Šumava - boom cyklistiky trvá

Předpovědi hovořící o tom, že letošní turistická sezona přiláká do západočeské části Šumavy ještě více cyklistů než loni, se nyní naplňují. Boom cykloturistiky v tuzemsku zjevně nekončí. Pozitivní je fakt, že ačkoli Železnorudsko a Prášilsko brázdí denně stovky lidí na kolech, úrazů, které by si vyžádaly zásah Horské služby či lékaře, kupodivu nepřibývá. "Cyklistů přijíždí čím dál více, ale počet úrazů ani jejich závažnost neroste. Naopak se dá říci, že situace je o něco lepší než dříve," tvrdí Vlastimil Maxa z Horské služby v Železné Rudě.

"Vysvětlení vidím hlavně v tom, že hodně cyklistů už dalo na doporučení, která se na ně valila ze všech stran, a nevyjíždějí bez přilby," říká Maxa. O tom, že se většina turistů chová jak se sluší a patří, je přesvědčen Karel Žlábek z informačního střediska šumavského národního parku v Prášilech. "Řekl bych, že devadesát procent lidí je slušných. Bohužel se ale vždy najde člověk, který si myslí, že pro něj předpisy neplatí, a třeba jede na kole mimo značené turistické trasy," vysvětluje  Žlábek.

Současný poměr cyklistů a pěších turistů odhaduje pracovník informačního centra na šest ku čtyřem ve prospěch lidí na kolech. I když ve srovnání s minulým rokem úrazů cyklistů na Šumavě nepřibývá, členové Horské služby jich přesto zaznamenali dost. "Zrovna při poslední službě jsem byl u úrazu cyklisty. Havaroval při sjezdu z Poledníku kolem Prášilského jezera do Prášil. Je tam velký sráz a štěrkovitá cesta. Přestože měl přilbu, rozrazil si při pádu hlavu a byl hodně odřený," vzpomíná Vlastimil Maxa. Nakonec muž vyvázl jen s několika stehy. "Druhý den už byl čiperný a přijel si pro kolo," připomíná událost Karel Žlábek.

Dalším místem častých cyklistických karambolů je podle zkušeností Vlastimila Maxy sjezd od Černého jezera na cestu ke Špičáckému sedlu. "Před několika týdny tam dvě dívky nevybraly zatáčku a jely přímo do lesa," varuje zaměstnanec Horské služby. Vážnými úrazy hrozí také sjezd ze Statečku pod Ostrým do Hamrů, kde cesta vede neustále z prudkého kopce a je proložena řadou velmi ostrých zatáček.
Šumava se potýká s nepořádnými turisty. Lidem, kteří nerespektují pravidla chování v národním parku, přitom hrozí sankce ve výši několika set korun.

Park už rozdal hodně pokut 

Případů porušení návštěvního řádu je letos podle tvrzení strážců Národního parku Šumava více, než v minulých letech, byť na celkové hodnocení je ještě brzy. Už v první polovině července však udělili strážci dvakrát tolik pokut, než za stejné období loňského roku. "Časté jsou hlavně případy přespávání mimo vyhrazená místa a kempy. Spousta turistů prostě vezme kolo, spacák a karimatku a spoléhá na to, že přenocuje kdekoliv v lese nebo na louce. K tomu lidé ještě mnohdy rozdělávají oheň, čímž výrazně zvyšují riziko požáru. Takové chování samozřejmě nemůžeme tolerovat," zdůrazňuje Karel Kovařík, vedoucí strážní služby Správy Národního parku Šumava ve Vimperku.

Někteří turisté rovněž opomíjejí zákaz vstupu do přírodně nejcennějších částí národního parku - takzvaných prvních zón - mimo vyznačené stezky. "Pokutu jsme před několika dny udělili třicetiletému muži z jižní Moravy, který chtěl ve Vltavském luhu lovit motýly, ačkoli k odchytu neměl povolení," popisuje šéf strážní služby. Potíže s neukázněnými turisty se nevyhýbají ani obcím, které leží na území národního parku.

Na Kvildě, která je křižovatkou turistických cest v centrální části Šumavy, řeší velmi často problémy s nevhodně parkujícími motoristy. "V celé obci platí zákaz stání mimo vyhrazené plochy. Přesto je běžné, že i v křižovatce před informačním střediskem vozidla parkují až několik hodin a postupně se k nim pak přidávají další automobily," vysvětluje Jiřina Klímová, místostarostka Kvildy.

Cykloturistika je u nás stále více populární.