Příjemná dovolená za volantem. Prozkoumejte Šumavu z druhé strany

Nikdo neví, jak bude vypadat letní sezona, ale šance, že se podíváme aspoň k nejbližším sousedům, tady je. Bavorský les je ideální lokalitou pro autodovolenou. Kromě úchvatných vyjížděk tu na řidiče čeká i široká nabídka bezpečného osvěžení.
Vrchol hory Lusen

Vrchol hory Lusen | foto: Martin Čapek

Přejíždíme hraniční přechod Strážný a jako bychom vjížděli do jiného pohoří. Ano, jsme stále na Šumavě, a ano, i tady mají problémy s kůrovcem. Nicméně jako by to na německé straně tak nějak jinak jelo. Přibližně dva kilometry za přechodem odbočujeme vpravo ve směru na Mauth a během chvilky je zřejmé, co rozdíl i po více než třiceti letech způsobuje. 

Lokální minisilničky, které jsou bez asfaltových záplat a celkem pohodlně se sjíždějí, husté osídlení s místními statky bez polorozpadlých kravínů, jež nepřerušila žádná soudružská rozhodnutí o kolektivizaci a hraničním pásmu, a upravené obce, které stále kontrastují s některými městečky na české, tedy šumavské straně.

Jak se kouká na Villach

Zastavujeme v Mitterfirmiansreutu. Za jazykolamem se skrývá obec s vyhlášeným lyžařským areálem, do něhož za normálních, nepandemických podmínek zejména o víkendech proudí z české strany davy lyžařů. Není se čemu divit: jsme tu na venkově, skipasy tu mají ještě pořád „za hubičku“, k tomu německý servis a sportovní červená pista, která se dá opravdu pěkně jet.

My tentokrát nenecháváme auto dole pod dětským areálem Junior-Ski-Zirkus na parkovišti, ale popojíždíme výše, k penzionu Alpe. Odsud už je to na vrchol ke kříži, co by kamenem dohodil. Snažit se dostat vozem ještě výš a zaparkovat na „zeleném“, aby se člověk nemusel při výšlapu moc namáhat, je hazard. Místní si to dost hlídají a příjezd policejního auta tu není ničím neobvyklým.

Lyžařský areál Mitterdorf (Almberg) Německo

Čeká nás západ slunce, jak se za několik minut ukazuje, hodně vyvedený. Přebíhám mezi vrcholovými partiemi a utajenou vyhlídkovou plošinou, která je stranou sjezdovky a kde jsou přehledně popsané alpské vrcholy i blízká bavorská údolí. Dachsteinský ledovec, průsmyk pro dálnici A10 směrem na Villach, Watzmann v národním parku Berchtesgaden (mimochodem, ten sám o sobě stojí za delší návštěvu), Wilder Kaiser… Všechno pěkně poskládáno na obzoru. Čím více slunce rudne a inverze v údolí se prohlubuje, tím více Alpy vystupují ze svých kontur.

Po setmění se rozsvěcí kříž na vrcholu Almberg v 1 139 metrech nad mořem. Úžasný okamžik – stát přímo pod zářícím křížem, který je vidět desítky kilometrů daleko.

Nahoru pěkně po svých

Jedeme dál. V tuhle chvíli by se nám hodil obytňák, Němci jsou velkými fanoušky Wohnmobilů nebo Reisemobilů, jak se tady karavanům říká, tudíž tu lze najít nejen rozsáhlou infrastrukturu podporující tento typ cestování, ale i vysokou toleranci případného nouzového přespání mimo vyhrazená místa. Pokud si tedy nestoupnete přímo na parkoviště k nákupnímu centru a nevyrolujete markýzu a nerozložíte kempinkový nábytek.

Pokračujeme silničkou směrem na Mauth a výhledy jsou tu vážně velkolepé. Chviličku se bojím na silnici bez krajnice a nakláním se ve voze podvědomě na druhou stranu. Ale což, jsme prostě na horách a s výškami se tu počítá.

Výstup na Lusen

Druhý den nás čeká srdce národního parku a výstup na jeden z vrcholů. Lusen se svými 1 373 metry je pojem, navíc opředený řadou legend. Představa, že se autem dostaneme až pod vrchol, jako je tomu na Třístoličníku, který je odsud vzdálený tak šedesát silničních kilometrů, je však lichá. Systém sběrných parkovišť pro auta a popojetí místními autobusy tady funguje už delší dobu a člověk se s ním prostě musí smířit. A vlastně proč ne.

