Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šumava - milovníci turistiky si přijdou na své

  13:00aktualizováno  13:00
Lidé, kteří v létě zavítají do jihozápadního pohraničí, najdou v největším národním parku České republiky bezmála 500 kilometrů tras pro pěší turisty, jež spojují nejzajímavější místa ležící v této oblasti. Vyznavači jízdních kol mohou využít téměř 300 kilometrů vyznačených cyklotras vedoucích po zpevněných komunikacích, zatímco splavné úseky Vltavy a Otavy mají délku 60 kilometrů. Na české straně Šumavy, kterou vedle národního parku tvoří i chráněná krajinná oblast, se nachází také pět jezer ledovcového původu (Černé, Čertovo, Plešné, Prášilské a jezero Laka) a spousta přírodních zajímavostí (například Boubínský prales, Prameny Vltavy, Kamenná moře nad Losenicí, vodopád Bílá strž).

K vidění jsou i historické, technické a kulturní památky a další atraktivní místa (kupříkladu Schwarzenberský plavební kanál, památník Adalberta Stiftera u Plešného jezera, Stožecká kaple, Obří hrad u Kašperských Hor, Čeňkova pila, Vchynicko - Tetovský plavební kanál, rozhledna Poledník).

Zájemci mohou v oblasti Šumavy rovněž navštívit 14 informačních středisek a informačních bodů s obsluhou. Dobrou příležitost k aktivnímu strávení volného času nabízejí naučné stezky a přírodně poznávací okruhy. V národním parku to je Medvědí stezka u Nové Pece, Povydří v kaňonovitém údolí mezi Antýglem a Čeňkovou Pilou a Vchynicko - Tetovský kanál u Antýglu.

Už v roce 1995 byla v rámci společného projektu české a bavorské strany veřejnosti zpřístupněna turistická poznávací oblast. První naučný okruh, který informuje o historii této části Šumavy a o členění národního parku, vychází od informačního pavilonu u pěšího přechodu Finsterau - Bučina a měří téměř sedm kilometrů. Druhý okruh, jenž začíná na jižním okraji obce Kvilda, je zaměřen na téma Nelesní krajina. Pětikilometrová trasa přibližuje vznik a vývoj krajiny bez lesního porostu na Kvildsku. Naopak problematiku lesa z různých pohledů ukazuje čtyřkilometrová naučná stezka, která má začátek v obci Borová Lada.
 

Novinky letošní turistické sezony

Správa Národního parku Šumava přitom pro návštěvníky jihozápadního pohraničí připravila na začátek letní turistické sezony několik novinek. "Největší pozornost jsme tentokrát soustředili do jižní části Šumavy, kde si správa parku dlouhodobě uvědomovala určitý dluh vůči návštěvníkům," řekl Zdeněk Kantořík, mluvčí Správy Národního parku Šumava. Bezesporu nejvýraznější změnou je otevření nového informačního střediska ve Stožci, které doplňuje větší zařízení tohoto typu v Kašperských Horách a na Kvildě.

Stožecké infostředisko se přitom zaměřuje nejenom na ekosystémy v národním parku a historii tamějšího regionu, ale slouží i jako centrum ekologické výchovy, především pro školáky z Prachaticka a Českokrumlovska. "S ekologickou výchovou má správa parku velmi dobré zkušenosti už ze západní a střední části Šumavy. Například využití obdobného střediska v Kašperských Horách se v posledních třech letech ztrojnásobilo až na loňský počet jedenácti tisíc návštěvníků. Do infostřediska na Kvildě minulý rok zavítalo více než 250 školních zájezdů," připomněl Zdeněk Kantořík.

Podařilo se rovněž rekonstruovat devítikilometrovou Medvědí stezku vedoucí z Ovesné do Černého Kříže na Volarsku, která je nejstarší naučnou trasou na Šumavě, když vznikla před více než třiceti lety. Zaměstnanci vimperské správy parku podél stezky, kde byl v roce 1856 zastřelen údajně poslední šumavský medvěd, umístili nové informační panely pojednávající o přírodních zajímavostech a obnovili rovněž značení jednotlivých zastávek.

Opravena je i "promenádní" cesta podél Schwarzensberského plavebního kanálu z Jeleních Vrchů až po Rosbach v délce sedmi kilometrů, již mohou bez problémů využívat také vozíčkáři a lidé se sníženou pohyblivostí. Oproti loňskému roku přibylo několik termínů pro ukázkové plavení dřeva ve Schwarzenberském kanále. Například jen za červenec a srpen to bude celkem pět akcí, které mají potěšit návštěvníky Šumavy.

