Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svátek otevře nepřístupné památky zdarma. NEJ tipy

  19:13aktualizováno  19:13
Otevřené paláce, kam se běžně nepodíváte. Vstup do muzeí, galerií a hvězdáren zdarma či možnost ochutnat oblíbená jídla T. G. Masaryka. To vše chystají města v celé zemi na neděli 28. října, 89. výročí vzniku Československa. Vybrali jsme pro vás nejzajímavější tipy.

V sobotu i v neděli bude od 10 do 17 hodin výjimečně otevřený Hrzánský palác na Hradčanech | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

V Praze se otevřou vzácné paláce i Senát

O víkendu máte jedinečnou příležitost podívat se do míst, která jsou pro veřejnost běžně uzavřená. V sobotu i v neděli se otevře od 10 do 17 hodin Hrzánský palác v Loretánské ulici na Hradčanech. Do Hrzánského paláce měly zatím příležitost nahlédnout hlavně zahraniční návštěvy – zvenku nenápadný dům totiž skrývá honosný interiér, z jeho terasy je navíc působivý pohled na Prahu. V letech 1894 až 1896 v paláci bydlel pozdější prezident Tomáš Garrigue Masaryk s rodinou, zázemí tu našel i malíř Jan Slavíček.

V neděli budou mít zájemci možnost nahlédnout do Poslanecké sněmovny od 9 do 16 hodin, do Senátu od 9 do 17 hodin a Nosticova paláce od 10 do 18 hodin. Od 14 do 17 hodin se otevřou reprezentační prostory Obecního domu, takže budete moci nahlédnout do unikátních secesních interiérů této národní kulturní památky.

V neděli bude zdarma vstup do Muzea a Galerie hlavního města Prahy.

V Lánech ochutnáte Masarykovy švestkové knedlíky

Oblíbená jídla prezidenta T. G. Masaryka a jeho rodiny je název akce, kterou na neděli připravilo Muzeum T. G. M. v Lánech. Z Masarykových oblíbených jídel budou moci návštěvníci od 14:00 ochutnat například švestkové knedlíky, houbovou omáčku, halušky, topinky s česnekem, buřty s křenem, makovec, bramborovou polévku či Masarykovo cukroví.

Muzea a galerie lákají na speciální nedělní expozice

Na neděli připadá i Den Středočeského kraje. Řada muzeí a galerií v kraji proto připravila speciální expozice, vstup je zdarma. Unikátní soubor mincí ze 13. století, tzv. tetínský poklad, který byl nalezen v minulém roce, poprvé odhalí Muzeum Českého krasu v Berouně.

Oblastní muzeum Praha-východ v Brandýse nad Labem v neděli mimořádně zpřístupní Brandýskou katovnu, dřívější obydlí katů. "Návštěvníci mohou vidět mučicí nástroje, potupné masky či kopie archiválií" uvedla historička Karin Pátrová.

V Hrusicích si v neděli budou moci návštěvníci zdarma prohlédnout Památník Josefa Lady, rodinné fotky, knihy a ilustrace. A pozor - kocour Mikeš bude rozdávat pravé české buchty!

V Hornickém muzeu v Příbrami se návštěvníci budou moci projet hornickým či důlním vláčkem nebo sjet do dolu Drkolnov k velkému vodnímu kolu po 51 metrů dlouhé skluzavce.

Průletem historických letadel nad Komenským náměstím začne od 15:00 vzpomínková akce v Mladé Boleslavi. Zúčastní se jí m. j. i členové Čs. obce legionářské v dobových stejnokrojích.

Zdarma do Severočeské hvězdárny

Do všech krajských muzeí a galerií v Ústeckém kraji budou mít lidé v neděli vstup zdarma. Například v Severočeské hvězdárně a planetáriu v Teplicích návštěvníci zhlédnou pořad Hvězdy severní a jižní oblohy, Slunce, Měsíc, planety.

Zájemci si budou moci prohlédnout i s výkladem také palácovou vilu Hanse Weinmanna, ve které v Ústí nad Labem sídlí Severočeská vědecká knihovna.

