Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svátek Chanuka v Jeruzalémě

  19:12aktualizováno  19:12
Večerní Jeruzalém je právě v těchto dnech ideálním místem na procházku po ortodoxních čtvrtích, neboť se na každém rohu a výklenku skýtá pohled na rozsvícená chanuková světla. Po dobu osmi dnů se schází rodiny a přátelé, aby po soumraku zapálili svíčky. Připomínají si vítězství Makabejců nad helnistickými utlačovateli, kteří chtěli znemožnit Židům před téměř dvěma tisíci lety praktikovat zákony judaismu.

Tehdejší syrský vládce Antiochus Epifanes nechal znesvětit Chrám, zakázal obřízku, studium Tory a mnoho dalších zásadních zákonů židovské víry. Nemalá část Židů byla helenizována a hrozilo, že židovství jako takové nepřežije. Povstání proti této hrozbě a krutým utlačovatelům vedl velekněz Matatijahu a jeho synové, kterým se záhy začalo přezdívat Makabejci. Po několika vojenských vítězstvích následovalo osvobození Jeruzaléma. Při vstupu do Chrámu se však židovským povstalcům naskytl smutný pohled na zpustošenou a znesvěcenou svatyni, které zpupně dominovala socha Dia - symbol polytheismu.

Během příprav na znovuzasvěcení Chrámu byla objevena jediná olejová lampička, zapečetěná a rituálně čistá, tedy přijatelná pro použití v Chrámě. Měla vydržet pouze jediný den, ale zázrakem hořela plných osm dnů, než se povedlo nově vyrobit dostatečnou zásobu oleje do lamp. Proto se každý chanukový večer zapaluje světlo po světlu na upomínku tohoto zázraku.

Podobně jako se v době vánoční na náměstích křesťanských zemí vztyčují obří vánoční stromy, na náměstích izraelských měst jsou umístěny veliké chanukové svícny a večer se veřejně zapalují světla za doprovodu hudby a zpěvu. Letos se první chanukové světlo zapalovalo týden poté, co nočním Jeruzalémeme otřásl trojitý výbuch a vzal život deseti mladým lidem ve věku od 14 do 21 let. Teměř na stejném místě se sešli v neděli večer, 9. prosince, obyvatelé Jeruzaléma, aby vyjádřili nesouhlas s terorismem a veřejně odmítli podřídit se mu.

Slavnostního večera se zúčastnil i izraelský premiér Ariel Sharon, starosta města New York Rudolph Giulliani a jeho jeruzalémský protějšek Ehud Olmert. Giulliani pronesl projev, ve kterém vyzval ke společnému boji proti terorismu. Po slavnostím zapálení prvních dvou světel se konal kratší koncert a lidé zapalovali svíčky na památku obětí sobotního teroristického útoku. navzdory okolnostem panovala slavnostní nálada. Lidé se posléze pokojně rozešli do svých domovů s nadějí, že na příští chanuku už nebudou mít strach z terorismu konkrétní vzpomínkou z týdne.

 

Autor:


Nejčtenější

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Slovensko pro tuláky. Pustiny a temnoty Veporských vrchů lákají i hvězdáře

Vyhlídka z Klenovského Veporu

Opuštěná a temná místa lidi většinou děsí, v případě slovenských Veporských vrchů však mohou být pro mnohé tuláky...

Zbourat a znovu postavit. Unikátní most v Kambodži přitahuje tisíce turistů

Oprava bambusového mostu přes řeku Mekong v kambodžském Kampong Chamu

Měří víc než kilometr, tvoří jej padesát tisíc bambusových stébel a každý rok jej místní strhnou a znovu postaví. V...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Najdete na iDNES.cz