Zvyky na Svatého Valentýna se různí. Někde dávají milenci přednost výletům a...

Zvyky na Svatého Valentýna se různí. Někde dávají milenci přednost výletům a návštěvám příbuzných, jinde pro změnu svojí lásku zamykají nebo rovnou pořádají svatby. | foto: Profimedia.cz

Jak se slaví Valentýn ve světě: v Arábii zákaz, na Filipínách svatba

  • 22
Nebudeme vás unavovat historií svátku všech zamilovaných a raději se podíváme do různých zemí. Ne všude patří svatý Valentin milencům a ne všude zvítězila kýčová srdíčka z čokolády či rudé růže. A zatímco v Estonsku vypravují tento den autobusy lásky pro osamělé, v Saudské Arábii je svátek milenců zakázán.

Originální zvyk spojený se svatým Valentýnem mají v Dánsku. Především mladí lidé si posílají básničky a říkanky, které nemusejí být nutně romantické a zamilované, ale mohou být též vtipné, zábavné či poněkud ztřeštěné. Důležité ovšem je, že si je mladí Dánové nekupují předtištěné, ale snaží se je psát a vymýšlet. A ještě jedním zvykem se seveřané odlišují. Když si navzájem darují květiny, nejsou to růže, ale sněženky.

Valčík nebo brusle

Vídeň je na Valentýna plná hudby, hraje se na ulicích, v restauracích i v tanečních sálech a mnoho Vídeňáků si jde během večera zatančit, neboť Vídeň stále miluje valčík a plesová sezóna je v plném proudu. To zamilovaní Britové si jdou raději zabruslit.

V anglosaském světě patří ke svátku sv. Valentýna také oblíbené bruslení.

Zámečky lásky jsou populární nejen v Evropě, ale také v Asii.

V mnoha turistických destinacích na celém světě si milenci právě tento den pořizují zámečky a pak se pokoušejí se svou lásku „navěky“ zamknout u nějakého mostu a klíček hodit do řeky. Byť se radnice historických měst snaží s tímto „nešvarem“ v poslední době bojovat, zámků stále přibývá.

Devadesát devět nebo sto osm?

Na „čínském“ Tchaj-wanu patří k svátku sv. Valentýna pugéty kytic, především růží, které muži kupují ženám. Mimořádně důležitá je nejen barva, ale také počet růží, neboť skrývá významné poselství. Zatímco kytice 99 rudých růží znamená věčnou lásku, v pugétu se 108 růžemi je prý zašifrována nabídka k sňatku.

Na Singapuru naopak věří, že když svatba proběhne přímo na Valentýna, vnese do manželského života mnohem více lásky a štěstí, než kdyby se uskutečnila v jiném termínu. Jako svatební den je Svatý Valentýn oblíbený také na Filipínách, kde 14. února probíhají hromadné svatby desítek až stovek párů. Například před třemi lety bylo v jednom jediném městě dohromady oddáno na 200 párů, přičemž celkový počet valentýnských svateb v roce 2013 přesáhl čtyři tisíce.

Žádnou lásku nechceme

Ghana udělala ze sv. Valentýna národní den čokolády, jako jeden z největších světových producentů kakaa tím chtěla zvýšit turismus. Naopak Saúdská Arábie je jednou z několika zemí, kde je svátek sv. Valentýna zakázán, neboť milenecká láska mezi mužem a ženou (tedy před manželstvím) je zde považována za hřích.

Vedle čokolády jsou na odbyt nejvíce květiny. Třeba na Tchaj-wanu hraje roli také počet růží, pokud jich žena dostane 108, jde o nabídku k sňatku.

Striktní zákaz byl vyhlášen před deseti lety, kdy musely obchody na začátku února ze svých výloh odstranit veškerou romantickou výzdobu, nesmí se zde prodávat růže ani čokoláda ozdobená srdíčky. Podobné zákazy platí i v dalších arabských či muslimských zemích.

Autobusy lásky

Ve Finsku získal Valentýn poněkud jinou podobu, neboť nepatří lásce a zamilovaným, ale přátelství. Ostatně finská turistická agentura to prezentuje fotkou, na které se líbá starší muž s medvědem. Čtrnáctého února se tudíž telefonuje starým přátelům ze školy, kolegové z práce chodí na společné večeře, do sauny nebo na bowling.

Podobný rozměr má Valentýn také v Estonsku, jen s tím rozdílem, že tam navíc jezdí 14. února po ulicích speciální autobusy lásky, do kterých mohou nastoupit osamělí muži či ženy a seznámit se s lidmi s podobným osudem.

Ženy mužům

V některých zemích jsou na sv. Valentýna aktivnější ženy. Třeba v Jižní Africe si dámy připínají na rukávy srdíčko se jménem muže, který se jim líbí, a v Japonsku jsou to právě ženy, které dávají na dárky mužům – především čokoládové pralinky.

Zamilovaní v Paříži mohou na Valentýna navštívit Zeď lásky, kde je napsané vyznání „miluji tě“ ve více než dvě stě jazycích.

Muži jim tuto pozornost mohou oplatit o měsíc později, když se slaví tzv. Bílý den, který vznikl právě proto, aby mohli zase muži obdarovat ženy – obvykle bílou čokoládou, ale také květinami či šperky.

Láska prochází žaludkem

Zajímavě svátek zamilovaných probíhá v Argentině, kde se neslaví pouze jeden den, ale rovnou celý týden, jenž se nazývá sladkým týdnem a drží se místo února od 13. do 20. července.

Ostatně i u nás má mnohem větší tradici coby svátek milenců „Máchův“ první máj, kdy chce být každá žena políbena pod rozkvetlou třešní.

A přestože se od poloviny 90. let začal slavit také sv. Valentýn, tento den láska v Česku prochází především žaludkem a milenecké či manželské páry chodí na romantické večeře do restaurací.

Mnoho podniků připravuje na 14. února speciální romantické, případně “afrodisiakální” menu s ústřicemi, mořskými plody či srdíčky uprostřed čokoládových dezertů.

Čtrnáctého vždy vyprodáno!

Většina „lepších“ restaurací má na večer 14. února vyprodáno několik dní dopředu. A co se obvykle podává? Nechybí šampaňské nebo sekt, na menu se objevují krvavé pomeranče, humr či krevety, bílá čokoláda nebo jahody.

, pro iDNES.cz