Pestřejší nabídka služeb je připravena i pro vyznavače cykloturistky, kterých na Šumavě rok od roku přibývá. Koncem května totiž byla otevřena první šumavská dálková cyklotrasa mezi Novou Pecí a Železnou Rudou, jež spojuje východní a západní cíp národního parku. "Tato 103 kilometry dlouhá trasa je nazvána po legendárním jihočeském cyklistovi Christianu Battagliovi, o němž psal Ota Pavel v povídce Baroni na kolech.

Na základní osu, která prochází Stožcem a Lenorou přes Borové Lady, Kvildu, Modravu, Srní a Prášily, se napojují téměř všechny ostatní šumavské cyklotrasy včetně stezek v okolí Lipna," upřesnil Kantořík. Připomněl, že podstatně bezpečněji než dosud se budou cítit pěší návštěvníci a cykloturisté, kteří hodlají využít takzvanou Vltavskou cestu z Nové Pece do Stožce. Po dvou letech se totiž tato silnice koncem května opět uzavřela běžnému motoristickému provozu s výjimkou vozidel domorodců a majitelů rekreačních nemovitostí.

"Je to velmi potřebné opatření. Úzkou silnicí, kterou na několika místech křižuje železniční trať, totiž za den projížděly desítky až stovky automobilů - zejména německých řidičů. Přitom už teď se o víkendech na atraktivní Vltavské cestě objevuje šest až osm stovek cyklistů," řekl Kantořík.

Postupně se vylepšuje i servis pro návštěvníky rozhledny Poledník u Prášil, na kterou vloni zavítalo více než čtyřicet tisíc turistů.¨"Od června do září má být sice rozhledna otevřena denně, ale pokud bude nepříznivé počasí se špatnou viditelností, doporučujeme raději navštívit některé z okolních informačních středisek a přesvědčit se, zda je vyhlídková věž skutečně přístupná. Letos už na Poledník existuje i spojení mobilním telefonem," upozornil mluvčí vimperské správy parku.

Přehled akcí v jihočeské části Šumavy
* ČERVEN - Soumarrock: přehlídka rockových kapel; areál letního kina v Prachaticích (23.6.) - Slavnosti solné Zlaté stezky; centrum Prachatic (29. - 30.6.) - Ukázkové plavení dřeva po Schwarzenberském kanále; (16.6.) od 15 hod. z Ježové

* ČERVENEC - Šumavské léto s párou; víkendové jízdy vlakem s parní lokomotivou na trati Nové Údolí - Černá v Pošumaví - Ukázkové plavení dřeva po Schwarzenberském kanále; (8.7.) od 15 hod. z Ježové; (14.7.) od 14 hod. po nově opraveném úseku Rosenauerova kaple - Klápa; (28.7.) od 15 hod. z Ježové

* SRPEN - Volarské slavnosti dřeva; náměstí ve Volarech (18. - 19.8.) - Šumavské léto s párou; víkendové jízdy vlakem s parní lokomotivou na trati Nové Údolí - Černá v Pošumaví - IV. ročník cyklomaratonu Leader Fox Šumava (4.8.) - Ukázkové plavení dřeva po Schwarzenberském kanále; (8.8.) od 15 hod. z Ježové; (25.8.) od 9 hod. z Jeleních Vrchů a od 15 hod. z Ježové

* ZÁŘÍ - Šumavské pozdní léto ve Vimperku; historické městečko, country bál, trhy, divadla, ohňostroj (15. - 16.9.) - Ukázkové plavení dřeva po Schwarzenberském kanále; (15.9.) od 10,30 hod. ze Světlé vody po nově upraveném úseku Světlá voda - Stocký potok; (22. 9.) od 15 hod. z Ježové na ukončení plavební sezony

 

Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Správný pivovar hledali i na Slovensku. Postřižiny zachránila až Vysočina

Magda Vášáryová, Rudolf Hrušínský, Jaromír Hanzlík a Jiří Schmitzer ve filmu...

Poetika filmových Postřižin dokáže okouzlit téměř všechny generace českých diváků. Najít vhodné lokace pro natáčení...

S balonem do oblak. Let můžou zmařit i neznatelné rozmary počasí

Horkovzdušný balon v záři zapadajícího funkce

V šestém díle seriálu S balonem do oblak se podíváme na nástrahy počasí. Většina z nás si myslí, že se každý hezký a...

Najdete na iDNES.cz