Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šumava - boom cyklistiky trvá

  13:33aktualizováno  13:33
Předpovědi hovořící o tom, že letošní turistická sezona přiláká do západočeské části Šumavy ještě více cyklistů než loni, se nyní naplňují. Boom cykloturistiky v tuzemsku zjevně nekončí. Pozitivní je fakt, že ačkoli Železnorudsko a Prášilsko brázdí denně stovky lidí na kolech, úrazů, které by si vyžádaly zásah Horské služby či lékaře, kupodivu nepřibývá. "Cyklistů přijíždí čím dál více, ale počet úrazů ani jejich závažnost neroste. Naopak se dá říci, že situace je o něco lepší než dříve," tvrdí Vlastimil Maxa z Horské služby v Železné Rudě.

"Vysvětlení vidím hlavně v tom, že hodně cyklistů už dalo na doporučení, která se na ně valila ze všech stran, a nevyjíždějí bez přilby," říká Maxa. O tom, že se většina turistů chová jak se sluší a patří, je přesvědčen Karel Žlábek z informačního střediska šumavského národního parku v Prášilech. "Řekl bych, že devadesát procent lidí je slušných. Bohužel se ale vždy najde člověk, který si myslí, že pro něj předpisy neplatí, a třeba jede na kole mimo značené turistické trasy," vysvětluje  Žlábek.

Současný poměr cyklistů a pěších turistů odhaduje pracovník informačního centra na šest ku čtyřem ve prospěch lidí na kolech. I když ve srovnání s minulým rokem úrazů cyklistů na Šumavě nepřibývá, členové Horské služby jich přesto zaznamenali dost. "Zrovna při poslední službě jsem byl u úrazu cyklisty. Havaroval při sjezdu z Poledníku kolem Prášilského jezera do Prášil. Je tam velký sráz a štěrkovitá cesta. Přestože měl přilbu, rozrazil si při pádu hlavu a byl hodně odřený," vzpomíná Vlastimil Maxa. Nakonec muž vyvázl jen s několika stehy. "Druhý den už byl čiperný a přijel si pro kolo," připomíná událost Karel Žlábek.

Dalším místem častých cyklistických karambolů je podle zkušeností Vlastimila Maxy sjezd od Černého jezera na cestu ke Špičáckému sedlu. "Před několika týdny tam dvě dívky nevybraly zatáčku a jely přímo do lesa," varuje zaměstnanec Horské služby. Vážnými úrazy hrozí také sjezd ze Statečku pod Ostrým do Hamrů, kde cesta vede neustále z prudkého kopce a je proložena řadou velmi ostrých zatáček.
Šumava se potýká s nepořádnými turisty. Lidem, kteří nerespektují pravidla chování v národním parku, přitom hrozí sankce ve výši několika set korun.

Park už rozdal hodně pokut 

Případů porušení návštěvního řádu je letos podle tvrzení strážců Národního parku Šumava více, než v minulých letech, byť na celkové hodnocení je ještě brzy. Už v první polovině července však udělili strážci dvakrát tolik pokut, než za stejné období loňského roku. "Časté jsou hlavně případy přespávání mimo vyhrazená místa a kempy. Spousta turistů prostě vezme kolo, spacák a karimatku a spoléhá na to, že přenocuje kdekoliv v lese nebo na louce. K tomu lidé ještě mnohdy rozdělávají oheň, čímž výrazně zvyšují riziko požáru. Takové chování samozřejmě nemůžeme tolerovat," zdůrazňuje Karel Kovařík, vedoucí strážní služby Správy Národního parku Šumava ve Vimperku.

Někteří turisté rovněž opomíjejí zákaz vstupu do přírodně nejcennějších částí národního parku - takzvaných prvních zón - mimo vyznačené stezky. "Pokutu jsme před několika dny udělili třicetiletému muži z jižní Moravy, který chtěl ve Vltavském luhu lovit motýly, ačkoli k odchytu neměl povolení," popisuje šéf strážní služby. Potíže s neukázněnými turisty se nevyhýbají ani obcím, které leží na území národního parku.

Na Kvildě, která je křižovatkou turistických cest v centrální části Šumavy, řeší velmi často problémy s nevhodně parkujícími motoristy. "V celé obci platí zákaz stání mimo vyhrazené plochy. Přesto je běžné, že i v křižovatce před informačním střediskem vozidla parkují až několik hodin a postupně se k nim pak přidávají další automobily," vysvětluje Jiřina Klímová, místostarostka Kvildy.

Cykloturistika je u nás stále více populární.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Jak se kladenská lokálka nedožila jubilea

Motorový vůz M152.0014 ve stanici Podlešín zastávka v roce 1980

V dnešním díle pořadu Zaniklé tratě zamíříme na bývalou trať 11b mezi Kladnem Dubí a Zvoleněvsí. První vlaky po ní...

Turisté se letos do podzemí Sněžky nepodívají, unikátní důl čeká oprava

Turisté v dole Kovárna v Krkonoších.

Speleologové na jaře výjimečně neotevřou pro veřejnost Důl Kovárna v Obřím dole ve východních Krkonoších. Důvodem jsou...

Sezona v Českém Švýcarsku začala otevřením nové přeshraniční stezky

Pravčická brána těsně po dešti

Turistická sezona v Českém Švýcarsku začala ve čtvrtek otevřením nově značné přeshraniční stezky. Přecházet volně...

Najdete na iDNES.cz