Super cyklovýlet v Praze není jen sen blázna

  12:15aktualizováno  12:15
Praha není cyklistům zrovna nakloněná. Stačí ale vyrazit kousek na jih od české metropole a zajezdíte si parádně. Mírné kopečky, rovinaté lesní i polní cesty a milé středočeské vesničky - to čeká na cykloturisty v oblasti vymezené Berounkou, Vltavou, Sázavou a Labem. Jedna z příjemných tras vede podél Pitkovického potoka.
U Fantova mlýna

U Fantova mlýna | foto: Jakub TurekiDNES.cz

Podél Pitkovického potoka

Na výlet podél Pitkovického potoka, který pramení v lukách u Říčan a teče do pražské Hostivaře, je nejlepší se vydat na trekkingovém kole.

Vyrazíme ze stanice metra Opatov na trase C. Musíme nejprve překonat světelnou křižovatku, poté dálniční nadjezd a nakonec kruhový objezd, abychom se dostali konečně na vesnici.

Skrze Šeberov dojedeme na náves a okolo moderních činžáků zahneme doleva na polní cestu. Přejedeme přes horizont, a kdybychom v dálce neviděli dálnici, ocitneme se v idylické krajině.

Zámecká věž na obzoru

Pod sebou máme hluboké zalesněné údolí potoka Botiče, z průhonického parku nad ním vykukuje zámecká věž a do dálky se táhnou úhledné vesničky.

Než se však do Průhonic dostaneme, musíme před vesnicí Rozkoš uhnout po polňačce doleva a zamířit směrem k rachotícímu pruhu asfaltu. Kousek před benzinovou pumpou narazíme na okresku a dáme se po ní doprava do Průhonic. Vystoupáme městečkem k zámku.Průhonické zahrady

Průhonické zahrady

Pokud máme dost času, můžeme se podívat do jedné ze dvou veřejně přístupných zahrad. Teď na jaře možná stojí více za to dendrologická zahrada, protože v ní kvetou desítky druhů rododendronů. V létě jsou zase atraktivnější květiny v zámeckém parku.

Dál naše cesta vede na náměstí a z něho doprava Dobřejovickou ulicí. Po pravé ruce máme plot zámeckého parku a vlevo satelitní vilkové městečko. Když se ulice změní v polní cestu, zvedneme hlavu od řídítek a podíváme se doleva. Kvetou tu lány květin v tak zvané zásobní zahradě, ze které se doplňují chybějící rostliny v expozicích u zámku. Před pár týdny například dokvétaly tulipány.

Průmyslovou zónou rychle projedeme

Okolo rybníka šlapeme na křižovatku značených cyklostezek v Dobřejovicích. Značek si nevšímáme a projedeme vesnicí, vystoupáme prudkým kopcem na křižovatku frekventované silnice a zamíříme směrem do Říčan.

Na chvíli opouštíme venkov, protože u Modletic projíždíme průmyslovou zónou plnou velkoskladů, parkovišť  a kamionů. Tu naštěstí rychle opustíme. Přejedeme dálnici, sjedeme z kopce a zahneme první silničkou doleva na obec Kuří.Jez Benice

Zase na vsi

Po pár stovkách metrů jsme zase na venkově. Rozbitá okreska se stromořadím nás provede skrze Kuří a dál na Lipany. To už pod sebou dole v údolí vidíme stružku Pitkovického potoka skrytou v olšoví. Přes louku k němu sjedeme a narazíme na málo vyšlapanou cestu po jeho pravém břehu.

Jestli nechceme riskovat, že kolo budeme místy tlačit, jedeme po silnici dál do další vesnice Benice. Tam přejedeme most na levý břeh a potok sledujeme po široké štěrkované cestě.

Před Pitkovicemi nás cesta zase převede doprava a rychlou vyšlapanou hlinitou cestou po loukách podél meandrů potoka jedeme až ke zbořenině Fantova mlýna na soutoku s Botičem. Jestli nám nestačily průhonické zahrady, nezapomeňme se zastavit v rezervaci Pitkovická stráň, kde na jaře kvetou vzácné a ozdobné křivatce a později koniklece.Romantický potůček pod Kuří

Více lidí, více civilizace

Od Fantova mlýna jedeme stále zajímavou, ale už širší a častěji navštěvovanou trasou stále po pravém břehu Botiče k Hostivařské přehradě a dál po asfaltovém chodníku podél ní až do Hostivaře. Tady už korzují rodinky s kočárky a důchodci na procházce, a proto je potřeba dávat na ně pozor.

Z Hostivaře můžeme pokračovat podél Botiče až k ústí do Vltavy pod Železničním mostem u Výtoně, anebo dojet na metro Skalka na trase A.

Trasa měří podle zvolených variant třicet až čtyřicet kilometrů a je tedy nutno počítat s celodenním výletem. Náročnost výletu není nijak velká, asi čtvrtina trasy se jede po rovinatých lesních a polních cestách.

 

Autoři:

Nejčtenější

Kde je nejlepší lyžování v Alpách? Vybrali jsme 10 super středisek

Chamonix

Vybrat nejlepší lyžařská střediska Alp není snadné. Kritériem našeho žebříčku je hlavně velikost propojených lyžařských...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Výhodné skipasy, nové atrakce. Velký přehled novinek v rakouských Alpách

Výhled z Rifflsee směrem k ledovci

Tolik zahraničních i místních turistů, kolik do rakouských Alp přijelo v minulé zimní sezóně, tu ještě nikdy...

Smutný symbol války v Jugoslávii. Unikátní most rozstříleli před 25 lety

Hercegovský Mostar. Plocha předválečné občiny (zhruba náš okres, resp....

Více než čtyři století byl Stari most neodmyslitelnou součástí hercegovského Mostaru. Přitahoval nejen odvážlivce...

VIDEO: Žebřík do nebe. Nová atrakce v Rakousku pro milovníky adrenalinu

V rakouských alpách postavili „žebřík do nebe“

Rakouskou oblast Gosaukamm znají hlavně horolezci. Nově si tu mohou všichni zájemci o dobrodružství vychutnat výstup po...

Další z rubriky

VELKÝ TEST ELEKTROKOL: Kategorie horských kol s pevným rámem

Test elektrokol - Hardtail MTB

V kategorii horských kol s pevným rámem testovali jezdci sedm kousků různých značek: Apache Yamka, Author Elevation,...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

VELKÝ TEST ELEKTROKOL: Kategorie krosových kol

Test elektrokol - kros

V kategorii krosových elektrokol jsme testovali čtyři modely: Apache Matto, Author Empire, Merida eSpresso a...

Najdete na iDNES.cz