Otevřená budou i muzea v Děčíně, Litoměřicích, Mostě, Teplicích, Krupce nebo Lounech, kde jeho pracovníci zpřístupní také Archeologický skanzen v Březně u Loun a zámek Nový Hrad v Jimlíně. Zdarma se budou moci lidé podívat i do galerií v Litoměřicích, Roudnici nad Labem, Lounech a Mostě.

Na vodní hamr v Dobřívi nebo lampionový průvod

V Plzeňském kraji mohou zájemci zdarma navštívit např. Vodní hamr Dobřív, hvězdárnu v Rokycanech, Chodský hrad v Domažlicích, Muzeum Šumavy v Sušici, Vlastivědné muzeum v Klatovech, skanzen lidové architektury v Chanovicích a další. Symbolické vstupné 28 Kč (děti do 140 cm zdarma) zaplatí návštěvníci např. v zoo, Dinoparku, Západočeském muzeu nebo do Divadla J. K. Tyla. Své brány otevře i Historické podzemí nebo Pivovarské muzeum.

Oslavy v kraji zakončí po pietním aktu na náměstí T. G. Masaryka v neděli v 17:00 lampionový průvod v centru Plzně, na Anglickém nábřeží pak bude na účastníky čekat slavnostní ohňostroj. Součástí letošních oslav bude i Den otevřených dveří na plzeňské radnici, kde bude v přízemí k vidění výstava o vzniku Československých legií.

Na hrady, do muzeí i hvězdáren zdarma

Zájemci budou moci zdarma navštívit Galerii výtvarného umění v Náchodě či Galerii moderního umění v Hradci Králové, expozice muzeí v Trutnově, v Rychnově nad Kněžnou, Jičíně či v Náchodě, ale i programy hvězdáren v Úpici a v Hradci Králové.

A kam zamířit v kraji Vysočina? V neděli se zdarma otevřou hrady Roštejn a Kámen. Zájemci se mohou vypravit i do Muzea Vysočiny v Havlíčkově Brodě, Jihlavě, Pelhřimově a Třebíči. Bez poplatku bude zpřístupněna také Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě a Horácká galerie v Novém Městě na Moravě.

Oslavy svátku na Moravě

Vznik samostatného Československého státu v roce 1918 připomenou v Masarykově muzeu v Hodoníně. V neděli od 13 do 18 hodin je zde Den otevřených dveří s volným vstupem.

U obce Prace začne v neděli v 18:30 v areálu památníku Mohyla míru tradiční program s ohňostrojem.

V Olomouci se v neděli koná lampionový průvod. Sraz účastníků je na Horním náměstí, kde si zájemci mohou koupit lampiony. Průvod vyrazí v neděli v 17:45 po trase Ostružnická–Denisova–náměstí Republiky–třída 1. máje směrem na Žižkovo náměstí, kde zástupci radnice položí věnce k pomníku T. G. Masaryka.

Další zajímavé podzimní tipy nejen na sváteční neděli, ale na celý víkend z celé České republiky najdete v našem KALENDÁŘI AKCÍ.

Autoři: ,


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Co se stovkami krokodýlů? Západní břeh Jordánu děsí zkrachovalá atrakce

Týden obrazem

Měla to být atrakce pro turisty, ale teď je to noční můra pro místní. Na farmě v osadě Petzael na Západním břehu...

Další z rubriky

TEST DNES: Kompletní výsledky testu kempů pro rodiny s dětmi

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala čtrnáct kempů po celém Česku, od západočeského Brodu nad Tichou až po severomoravský Příbor. Výběr...

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

OBRAZEM: Čas nezralých bobulí. Když Morava čeká na víno

Dobrosrdeční lidé, tradice a tvrdá práce. Okolí Velkých Bílovic je kraj...

Dobrosrdeční lidé, tradice a tvrdá práce. Okolí Velkých Bílovic je kraj nekonečných vinohradů, teplého podnebí, lánů...

Najdete na iDNES.cz