Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Světový folklor vládl Roztančené ulici

  10:29aktualizováno  10:29
Šumperk - Z věže šumperské radnice se nese znělka mezinárodního folklorního festivalu. Náměstí je zaplněné k prasknutí soubory i diváky dychtícími po dobré zábavě. Šumperk se v sobotu stal hlavním městem folkloru. Soubory ze světa i z Česka chtějí předvést všechno, co se snaží zachovat pro budoucnost. Zvyky a tradice neumírají, vzkazuje do světa zdejší festival, patřící mezi ty vyvolené, které se dostaly do kalendáře světové organizace UNESCO.
Prohlédněte si fotografie folklorních souborů

Hlavní pořadatelka Libuše Drtilová starostlivě shlíží ze schodů radnice. Je duší festivalu, vypiplala jej z plenek až do dnešní nádhery. Bez ní si už jedenáctiletou tradici a vůbec největší kulturní akci ve městě nikdo nedokáže představit.

"Nebýt skvělého pořadatelského týmu, pomoci města a sponzorů, těžko bych sama něco zmohla," odmítá skromně chválu. Spolu se starostou Petrem Krillem pak odstartuje hlavní festivalovou akci, oblíbenou Roztančenou ulici, kdy všechny soubory putují pěší zónou a tančí.

Lidé se od radnice vydávají do ulic, aby jim nic neuniklo. Místa už moc není, protože celou pěší zónu lemují špalíry diváků. Lidé již z minulých let vědí, kde soubory tančí. Tam se jich natlačí nejvíc. Horko sálající z rozpálené dlažby nikomu nevadí. Či spíš vadí, ale nevnímají je ani diváci, ani soubory.

A už se do ulice vydávají Chorvati. "Když zavřu na chvilku oči, připadám si jako na Jadranu," komentuje jejich muziku jeden z diváků. Jenže když zavře oči, přichází o požitek z tance.

Stejně jako pro Chorvaty připravili návštěvníci bouřlivý potlesk i jihlavskému Vysočanu. Ale času je málo, takže musí uvolnit prostor temperamentním Italům. Ukazují, jak i ve folklorním souboru může vedle sebe žít několik generací.

Platí, že čím vzdálenější je domovina účastníků, tím větší mají úspěch. Potvrzují to Irové s nádhernými keltskými tanci a po nich Maorové z Nového Zélandu. Když zatroubí na mušle, celá ulice jako na povel ztichne. Předvedou své rituály, zazpívají nádhernou píseň, a už mají problémy, aby je nadšení lidé pustili dál.

Dalším důkazem, že folklor u nás jen tak nevymře, jsou děti z pražského souboru Kytice. Několik generací je dělí od šumperských Seniorů. Ti jsou živoucím dokladem, že láska k folkoru kvete v každém věku. Strachy diváků, že někdo z nich ve vedru zkolabuje, jsou zbytečné. Temperament mohou čilým důchodcům jen závidět.

Stejně jako každým rokem byly ozdobou šumperského festivalu soubory ze zemí bývalého Sovětského svazu. Tentokrát přijeli Gruzínci, Litevci a děti z Ukrajiny. Divákům se tajil dech, když hbití Gruzínci bojovali se šavlemi o své dívky. Prastarý rituál nenechal nikoho v klidu. Vše v dokonalém sladění s říznou muzikou. Ukrajinské děti zase udivovaly precizně secvičenými tanečními kreacemi.

Černé vlněné čepice na hlavách Portugalců nenechaly nikoho na pochybách, že kroj musí být kompletní, i když se teplota šplhá vysoko nad třicet stupňů. Portugalci stejně jako Italové předvedli, jak klape mnohagenerační soubor: skvěle.

Závěr patří omladině ze souboru Ostravica. Doznívá potlesk a lidé se rozcházejí. Den plný báječného folkloru však nekončí. Večer se soubory znovu chlubí svým uměním před beznadějně nabitou arénou letního divadla.

Libuše Drtilová září spokojeností. Spokojené soubory, spokojení diváci. "Nevím, co bych si mohla přát víc," pochvaluje si. Už teď přemýšlí o příštím ročníku festivalu. Stejně jako letos bude kromě zajištění  peněz největším oříškem vybrat z desítek souborů ty, které do Šumperka přijedou.

"Letos se hlásilo 51 souborů z celého světa. Pro nás je dobré, že máme z čeho vybírat, ale na druhou stranu nás mrzí, že nemůžeme vzít všechny," uvedla Drtilová.

Spokojenost vyzařovala i ze starosty Petra Krilla. "Takové akce jsou nejlepší reklamou pro město u nás i ve světě. Mnoho lidí v zahraničí díky folklornímu festivalu ví, že Šumperk je zkrátka v Evropě," uvedl Krill.

Vystoupení folklorního souboru z Nového Zélandu před šumperskou radnicí na mezinárodním festivalu folklorních souborů

Vystoupení folklorního souboru z Nového Zélandu před šumperskou radnicí na mezinárodním festivalu folklorních souborů

Vystoupení folklorního souboru z Portugalska před šumperskou radnicí na mezinárodním festivalu folklorních souborů

Děti z folklorního souboru z Ukrajiny sledují vystoupení kolegů z Gruzie před šumperskou radnicí na mezinárodním festivalu folklorních souborů

Malá tanečnice se kýve do rytmu procházejících souborů centrem Šumperka na mezinárodním festivalu folklorních souborů

Členové folklorního souboru z Chorvatska procházejí ulicemi Šumperka během mezinárodního folklorního festivalu

Členové folklorního souboru z Irska tančí v centru Šumperka během mezinárodního folklorního festivaluNejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Cvikovku v kopcích rušili nadvakrát

Parní lokomotiva s manipulačním vlakem stoupá z Jablonného v Podještědí směrem...

V desátém díle Zaniklých tratí zamíříme na sever, do podhůří Lužických hor. Podíváme se na dráhu s mnoha romantickými...

S balonem do oblak. Let můžou zmařit i neznatelné rozmary počasí

Horkovzdušný balon v záři zapadajícího funkce

V šestém díle seriálu S balonem do oblak se podíváme na nástrahy počasí. Většina z nás si myslí, že se každý hezký a...

Najdete na iDNES.cz