ní si už jedenáctiletou tradici a vůbec největší kulturní akci ve městě nikdo nedokáže představit.

"Nebýt skvělého pořadatelského týmu, pomoci města a sponzorů, těžko bych sama něco zmohla," odmítá skromně chválu. Spolu se starostou Petrem Krillem pak odstartuje hlavní festivalovou akci, oblíbenou Roztančenou ulici, kdy všechny soubory putují pěší zónou a tančí.

Lidé se od radnice vydávají do ulic, aby jim nic neuniklo. Místa už moc není, protože celou pěší zónu lemují špalíry diváků. Lidé již z minulých let vědí, kde soubory tančí. Tam se jich natlačí nejvíc. Horko sálající z rozpálené dlažby nikomu nevadí. Či spíš vadí, ale nevnímají je ani diváci, ani soubory.

A už se do ulice vydávají Chorvati. "Když zavřu na chvilku oči, připadám si jako na Jadranu," komentuje jejich muziku jeden z diváků. Jenže když zavře oči, přichází o požitek z tance.

Stejně jako pro Chorvaty připravili návštěvníci bouřlivý potlesk i jihlavskému Vysočanu. Ale času je málo, takže musí uvolnit prostor temperamentním Italům. Ukazují, jak i ve folklorním souboru může vedle sebe žít několik generací.

Platí, že čím vzdálenější je domovina účastníků, tím větší mají úspěch. Potvrzují to Irové s nádhernými keltskými tanci a po nich Maorové z Nového Zélandu. Když zatroubí na mušle, celá ulice jako na povel ztichne. Předvedou své rituály, zazpívají nádhernou píseň, a už mají problémy, aby je nadšení lidé pustili dál.

Dalším důkazem, že folklor u nás jen tak nevymře, jsou děti z pražského souboru Kytice. Několik generací je dělí od šumperských Seniorů. Ti jsou živoucím dokladem, že láska k folkoru kvete v každém věku. Strachy diváků, že někdo z nich ve vedru zkolabuje, jsou zbytečné. Temperament mohou čilým důchodcům jen závidět.

Stejně jako každým rokem byly ozdobou šumperského festivalu soubory ze zemí bývalého Sovětského svazu. Tentokrát přijeli Gruzínci, Litevci a děti z Ukrajiny. Divákům se tajil dech, když hbití Gruzínci bojovali se šavlemi o své dívky. Prastarý rituál nenechal nikoho v klidu. Vše v dokonalém sladění s říznou muzikou. Ukrajinské děti zase udivovaly precizně secvičenými tanečními kreacemi.

Černé vlněné čepice na hlavách Portugalců nenechaly nikoho na pochybách, že kroj musí být kompletní, i když se teplota šplhá vysoko nad třicet stupňů. Portugalci stejně jako Italové předvedli, jak klape mnohagenerační soubor: skvěle.

Závěr patří omladině ze souboru Ostravica. Doznívá potlesk a lidé se rozcházejí. Den plný báječného folkloru však nekončí. Večer se soubory znovu chlubí svým uměním před beznadějně nabitou arénou letního divadla.

Libuše Drtilová září spokojeností. Spokojené soubory, spokojení diváci. "Nevím, co bych si mohla přát víc," pochvaluje si. Už teď přemýšlí o příštím ročníku festivalu. Stejně jako letos bude kromě zajištění  peněz největším oříškem vybrat z desítek souborů ty, které do Šumperka přijedou.

"Letos se hlásilo 51 souborů z celého světa. Pro nás je dobré, že máme z čeho vybírat, ale na druhou stranu nás mrzí, že nemůžeme vzít všechny," uvedla Drtilová.

Spokojenost vyzařovala i ze starosty Petra Krilla. "Takové akce jsou nejlepší reklamou pro město u nás i ve světě. Mnoho lidí v zahraničí díky folklornímu festivalu ví, že Šumperk je zkrátka v Evropě," uvedl Krill.

Vystoupení folklorního souboru z Nového Zélandu před šumperskou radnicí na mezinárodním festivalu folklorních souborů

Vystoupení folklorního souboru z Nového Zélandu před šumperskou radnicí na mezinárodním festivalu folklorních souborů

Vystoupení folklorního souboru z Portugalska před šumperskou radnicí na mezinárodním festivalu folklorních souborů

Děti z folklorního souboru z Ukrajiny sledují vystoupení kolegů z Gruzie před šumperskou radnicí na mezinárodním festivalu folklorních souborů

Malá tanečnice se kýve do rytmu procházejících souborů centrem Šumperka na mezinárodním festivalu folklorních souborů

Členové folklorního souboru z Chorvatska procházejí ulicemi Šumperka během mezinárodního folklorního festivalu

Členové folklorního souboru z Irska tančí v centru Šumperka během mezinárodního folklorního festivalu
Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Když se zhmotní smrt. Podzemí muzea skrývá tváře velikánů

V náchodském muzeu začala výstava posmrtných masek slavných lidí a potrvá až do...

Za dvě staletí od založení v roce 1818 se v pražském Národním muzeu nashromáždily miliony exponátů. Drtivá většina z...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Jak se kladenská lokálka nedožila jubilea

Motorový vůz M152.0014 ve stanici Podlešín zastávka v roce 1980

V dnešním díle pořadu Zaniklé tratě zamíříme na bývalou trať 11b mezi Kladnem Dubí a Zvoleněvsí. První vlaky po ní...

Trosky jdou s dobou. Na letošní sezonu hrad chystá únikovou hru s robotem

Kromě zážitku z prohlídky Trosek zůstane návštěvníkům i vstupenka, kterou mohou...

Trosky jsou nejnavštěvovanějším hradem v Libereckém kraji, na zříceninu nedaleko Turnova vyšlo loni přes 112 000...

Najdete na iDNES.cz