Šumava musí být přístupná i tělesně handicapovaným

  13:29aktualizováno  13:29
Správa Národního parku Šumava myslí při svých plánech i na naše zdravotně znevýhodněné spoluobčany. Naučné stezky, které byly slavnostně otevřeny minulý týden jsou přístupné i pro vozíčkáře a rozhodně nejsou posledním krokem ve snaze umožnit všem lidem poznávat krásy Šumavy.

Obnovený hradlový most přes řeku Vydru nedaleko Modravy a rekonstruovanou naučnou stezku Povydří minulý týden slavnostně otevřela Správa Národního parku Šumava. Její zástupci přitom několikrát zdůraznili, že přístup k oběma turistickým cílům je upraven bezbariérově, takže na výlet se do těchto míst Šumavy mohou bez problémů vydat i vozíčkáři. "Snažíme se splatit dluh handicapovaným lidem. Přestože zanedlouho Národní park Šumava oslaví deset let existence, až dosud jsme nevydali žádnou brožuru, která by informovala o přírodních zajímavostech, jež mohou navštívit také tělesně postižení, aniž by měli problémy s přepravou. První takový průvodce je k dispozici až v těchto dnech. Přibližuje trasu k pěti cílům uvnitř Národního parku Šumava, kterých lze dosáhnout i na vozíčku: Vchynicko - tetovský plavební kanál, Povydří, Jezerní i Chalupskou slať a Schwarzenberský plavební kanál. Chceme, aby Šumavu mohli poznávat všichni lidé bez ohledu na případný handicap," říká Vladimír Silovský, vedoucí útvaru pro veřejnost Správy Národního parku Šumava.

Budete pokračovat v bezbariérové úpravě i na jiných místech národního parku?

Samozřejmě nechceme stavět asfaltové chodníky na vrcholy šumavských kopců, ale zkoumáme, jak některé trasy přizpůsobit i tělesně postiženým lidem. Protože si zdravý člověk mnohé bariéry často ani neuvědomuje, spolupracujeme při řešení tohoto úkolu s bývalým aktivním sportovcem Martinem Švehlou, který je po úrazu upoután na vozíček.

Vedoucí strážní služby Karel Kovařík nedávno upozornil, že třeba právě v Povydří přetrvávají problémy s neukázněnými kolaři. Ačkoli je cyklistům jízda po naučné stezce zakázána, mnozí to prý dosud nerespektují, a ohrožují tak pěší turisty. Neobáváte se, aby tento problém neměl vliv také na vozíčkáře, kteří jsou ještě zranitelnější než chodci?

Cyklistů na Šumavě rok od roku skutečně přibývá. Do některých míst, například na zmíněné Povydří, však nemohou. Nikdo jim ovšem nezakazuje kolo tlačit. Pokud to někteří lidé nebudou respektovat, čeká je pokuta. Osobně však doufám, že jednotlivé skupiny turistů k sobě budou ohleduplné a slušné.

Jaké další novinky jste letos návštěvníkům Národního parku Šumava připravili?

Ještě před začátkem hlavní sezony jsme v Českých Žlebech na Volarsku otevřeli nové informační středisko se stálou expozicí, která je zaměřena na ochranu volně žijících zvířat a ukazuje rovněž programy na záchranu některých živočišných druhů. Připomínám, že současně v nedalekém Stožci vzniká další infostředisko, které bude dokončeno příští rok na jaře, pravděpodobně jako poslední zařízení svého druhu na území národního parku. Domnívám se, že velký význam při práci s turisty má mluvené slovo. Proto především o víkendech organizujeme program odborných doprovodů pro návštěvníky národního parku, které jsou zaměřeny na jednotlivé oblasti přírody.

Letos poprvé zkoušíte i nový projekt nazvaný Léto se studenty.