Lusen je jednoduše krásný, dalších přívlastků netřeba. Poprvé jsem nahoru na vrchol stoupala za teplého srpnového počasí těhotná a musím říct, že finální kamenné „schody“ (tzv. Letní cesta) jsou kondiční lahůdkou. Zimní cesta, pozvolnější široká lesní stezka, je fajn nazpátek, když už jsou nohy uťapané. Jinak je to trošku nuda. Ale pěkná nuda.

„Letní cestou“ na Lusen – tou strmější, náročnější s finálním výstupem po kamenech

Lusen čili hezky česky Luzný je jedna obrovská hromada kamení, jako by tu špičku někdo seshora nasypal. Wanderstöcke neboli trekkingové hole a dobré obutí se tedy hodí i do Bavorského lesa, nejen do Alp.

Smíchat, co se dá

A také tady platí stejná pravidla – o víkendu za jasného počasí je vždycky narváno. Bavoři jsou zkrátka na svůj les pyšní. A na svoje pivo. Abych to ještě upřesnila – na svoje místní pivo. Dokonce i horské chaty, jako je právě Lusenschutzhaus, podávají zhusta regionální produkci. Tak si nechávám načepovat třeba zlatý mok z nedalekého okresního města Grafenau.

Druhý den nás čeká srdce národního parku a výstup na jeden z vrcholů.

Proto mě před šestnácti lety udivilo, když mi v hospůdce vedle pivovaru v Jandelsbrunnu nalil vrchní do piva citronovou limonádu. Nejsem úplně cimprlich a sladké mám ráda... ach ano, radler! Člověk by si myslel, že to je objev českého pivovarnictví posledních deseti let, přitom bavorští čtyřicátníci tvrdí, že radlera pili už jako malé děti. Vážně bych nečekala, že Němci budou míchat pivo. Ani colu s fantou a spoustu dalšího dohromady. 

Má to svoje výhody. Řidiči si v oblasti, kde se bez auta prakticky neobejdete, přijdou na své a mohou beztrestně pokračovat v jízdě. Přece jen, i když je v Německu povolených 0,5 promile a někdo by si mohl myslet, že po jednom dvou pivech se nic nestane, radler je jistota.

Červená značka: Luzný (Lusen), modrá značka: Mitterfirmiansreut

Červená značka: Luzný (Lusen), modrá značka: Mitterfirmiansreut

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Může se hodit

Jak se tam dostat
Bavorský les se rozkládá podél Šumavy na německé straně hranice. Nejlepší přístup je přes dva hraniční přechody – Strážný a Železnou Rudu. Z Prahy je to přibližně 160 kilometrů.

Kde přespávat na divoko
V Německu platí železné pravidlo – co není výslovně zakázáno, je povoleno. Obytný vůz či automobil s přívěsem je možné na veřejném prostoru kdekoli zaparkovat, a to bez časového omezení. Zákaz parkování nebo přenocování musí být zřetelně označen značkami. Neznamená to ovšem, že by bylo na lesní odbočce nebo na sídlištním parkovišti možné nocovat několik dnů. Povolené přenocování je míněno jako jedna noc k obnovení plné způsobilosti k řízení vozidla.

Pro autofandy
V Jandelsbrunnu, který má necelé 3,5 tisíce obyvatel a leží přibližně 25 kilometrů po silnici od české hranice, najdete nejen regionálně známý pivovar, ale i jednu z nejúspěšnějších firem na výrobu obytných aut. Společnost Knaus Tabbert vyprodukovala ve svých čtyřech závodech v roce 2019 na 26 000 karavanů a přívěsů. Až pomine pandemie, zastavte se tu na prohlídku. 

Web
www.ostbayern-tourismus.de, www.bayerischer-wald.de, nationalpark-bayerischer-wald.de

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Čůral jsem krev a stopoval. Cestovatel popisuje, jak poznával Venezuelu

23. dubna 2024

Premium Dal si 48 dní, aby sám prošel 1 500 kilometrů dlouhý trek od hranic k hranicím a poznal exotickou...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Jak voní Barma a jak chutná Kolumbie. Slepá cestovatelka vypráví

22. dubna 2024

Premium Na otázku: „Proč cestujete, když nevidíte?“ Zuzana Habáňová lidem odpovídá: „A proč necestujete vy,...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...