Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šumavský Špičák už sjíždějí cyklisté, ochranáři protestují

  15:11aktualizováno  15:11
Jeden ze dvou nejlepších bikeparků v zemi, určený pro vyznavače sjíždění kopců v přírodě a různých překážek na kolech, začal sloužit na kopcích šumavského Špičáku. Atrakci otevřeli provozovatelé sportovního areálu, a to i přesto, že proti jsou ochránci přírody. Podobná věc tam podle nich nepatří a podnikatelům nyní hrozí vysokou pokutou a příkazem k odstranění stavby.

Bikepark na Špičáku | foto: Daniel BeranMF DNES

Bikeři si novinku pochvalují

Sportovci, kteří si vyzkoušeli sjet šumavský Špičák na kolech, si dráhu pochvalují. "Téměř každý, kdo dojel do cíle 2,3 km dlouhé trati s převýšením 336 metrů, byl totálně nadšený. Každý metr trailu je dokonale upraven,“ pochvaluje Adam Maršál na serveru freeride.cz. Na trati střední obtížnosti jsou připraveny např. různé klopenky, lávky a lavice, wallridy i houpačka.

Bikepark se otevřel o minulém víkendu, kdy ho denně vyzkoušelo 50 - 80 cyklistů. Tento víkend do areálu zamířilo denně 20 - 30 bikerů.

"Je to jeden ze dvou nejlepších bikeparků v Česku," okomentoval pro iDNES kvalitu areálu Michal Prokop, úřadující mistr světa a loňský vítěz Světového poháru ve fourcrossu. "Na srovnatelné úrovni je ještě bikepark Dolní Morava u Šumperka," dodal.

Bikepark na Špičáku

Vleklé spory s ochranáři

Provozovatelé špičáckého sportovního areálu, jehož svahy jsou už desítky let upraveny pro lyžování, na léto dráhu pro cyklisty otevřeli i přes negativní stanovisko ochránců přírody.

Správa Chráněné krajinné oblasti Šumava, na jejímž území Špičák leží, s podnikateli vede správní řízení. "Máme rozdílný názor se zástupcem správy CHKO panem inženýrem Procházkou. Z vyjádření stavebního úřadu v Železné Rudě i Krajského úřadu v Plzni vyplývá, že na budování parku jsme nepotřebovali stavební povolení,“ tvrdí Vladimír Kasík ze sportovního areálu a podotýká, že tedy neporušili žádné zákony ani předpisy. "Chceme, aby záležitost už byla uzavřena a nikdo nám nebránil v podnikání,“ říká Kasík.

Správa chráněné oblasti se však domnívá, že na Špičáku udělali provozovatelé terénní úpravy značného rozsahu, a to zákon nedovoluje. "Trať je v druhé zóně CHKO, kde je zakázané provádět terénní úpravy značného rozsahu, což se v tomto případě stalo,“ tvrdí Ivo Procházka.

Podnikatelům hrozí až dvou milionová pokuta. Nicméně je možné, že řízení dopadne i ve prospěch správců areálu a dráhy pro cyklisty zůstanou na svém místě. "Může se stát, že se v průběhu řízení ukáže, že nešlo o úpravy značného rozsahu. Řízení pak zastavíme,“ připustil nedávno šéf správy chráněné oblasti Pavel Hubený.

Bikepark na Špičáku

Správní řízení o pokutě a případném odstranění stavby je nyní na mrtvém bodě. Správci areálu totiž podali námitku proti podjatosti Iva Procházky. Jeho nadřízený ji sice zamítl, ale proti tomu se areál odvolal. Záležitost ještě není uzavřena.

Podnikatelé na Špičáku mezitím bikepark otevřeli. "My zatím řešíme to, že v místě se podle našeho názoru udělaly terénní úpravy značného rozsahu. Provoz bikeparku je druhá věc. Je možné, že kvůli tomu zahájíme další správní řízení, ale zatím se tak nestalo,“ uvedl Ivo Procházka.

Budoucnost bikeparku je nejistá

Bikepark se líbí i představitelům železnorudské radnice. Podle místostarosty města Milana Kříže park pro cyklisty může do oblasti nalákat další návštěvníky, kterých v posledních letech spíše ubývá.

Bikepark je dlouhý přes dva kilometry. V tuto chvíli je hotova jeho základní linie. "Bikepark asi nebude nikdy dokončený. Nabízí obrovské množství variant, jak jej neustále rozšiřovat. Až se shodneme se správou národního parku, chceme pokračovat v dalším rozvíjení tras a možností pro bikery. Byla by obrovská škoda, kdyby tento druh sportu nemohl být na Špičáku provozován,“ prohlásil Vladimír Kasík.

Více o bikeparku se dozvíte na www.spicak.cz.

Bikepark na Špičáku

Autoři: , ,


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

GLOSA: Kolo Favorit je opravdu legenda. Ale ze zoufalství

Výstava Fenomén Favorit v Národním technickém muzeu

Není legenda jako legenda. Některé věci si připomínáme zaslouženě pro jejich výjimečnost. Jiné se staly legendárními z...

Po Česku jezdí sto tisíc elektrokol. Bez přilby na ně nesedejte

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Elektrokola zažívají boom, podle odhadů prodejců jich po Česku jezdí už na sto tisíc. S rychlejším kolem však roste...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Najdete na iDNES.cz