V rámci prázdninové praxe čtrnáct budoucích geografů ze Západočeské univerzity v Plzni může uplatnit své pedagogické dovednosti, když každý čtvrtek o prázdninách v oblasti centrální Šumavy studenti vedou vlastivědnou vycházku nebo cyklistickou vyjížďku. Aktuální informace s přesnými časovými údaji mohou turisté získat s několikadenním předstihem v informačních střediscích Kašperské Hory, Kvilda, Rokyta, Svinná Lada, České Žleby a Idina Pila. Náplní těchto vycházek jsou nejrůznější témata: například zaniklé sklářské hutě, po stopách zlatokopů nebo rašeliniště v okolí Kvildy. Přitom se s průvodcem nechodí jen po značených trasách a zájemci mají dost času na povídání o věcech, které je zajímají.

Letošní prázdniny zatím charakterizuje především deštivé počasí. Co byste poradil lidem, kteří přesto přijeli na Šumavu a nechtějí dovolenou trávit v penzionu, na hotelovém pokoji nebo ve stanu?

Především by turisté neměli zapomínat na dobré vybavení do terénu. Spousta z nich si totiž k výletům obouvá botasky, které na vlhkém povrchu kloužou. Doporučuji proto pevnou kotníkovou obuv, větrovku a pláštěnku. Když je počasí opravdu tak špatné, že nelze absolvovat ani krátké vycházky, mohli by zájemci navštívit některé z našich informačních středisek. Ta jsou totiž kromě jiného vybavena i docela slušnou videotékou. Už těsně za hranicemi národního parku je k vidění mnoho památek a muzejních expozic, nové muzeum bylo nedávno otevřeno třeba i na Kvildě. Navíc se zájemci bez problémů mohou podívat k sousedům do Národního parku Bavorský les. Ekologické autobusy je o prázdninách dovezou až k hraničnímu přechodu Bučina, kde z německé strany funguje podobný systém hromadné přepravy turistů. Přitom sedm spojů na sebe bezprostředně navazuje.

Mezi nejvíce vyhledávané přírodní skvosty Šumavy patří i Černé jezero.

Autor:

Nejčtenější

Therme Erding. Největší termály na světě máme u sousedů

Therme Erding

Pokud existují lázně, kde mají nejvíc netradičních nápadů, pak jsou to bezesporu Therme Erding. Lokalita, kterou zatím...

Znáte Česko? Vyzkoušejte si kvíz a soutěžte o atlas

Pražský hrad - chrám sv. Víta. Ukázka z encyklopedie Český atlas

Atlasy a encyklopedie se v knihovnách nikdy neztratí. Zkuste si náš vědomostní kvíz o památkách a zajímavostech Česka....

Ztroskotání na ostrově. Češi radí Čechům, jak si zachránit život

V 1.díle seriálu CESTUJ BEZPEČNĚ se dozvíte, jak přežít na opuštěném ostrově

Stačí málo a vaše romantická dovolená v jihovýchodní Asii se může změnit v menší hororový film. Ztroskotání na...

Zachraňte si zadek, posviťte si do tmy. Vánoční dárky pro cestovatele

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Některé dárky pro cestovatele, milovníky lyžování a outdooru nemusí okouzlit cenou, naopak jejich největší předností...

Pražský hrad otevře Dům sokolníka, utajenou budovu u jízdárny

Dům sokolníka na Pražském hradě pochází z druhé poloviny 16. století.

I na Pražském hradě, nejnavštěvovanějším místě v celém Česku, jsou místa skrytá očím běžných turistů. Jedním z nich je...

Další z rubriky

Jeskyně i podzemní továrny. Výlet do zapomenutého Moravského Švýcarska

Františčina huť v Josefově

Nejenom nejhlubší, ale zřejmě i nejhezčí v celém Moravském krasu je údolí mezi Křtinami a Adamovem. Krása zdejší...

Praha neznámá: Smutný výlet po stopách vraha Prokopským údolím

Prokopské údolí (ilustrační foto)

Zatímco Jaroslav Foglar zde ukazoval skautům světlo na konci tunelu, František Zenker tu připravil o život dvě dívky....

S balonem do oblak. Vyvracíme nejčastější mýty o balonovém létání

Horkovzdušný balon nad Českým krasem

Balony se na nebi objevují už 200 let, přesto o balonovém létání panuje mezi neznalou veřejností nespočet mýtů a pověr,...

Najdete na iDNES.cz