Bikepark na Špičáku | foto: Daniel Beran, MF DNES

Šumavský Špičák už sjíždějí cyklisté, ochranáři protestují

  • 10
Jeden ze dvou nejlepších bikeparků v zemi, určený pro vyznavače sjíždění kopců v přírodě a různých překážek na kolech, začal sloužit na kopcích šumavského Špičáku. Atrakci otevřeli provozovatelé sportovního areálu, a to i přesto, že proti jsou ochránci přírody. Podobná věc tam podle nich nepatří a podnikatelům nyní hrozí vysokou pokutou a příkazem k odstranění stavby.

Bikeři si novinku pochvalují

Sportovci, kteří si vyzkoušeli sjet šumavský Špičák na kolech, si dráhu pochvalují. "Téměř každý, kdo dojel do cíle 2,3 km dlouhé trati s převýšením 336 metrů, byl totálně nadšený. Každý metr trailu je dokonale upraven,“ pochvaluje Adam Maršál na serveru freeride.cz. Na trati střední obtížnosti jsou připraveny např. různé klopenky, lávky a lavice, wallridy i houpačka.

Bikepark se otevřel o minulém víkendu, kdy ho denně vyzkoušelo 50 - 80 cyklistů. Tento víkend do areálu zamířilo denně 20 - 30 bikerů.

"Je to jeden ze dvou nejlepších bikeparků v Česku," okomentoval pro iDNES kvalitu areálu Michal Prokop, úřadující mistr světa a loňský vítěz Světového poháru ve fourcrossu. "Na srovnatelné úrovni je ještě bikepark Dolní Morava u Šumperka," dodal.

Bikepark na Špičáku

Vleklé spory s ochranáři

Provozovatelé špičáckého sportovního areálu, jehož svahy jsou už desítky let upraveny pro lyžování, na léto dráhu pro cyklisty otevřeli i přes negativní stanovisko ochránců přírody.

Správa Chráněné krajinné oblasti Šumava, na jejímž území Špičák leží, s podnikateli vede správní řízení. "Máme rozdílný názor se zástupcem správy CHKO panem inženýrem Procházkou. Z vyjádření stavebního úřadu v Železné Rudě i Krajského úřadu v Plzni vyplývá, že na budování parku jsme nepotřebovali stavební povolení,“ tvrdí Vladimír Kasík ze sportovního areálu a podotýká, že tedy neporušili žádné zákony ani předpisy. "Chceme, aby záležitost už byla uzavřena a nikdo nám nebránil v podnikání,“ říká Kasík.

Správa chráněné oblasti se však domnívá, že na Špičáku udělali provozovatelé terénní úpravy značného rozsahu, a to zákon nedovoluje. "Trať je v druhé zóně CHKO, kde je zakázané provádět terénní úpravy značného rozsahu, což se v tomto případě stalo,“ tvrdí Ivo Procházka.

Podnikatelům hrozí až dvou milionová pokuta. Nicméně je možné, že řízení dopadne i ve prospěch správců areálu a dráhy pro cyklisty zůstanou na svém místě. "Může se stát, že se v průběhu řízení ukáže, že nešlo o úpravy značného rozsahu. Řízení pak zastavíme,“ připustil nedávno šéf správy chráněné oblasti Pavel Hubený.

Bikepark na Špičáku

Správní řízení o pokutě a případném odstranění stavby je nyní na mrtvém bodě. Správci areálu totiž podali námitku proti podjatosti Iva Procházky. Jeho nadřízený ji sice zamítl, ale proti tomu se areál odvolal. Záležitost ještě není uzavřena.

Podnikatelé na Špičáku mezitím bikepark otevřeli. "My zatím řešíme to, že v místě se podle našeho názoru udělaly terénní úpravy značného rozsahu. Provoz bikeparku je druhá věc. Je možné, že kvůli tomu zahájíme další správní řízení, ale zatím se tak nestalo,“ uvedl Ivo Procházka.

Budoucnost bikeparku je nejistá

Bikepark se líbí i představitelům železnorudské radnice. Podle místostarosty města Milana Kříže park pro cyklisty může do oblasti nalákat další návštěvníky, kterých v posledních letech spíše ubývá.

Bikepark je dlouhý přes dva kilometry. V tuto chvíli je hotova jeho základní linie. "Bikepark asi nebude nikdy dokončený. Nabízí obrovské množství variant, jak jej neustále rozšiřovat. Až se shodneme se správou národního parku, chceme pokračovat v dalším rozvíjení tras a možností pro bikery. Byla by obrovská škoda, kdyby tento druh sportu nemohl být na Špičáku provozován,“ prohlásil Vladimír Kasík.

Více o bikeparku se dozvíte na www.spicak.cz.

Bikepark na Špičáku

, ,