Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šumava láká stále více turistů

  13:38aktualizováno  13:38
Přestože léto podle kalendáře ještě několik dnů potrvá, pracovníci Správy Národního parku Šumava už začínají hodnotit končící sezonu. "Týdně navštívilo Šumavu v průměru dvacet tisíc lidí. Konečná čísla budeme znát sice později, ale už nyní se ukazuje, že hostů přijelo opět o něco více, než v předešlých letech," říká mluvčí parku Zdeněk Kantořík. Mezi nejnavštěvovanější místa patří tradičně Povydří.

"Trasu od Antýglu na Čeňkovu pilu si každý týden prošlo více než deset tisíc turistů, Poledník navštívilo kolem tří tisíc lidí a stejný počet se vydával i na jezera - Prášilské, Plešné a Laka. Vzrostl také počet návštěvníků slatí," konstatoval Kantořík. Ten připomněl, že správa parku je spokojena i s využíváním linek ekobusů, jejichž trasy protínají celou Šumavu. "V provozu zůstaly po skončení prázdnin ještě dvě linky: do konce září jezdí denně spoj Horská Kvilda - Kvilda - Bučina, který má napojení na podobné linky v sousedním bavorském parku, a o víkendech je v provozu i linka spojující Špičák s Kvildou," řekl Kantořík.

Drtivou většinu návštěvníků letos tvořili cyklisté. "Podle našich předběžných propočtů to bylo asi 70 procent všech návštěvníků. Přestože počet cyklistů vzrostl, snížil se počet jejich úrazů. Do současné doby registrujeme pouze tři těžší pády z kola. Zaznamenali jsme i tři úmrtí. Jednalo se o starší muže, kteří dostali infarkt," dodává mluvčí parku.

Důvod, proč ubývá těžkých zranění, je lepší disciplína cykloturistů. "Napomohlo i nové nařízení, které účelové komunikace na celém území parku postavilo, co se dopravních předpisů týče, na roveň běžných silnic. Pro děti do patnácti let je povinností přilba, ale stejným způsobem jsou často vybaveni i dospělí," pochvaluje si Kantořík.

Také počet přestupků se rok od roku snižuje. Mezi ty nejčastější patří špatné parkování, stanování mimo vymezené prostory a občas i přehlédnutí cedule se zákazem vjezdu. Podle statistik přijíždí na Šumavu nejvíce lidí za účelem rekreace. "Jsou to většinou rodiny s dětmi, na začátku léta a teď na podzim také hodně starších lidí. Ti se vydávají každý den na jinou trasu. Necelých pět procent návštěvníků jsou dálkoví turisté, kteří za den urazí například čtyřicet kilometrů.

Zkracuje se však postupně délka pobytu. Zatímco dříve tu návštěvníci pobývali v průměru deset až čtrnáct dní, letos to bylo pouze týden," vysvětlil Kantořík. Spokojeni s letošní sezonou jsou i majitelé a provozovatelé penzionů. Těm během léta přálo počasí, ale jak připomínají, důležitým ukazatelem je také spokojenost klientů. "Velice často se stává, že už při odjezdu si lidé objednávají termíny na další rok. Jsme orientováni pouze na českou klientelu, přes léto ubytováváme pouze po týdenních turnusech a nemůžeme si stěžovat na nedostatek zájemců," říká majitelka špičáckého penzionu Iva Šejnohová.

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

S balonem do oblak. Let můžou zmařit i neznatelné rozmary počasí

Horkovzdušný balon v záři zapadajícího funkce

V šestém díle seriálu S balonem do oblak se podíváme na nástrahy počasí. Většina z nás si myslí, že se každý hezký a...

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

Najdete na iDNES.cz